Mulan Disney Hongkong bojkot Liu Yifei
Hongkończycy teraz protestują także przeciw Mulan (źródło: materiał prasowy, Disney; edycja: Popkulturyści)
in

SMUTNESMUTNE

Disney w Hongkongu na cenzurowanym przez słowa filmowej Mulan

Hongkong nienawidzi Disneya. Nie dlatego, że Disney nienawidzi Hongkongu lub działa w jakikolwiek sposób na jego szkodę. Firma znalazła się między młotem a kowadłem po słowach Liu Yifei, która wcieliła się w tytułową bohaterkę w filmie Mulan.

Parafrazując Jacquesa Chiraca: Liu Yifei straciła dobrą okazję, żeby siedzieć cicho – tak pewnie myślą obecnie ludzie na wysokich stanowiskach w Disneyu. Aktorka wcielająca się w główną bohaterkę w filmie Mulan wypowiedziała się w mediach społecznościowych w sprawie trwających obecnie, olbrzymich protestach w Hongkongu. Zrobiła to krótko i głupio.

Przypomnę, iż blisko 2 miliony Hongkończyków wyszło na ulice, by wyrazić swój protest w sprawie ograniczania autonomii Hongkongu przez Chiny. Żądają oni demokratycznych wyborów w regionie oraz wyjaśnienia sprawy nadużywania siły przez policję wobec demonstrujących od 11 tygodni Hongkończyków oraz wypuszczenia z aresztu zatrzymanych już demonstrantów.

Wspieram policję w Hongkongu, możecie teraz mnie pobić. Co za wstyd dla Hongkongu #Ialsosupporthongkongpolice – tak Liu Yifei zabrała głos w tej sprawie poprzez popularny chiński serwis społecznościowy Weibo.

Hongkończycy faktycznie pobili aktorkę, ale w sieci, a hasztag #Ialsosupporthongkongpolice przytłoczyły inne, chociażby #BoycottMulan. Do piątku ten drugi został wykorzystany 75 tysięcy razy.

Film Mulan nie ma najlepszej prasy w Chinach, gdyż według niektórych widowisko za nic ma tamtejszą kulturę, która według wielu na zwiastunach została zaprezentowana niedorzecznie. A teraz produkcji dostanie się jeszcze od widzów w Hongkongu, którzy chcą bojkotować nie tylko Mulan, ale również wszystko, co jest związane z Disneyem. Jednak sytuacja złej prasy filmu, może kuriozalnie zostać odwrócona przez hongkoński protest.

“W związku z bojkotem pochodzącym z Hongkongu ludzie w Chinach celowo pójdą obejrzeć film, aby tak zaprotestować przeciwko bojkotowi. Wszystko to może w rzeczywistości przynieść korzyść filmowi” – powiedział Stanley Rosen, profesor nauk politycznych z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, który zajmuje się sprawami azjatyckimi.

Film może być dzięki temu większym hitem w Chinach, ale rykoszetem może się dostać Disneylandowi w Hongkongu.

Mimo to sprawa wygląda naprawdę nieciekawie, bo widać, że Hongkończycy są zdesperowani, zjednoczeni i wściekli. A to już jest mieszanka wybuchowa. Disney, który ma spore interesy w Hongkongu, zapewne czuje, iż przez niefrasobliwość Liu Yifei firma może stracić sporo pieniędzy. W końcu przedsiębiorstwo nie tylko dystrybuuje tam filmy, ale ma tam również Disneyland.

“Jeśli sytuacja w Hongkongu będzie jeszcze bardziej polaryzująca, będzie się przedłużała, a represje wobec protestujących będą jeszcze dotkliwsze, a Yifei będzie nadal tweetować popierając je, może to mieć duży wpływ na Mulan w Hongkongu i na Tajwanie” – dodał Stanley Rosen, który jednocześnie twierdzi, że “bojkot w największym stopniu może wpłynąć na Disneyland w Hongkongu. Ludzie już teraz nie przemieszczają się z Chin kontynentalnych do Hongkongu. Szanghaj ma już swój własny Disneyland”.

Warto mieć w pamięci, iż biznes parków rozrywki jest większy niż ten kinowy. I to może być dla Disneya olbrzymi problem. Bo o ile zdarzają się wzloty i upadki poszczególnych filmów, które po jakimś czasie wychodzą z kinowego obiegu, to wielomiliardowe inwestycje w parki są sprawą długoterminową.

Czasem wystarczą dwa zdania, żeby wyjść na głupią i przy okazji na***ć do gniazda, które cię karmi - udowadnia swoim jestestwem Liu Yifei
Czasem wystarczą dwa zdania, żeby wyjść na głupią i przy okazji na***ć do gniazda, które cię karmi – udowadnia swoim jestestwem Liu Yifei

Urodzona w Chinach Liu Yifei jako dziesięciolatka wyemigrowała z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Najpewniej niewiele tam pojęła o prawach człowieka, wolności i demokracji. Po latach wróciła do ojczyzny, by robić karierę aktorską. Mulan z nią w roli głównej zadebiutuje na ekranach kin 25 marca 2020 roku. Niedługo później przekonamy się, jak cała ta sytuacja wpłynęła na interesy Disneya.

Źródło: Deadline

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Thor: Love and Thunder Ryan Gosling

Ryan Gosling w Thor: Love and Thunder? Aktor spotkał się z reżyserem filmu Marvela

dzielenie sie kontami netflix disney+ plus hbo go amazon prime video

Dni dzielenia się kontami mogą być policzone. Nowy trend zacznie Disney+