The Boys sezon 4

Morderstwa w Alcasser – sezon 1 – recenzja kryminalnego serialu dokumentalnego Netflixa

Dariusz Filipek
4 min czytania
Recenzja kryminalnego serialu dokumentalnego Morderstwa w Alcasser (źródło: Netflix; edycja: Popkulturyści)

Z ostatniej chwili

Brutalne mordy trzech nastolatek wstrząsnęły Hiszpanią i latami odbijały się szerokim echem w tamtejszym społeczeństwie. Dziewczyny były młode, niewinne i miały całe życie przed sobą, jednak ludzkie zezwierzęcenie przekreśliło ich przyszłość. Netflix przypomniał tę sprawę w kryminalnym serialu dokumentalnym Morderstwa w Alcasser. Widowisku, które spogląda na sprawę z szerszej perspektywy niż sama zbrodnia.

Morderstwa w Alcasser rozpoczynają się w 1992 roku, kiedy ogłoszono poszukiwania Miriam, Antoniny i Desiree. Ciała dziewczyn, które w dniu porwania miały od 14 do 15 lat, zostały odnalezione na odludziu kilka miesięcy po zaginięciu. Zmasakrowane nastolatki przed śmiercią przeżywały katusze. Dopadło je bestialstwo nie do opowiedzenia. 

- Reklama -
Ad image

Temat nie schodził z pierwszych stron gazet oraz nakręcał oglądalność stacji telewizyjnych. Zarówno przed, jaki i po odnalezieniu nieszczęsnej trójki, dziennikarze nie tyle przekazywali informacje, ale niektórzy wręcz ekscytowali się doniesieniami związanymi z brutalną zbrodnią. Do rodzimego miasteczka dziewczyn zjeżdżały się ekipy telewizyjne, które nadawały swoiste talk-show z udziałem rodzin zamordowanych nastolatek. Po aresztowaniu podejrzanego o morderstwo, media jeszcze mocniej wbiły szpilę w sprawę i rozprawa sądowa była telewizyjnym numerem jeden w Hiszpanii.

Morderstwa w Alcasser serial dokumentalny
Morderstwa w Alcasser (Netflix)

W medialne uściski wpadł ojciec jednej z ofiar, Fernando Garcia, którego dążenia do odkrycia prawdy i negowanie wyników śledztwa Straży Obywatelskiej, zrobiły z niego swoistego trybuna ludu.

Serial dokumentalny Netflixa skupia się przede wszystkim na przypomnieniu poszukiwań dziewczyn, śledztwie w sprawie ich morderstw oraz rozprawie sądowej. Jakkolwiek jednocześnie prezentuje postawę ojca Miriam, który w jakimś momencie się zapomniał. Rzecz, której się poświęcił, która najpewniej w jakimś stopniu była jego sposobem radzenia sobie z traumą, tak naprawdę jeszcze bardziej przetrąciła mu życie. Tym bardziej że otaczał się nieodpowiednimi, zakłamanymi osobami, pchającymi go ku przepaści.

Morderstwa w Alcasser to również świetne zobrazowanie medialnej pogoni za sensacją. Dziennikarze w poszukiwaniu tematu i z chęci nakręcenia czytelnictwa czy oglądalności, nierzadko przekraczali niepisaną granicę dobrego smaku, rzetelności i szacunku dla ludzi oraz sprawy. Widzieliśmy to w Making a Murderer, w Lorenie oraz w Zaginięciu Madeleine McCann. Tutaj jest to również ostro, a momentami nawet dosadniej nakreślone.

Morderstwa w Alcasser netflix kryminalny recenzja
Morderstwa w Alcasser (Netflix)

Morderstwa w Alcasser to ponad pięciogodzinna opowieść, która wciąga od samego początku i płyniemy przez nią z zainteresowaniem aż po ostatnie napisy końcowe.

Nie ma w tym roku miesiąca bez nowego kryminalnego serialu dokumentalnego. Jednak zazwyczaj nowości nawet nie zbliżają się do poziomu Schodów, Przeklętego czy Making a Murderer. Morderstwa w Alcasser na tle tej trójki nie wypadają źle, chociaż widowisko nie udaje, że aspiruje do najlepszych produkcji w swoim nurcie. Nie odkrywa nowych lądów, nie dodaje wiele do sprawy, ale po prostu interesująco i zajmująco ją odtwarza, prezentując wszystko z unikalnego punktu widzenia.

To historia przepełniona zbrodnią, ludzkim zepsuciem i zagubieniem, błędami śledczych oraz nierzadko wynikającymi z tego teoriami spiskowymi. Jest to interesująca perspektywa, którą zapewne można przyłożyć nie tylko do tej sprawy, by opowiedzieć, jak takie brutalne wydarzenia wpływają na rodziny, wymiar sprawiedliwości, społeczeństwo i media. To pouczająca, a jednocześnie bardzo dobrze zrealizowana produkcja, która zapewne usatysfakcjonuje większość fanów tego typu opowieści.

- Reklama -
Skazana Max serial

Serial dokumentalny Morderstwa w Alcasser w serwisie Netflix >>

Recenzja serialu dokumentalnego Morderstwa w Alcasser (sezon 1) (Netflix)
8/10

Werdykt

Dla fanów interesujących kryminalnych historii dokumentalnych Morderstwa w Alcasser to rzecz obowiązkowa.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz