Monopoly Socialism
Monopoly Socialism (Hasbro)
in

SUPER!SUPER! SMUTNESMUTNE LOLLOL OkropneOkropne

Gra planszowa Monopoly Socialism wzbudza kontrowersje

Planszowa gra Monopoly narodziła się w 1935 roku i od tego czasu zdążyła pochłonąć miliony graczy. Stworzono mnóstwo odmian – w samej Polsce postało kilka lokalnych wersji planszówki.

Z czasem Monopoly wyszło poza tekturę i narodził się telewizyjny teleturniej pod tą nazwą, a także kilka gier wideo. Hasbro szukało kolejnych pomysłów na edycje tematyczne, aż padło na Monopoly Socialism. I ten pomysł był chyba strzałem w dziesiątkę, bo do tej pory nie mówiło się tak głośno o żadnej innej edycji gry, jak właśnie o tej. W przeszłości powstawały edycje związane z uniwersum Gry o tron, Władcy Pierścieni czy Pokemonów. Konkurencja spora, jednak to o wersji socjalistycznej trąbi nawet stacja CNN.

Kontrowersji nie można było w tym przypadku uniknąć. W końcu socjalizm kojarzy się większości z nas jednoznacznie źle. Jednak twórcy tej edycji zastrzegają, że ta wersja to wyłącznie satyra. Nie kupimy tu elektrowni atomowej w Czarnobylu ani nie zostaniemy zesłani do Gułagu. Za to możemy zebrać mnóstwo bezużytecznych gratów – maszynę do pisania, zegarek kieszonkowy czy stary telewizor. Również zasady gry uległy niewielkiej zmianie.

Przyznaję, że trochę szkoda, iż ludzie odpowiedzialni za tę edycję nie mieli jaj, by wypuścić wersję z przytupem. Nie po to, żeby promować socjalizm, ale bliższa rzeczywistości edycja Monopoly Socialism byłaby interesującą lekcją historii.

Z jednej strony pojawiają się głosy, że nie wypada w ogóle wydawać tego typu gier planszowych, a z drugiej są osoby, które dosyć rzeczowo twierdzą, iż gra nie odzwierciedla tego, o czym traktuje. Jeszcze dalej poszedł historyk Nick Kapur, który jest w związku z tą sprawą dosyć mocno cytowany w mediach. Twierdzi, że Monopoly Socialism niepotrzebnie i głupio uderza w idee socjalistyczne.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Weathering With You anime oscar film

Anime Weathering With You chce powalczyć o Oscara

disney plus disney+ grupa wiekowa kategoria wiekowa pg-13 serwis familijny

Disney+ będzie obrzydliwie grzeczny. W serwisie nie znajdziecie żadnych treści dla dorosłych