netflix hiszpania madryt madrid content city tres cantos
Na południe od Madrytu tworzą europejską fabrykę snów
in

SUPER!SUPER! LOLLOL

Netflix będzie miał sąsiadów, bo Hiszpania staje się europejskim Hollywood

Pamiętam czas, kiedy Polska aspirowała do miana serca kinematografii Europy, ale na aspiracjach i nagłówkach w stylu Hollyłódź się skończyło. Teraz swoją okazję wykorzystują nie Polacy, a Hiszpanie, którzy tworzą drugie co do wielkości centrum produkcyjne w Europie.

Madrid Content City będzie najnowocześniejszym, a rozmiarowo drugim co do wielkości europejskim centrum produkcji filmowej po działającym od 1935 roku Pinewood Studios, które znajduje się w Wielkiej Brytanii. To wielka rzecz dla Hiszpanii, bo jest to kolejny gorący kinematograficzny punkt i to już nie tyle na mapie Hiszpanii, ile na mapie świata.

Wcześniej Netflix ogłosił powstanie pierwszego hubu produkcyjnego w Europie, który został zlokalizowany w Tres Cantos około 23 km na północ od Madrytu.

Studyjna infrastruktura w Tres Cantos zostanie rozszerzona, by znalazło się tam jeszcze więcej miejsca na kolejne firmy i nowe projekty.

Secuoya Studios i Planeta Group połączyły siły, by zwiększyć obszar produkcyjny ponad sześciokrotnie. Z obecnych 22 tysięcy metrów kwadratowych Madrid Content City rozrośnie się do astronomicznych 140 tysięcy metrów kwadratowych do 2021 roku.

Hiszpanie mają świadomość, iż ich produkcje są obecnie bardzo popularne na świecie i zamiast w zadowoleniu osiadać na laurach, wykorzystują swój moment, by ten sukces rozwijać. Potwierdza to popularność serialu Dom z papieru, który miało obejrzeć aż 34 miliony widzów, ale także inne chętnie oglądane produkcje Netflixa jak Telefonistki czy Szkoła dla elity.

Kinematograficzny gigant, co dosyć oczywiste, nie będzie składał się wyłącznie z hal produkcyjnych.

Znajdzie się tam również sporo miejsca dla parkingów, biur, restauracji, wyspecjalizowanych przestrzeni ukierunkowanych na kwestie związane z produkcją dźwięku, efektów specjalnych czy nawet na kampus uniwersytecki oraz centrum badań i rozwoju. I co najważniejsze, nie zabraknie ścieżek rowerowych!

Oglądając materiał promocyjny, trzeba Hiszpanom przyznać, że mają rozmach i projekt wygląda spektakularnie!

Historia Madrid Content City zaczęła się w 2017 roku, kiedy Grupo Secuoya rozpoczęła budowę zakładów produkcyjnych w Tres Cantos. Pomysł na zbudowanie “miasta telewizji” zrodził się, kiedy Netflix postanowił zlokalizować tam swoje centrum produkcyjne. To był impuls, który pokazał zapotrzebowanie na tego typu projekt i bez Netflixa najpewniej ambicje nie byłyby tak wielkie.

Rozbudowa ma pochłonąć 120 milionów euro.

A w Polsce? U nas ciągle czekamy na otwarcie pierwszego biura Netflixa, które najpewniej pojawi się w Warszawie w przyszłym roku.

Źródło: El Confidencial

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Netflix Watch Now

Netflix testuje globalnie nową funkcję Watch Now na wybranych telewizorach

gwiezdne wojny skywalker odrodzenie zwiastun kylo ren palpatine disney

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie – Palpatine trolluje Kylo Rena w nowym zwiastunie