Mucha Comics błąd w uncanny x-force
W czasach, w których coraz mniej chętnie wydaje się pieniądze na tradycyjną popkulturę, takich błędów jakie robi Mucha Comics powinno się unikać
in

WTF?!WTF?! LOLLOL SMUTNESMUTNE SUPER!SUPER! SZOKSZOK

Mucha Comics ma problem. Wydawnictwo musi nauczyć się drukować komiksy

Prowadząc wydawnictwo komiksowe powinno się opanować kilka podstawowych rzeczy. Nie wystarczy kupić kilka licencji, zatrudnić tłumacza, złożyć wszystko do kupy i wypromować. Trzeba jeszcze korzystać z drukarni, która właściwie podejdzie do tematu. Niestety Mucha Comics kolejny raz dała na tym polu ciała.

O tym, że Mucha Comics coś pokiełbasiła w druku, słyszałem niejednokrotnie. Tym razem padło na Uncanny X-Force, które zostało wydrukowane częściowo po portugalsku. Dotyczy to przynajmniej jednego egzemplarza.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Przykładowe strony z komiksu Uncanny X-Force, który został wydany nakładem Mucha Comics.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_masonry_media_grid grid_id=”vc_gid:1509528719618-20cb40c2-5f7a-5″ include=”7228,7229,7230,7231,7232,7233,7234″][/vc_column][/vc_row]

Kontaktowałem się w tej sprawie z wydawnictwem. Spotkałem się z zaskoczeniem. Osoba, z którą rozmawiałem stwierdziła, iż nie było żadnych sygnałów o błędach w druku Uncanny X-Force. Stwierdzono, że takie wpadki się zdarzają. Po podesłaniu stron z błędami, poinformowano mnie, iż drukarnia połączyła kartki z wydań w różnych językach. Nie znam się zbytnio na druku samym w sobie, ale wydaje mi się, że plik przygotowany w oprogramowaniu DTP powinien zawierać wyłącznie wersję rodzimą.

Błędy się zdarzają. Nie tylko w Mucha Comics. Cała historia sprowadza się jednak do czegoś zupełnie innego. Tego, że cieszę się, iż przesiadłem się kilka lat temu całkowicie na dystrybucję cyfrową.

I nie piszę tylko o komiksach, ale również o filmach, serialach, książkach i muzyce. To niezwykła wygoda i dostęp do całej biblioteki w niemal każdym miejscu na świecie. Wydania cyfrowe są pozbawione typowych błędów, jakie trafiają się w odpowiednikach fizycznych. Ponadto rzadziej zdarza się, że jakaś pozycja jest niedostępna.

Problem Muchy i innych wydawnictw jest taki, że stają się powoli reliktem przeszłości, niczym winyle, które zbierają wyłącznie kolekcjonerzy i krańcowi pasjonaci. Wydawcy tradycyjnych komiksów muszą się dziś starać bardziej niż zwykle, bo idą trudne czasy. Dbajcie o jakość i klientów.

*Za nadesłanie błędnie wydrukowanych stron dziękuję Pawłowi Langowi.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News.

Napisz na [email protected], gdybyś miał jakieś uwagi. Jeśli podobają Ci się nasze treści i chcesz nas wesprzeć, to możesz kupić nam kawę!

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

49 komentarze

Dodaj komentarz

serialomaniak

Mało Wam seriali? Wystartował Serialomaniak.pl

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi zwiastun awake star was the las jedi

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi – film dostał nowy zwiastun