Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych przechwycił miliardy dolarów w kryptowalucie Bitcoin, które miało zdefraudować ekscentryczne małżeństwo z Nowego Jorku. Netflix opowie o tym w dokumencie zapowiadającym się na kolejną szaloną historię kryminalną.
Netflix dał zielone światło dla serialu dokumentalnego o defraudacji 119 754 bitcoinów z giełdy Bitfinex. Na dzień dzisiejszy ich wartość to 21 miliardów złotych. Za takie pieniądze można przez pół roku finansować program 500+ lub kupić ponad 39 tysięcy Maserati Ghibli w najbogatszej wersji. I mowa tu o sumie po spadku wartości bitcoina, za którego obecnie płaci się 175 610 zł. W listopadowym szczycie kosztował on 267 929 zł. W dniu dokonania przestępstwa wartość zahakowanych bitcoinów wynosiła około 71 milionów dolarów.
Kim są oszuści?
Za przestępstwem stoi małżeństwo — Ilya Lichtenstein i Heather Morgan. Osobliwa para niewiele skorzystała z wykradzionej kryptowaluty i planowała ucieczkę do Rosji lub Ukrainy. Bardzo chcieli, ale niezbyt owocnie prali wykradzione bitcoiny. Grozi im do 25 lat więzienia.
On na łamach magazynu Forbes nazywał się Krokodylem z Wall Street, a ona rapowała. Jednak to zaledwie wierzchołek ich dziwactw. Teraz będą musieli kontynuować kariery w dosyć ograniczonych warunkach, gdyż trafili do aresztu. Prokuratura wystąpiła o to, aby tam pozostali. Zaznaczono, że mają środki i intencję połączoną z naglącą potrzebą zniknięcia z radaru wymiaru sprawiedliwości.
Premier z problemami
“Downing Street” opowie o premierze Wielkiej Brytanii zmagającym się z szeregiem kryzysów. Czytaj więcej o serialu ▶
Podczas policyjnego nalotu na ich mieszkanie na Manhattanie znaleziono wiele telefonów, kart SIM i torbę podpisaną “telefony na kartę”. W sumie znaleziono ponad 50 urządzeń elektronicznych. Ponadto skonfiskowano 40 tysięcy dolarów w gotówce i znaczną ilość obcej waluty. Za wykradzione bitcoiny kupili między innymi ponad 70 jednouncjowych złotych monet. Mieli również przygotowane fałszywe tożsamości na wypadek ucieczki.
Netflix opowie o bitcoinowym przekręcie
Netflix zamówił serial dokumentalny o panu krokodylu i pani krokodylowej, którego reżyserem i producentem wykonawczym został Chris Smith. Wcześniej wyreżyserował “Zaginięcie Madeleine McCann”, “100 Foot Wave” oraz “Fyre: Najlepsza impreza, która nigdy się nie zdarzyła”. Jest też producentem “Króla tygrysów”. Drugim producentem wykonawczym serialu został Nick Bilton — znany z pracy nad dwuczęściowym dokumentem HBO “Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi”, czyli historii o przekręcie Elizabeth Holmes z jej Theranosem (za dwa tygodnie zobaczymy fabularną wersję tej historii w serialu “The Dropout”).