Wiele się mówiło, że przed ponownym połączeniem Viacomu i CBS Corporation firmy będą chciały podbić swoją wartość. Wcześniej CBS Corporation próbowało kupić Starz od Lionsgate, a teraz Viacom przelicytował Lionsgate w wyścigu o zakup Miramaxu.
Lionsgate zrezygnował z kupna Miramaxu w środę, a Viacom został liderem w bitwie o studio. Pierwszy raz o przejęciu firmy poinformował serwis Bloomberga, który podał, iż zakup Miramaxu obciąży portfel kupującego na przynajmniej 100 milionów dolarów. Również firma Spyglass Media Group chciała dorwać się do biblioteki Miramaxu, ale na początku tego roku przedsiębiorstwo wycofało się z tego pomysłu.
Miramax ma w portfolio prawa do blisko 800 widowisk, w tym do Pulp Fiction czy Zakochanego Szekspira, a także filmów, które dopiero będą miały premierę – przed nami Jay and Silent Bob Reboot Kevina Smitha oraz The Gentleman Guya Ritchiego.
ViacomCBS będzie walczyło o miejsce na rynku, na którym króluje Netflix
Pod koniec bieżącego roku powstanie korporacja, która ma się nazywać ViacomCBS. Zakup Miramaxu byłby wielkim wzmocnieniem dla przedsiębiorstwa, które chce żywo konkurować w zmieniającym się medialnym świecie, który coraz mocniej napędzany jest przez usługi streamingowe.
Obecnie do Viacomu należy m.in. wytwórnia Paramount Pictures, stacje MTV, VH1, Comedy Central, TV Land, Paramount Network, Nickelodeon, BET, argentyńskie Telefe oraz brytyjski Channel 5. Z kolei najważniejszymi aktywami w portfolio CBS Corporation jest ogólnodostępna stacja telewizyjna CBS, 50% udział w kanale The CW (dzielony z WarnerMedia należącym do AT&T), stacje CBS News oraz CBS Sports, lokalne stacje CBS i kanały należące do rodziny Showtime. Firma posiada również dwie liczące się usługi streamingowe – CBS All Access oraz streaming Showtime. CBS Corporation ma również małą wytwórnię filmową.
Setki filmów z Miramaxu mogłoby pomóc ViacomCBS nawiązać równiejszą walkę z Netflixem, HBO Max, Disney Plus, Hulu, Amazon Prime Video, Apple TV Plus czy streamingiem przygotowywanym przez NBCUniversal. Dziwi trochę, że o Miramax nie chciało zawalczyć AT&T, które zbroi HBO Max, czy próbujący przejmować wszystko i wszystkich Comcast, do którego należy NBCUniversal.
Miramax został założony w 1979 roku przez Boba i Harveya Weinsteinów. Sprzedali firmę w 1993 roku Disneyowi i przez długi czas prezesowali studiu. Disney odsprzedał Miramax w 2010 roku firmie Filmard Holdings, a w 2016 roku przedsiębiorstwo zostało odsprzedane spółce beIN Media Group.
Jeśli Viacom przejmie Miramax to Pulp Fiction i wiele innych filmów może prędzej czy później zniknąć z popularnych streamingów. Szczególnie wtedy, gdy nowo powołana firma ViacomCBS postanowi zawojować rynki międzynarodowe jedną usługą streamingową. Viacom w zeszłym roku w Polsce wystartował z niezbyt popularnym streamingiem Paramount Play. Jednak oferta tego serwisu nijak ma się do tego, co za oceanem oferuje Showtime oraz CBS All Access.