The Boys sezon 4

9 produkcji, które Netflix musiał wycofać z przyczyn polityczno-prawnych

Dariusz Filipek
4 min czytania
Cenzura w serwisie Netflix (scena z filmu dokumentalnego Most samobójców)

Z ostatniej chwili

Czasem nie da się inaczej i dla świętego spokoju Netflix wycofuje poszczególne widowiska z niektórych krajów. Do tej pory było dziewięć takich przypadków, kiedy cenzura dopadła serwis.

Katalog Netflixa różni się w zależności od kraju, w którym go oglądacie. Zazwyczaj wpływ na to mają podpisane licencje, ale w niektórych przypadkach serwis zostaje zmuszony do cenzury i usunięcia określonych tytułów lub odcinków na żądanie lokalnych rządów i organizacji. Do lutego 2020 roku Netflix był zmuszony do ocenzurowania się dziewięć razy.

- Reklama -
Ad image

9. Most samobójców

Nowa Zelandia

https://www.youtube.com/watch?v=Zwl-Pa_QT0M

W 2015 roku Netflix wycofał film dokumentalny Most samobójców z Nowej Zelandii na żądanie New Zealand Film and Video Labeling Body, gdyż produkcja została w tym państwie zaklasyfikowana jako “budząca zastrzeżenia”. Dokument traktuje o samobójstwach na moście Golden Gate San Francisco.

8. Pełny magazynek

Wietnam

W 2017 roku Netflix wycofał film Pełny magazynek z Wietnamu na wniosek urzędu ABEI. Powód był dosyć jasny, gdyż film hardo i bezkompromisowo dotykał tematu wojny w Wietnamie, co nie spodobało się lokalnym urzędnikom.

Film Pełny magazynek w serwisie Netflix >>

7. Noc żywych trupów (1968)

Niemcy

Również w 2017 roku Netflix był zmuszony wycofać Noc żywych trupów z Niemiec. Film jest zakazany w tym kraju.

Film Noc żywych trupów w serwisie Chili >>

6. Gotowanie na haju

Singapur

W 2018 roku wycofano aż trzy produkcje z singapurskiego Netflixa. Pierwszą z nich było Gotowanie na haju, czyli program, w którym szefowie kuchni wykonują potrawy z marihuaną.

- Reklama -
Skazana Max serial

Program Gotowanie na haju w serwisie Netflix >>

5. The Legend of 420

Singapur

Kolejnym widowiskiem, które Netflix musiał usunąć z singapurskiego rynku, był dokument The Legend of 420, który traktuje o upowszechnianiu się marihuany w Stanach Zjednoczonych – od kuchni, poprzez medycynę, na sztuce kończąc.

Film dokumentalny The Legend of 420 w serwisie Netflix >>

4. Rodzina w oparach

Singapur

W Singapurze dostało się również serialowi komediowemu Rodzina w opałach. Produkcję usunięto, gdyż także porusza temat marihuany.

Serial Rodzina w oparach w serwisie Netflix >>

3. Być patriotą – zaprasza Hasan Minhaj

Arabia Saudyjska

W 2019 roku Netflix usunął jeden odcinek programu Być patriotą – zaprasza Hasan Minhaj. Na wniosek Saudyjskiej Komisji Komunikacji i Technologii z Arabii Saudyjskiej wycofano odcinek odnoszący się do tego kraju.

Program Być Patriota – zaprasza Hasan Minhaj w serwisie Netflix >>

2. Ostatnie kuszenie Chrystusa

Singapur

https://www.youtube.com/watch?v=_lvhYMRvu4E

- Reklama -
Shogun oglądaj online serial disney

Wracamy do Singapuru, gdzie w 2019 roku poleciała kolejna produkcja. Tym razem usunięto film Ostatnie kuszenie Chrystusa.

Film Ostatnie kuszenie Chrystusa w serwisie Chili >>

1. Porta dos fundos: Ostatni kac

Singapur

W tym roku w Singapurze usunięto kolejną produkcję z Netflixa. Porta dos fundos: Ostatni kac to parodia filmu Kac Vegas, gdzie apostołowie budzą się po szalonej Ostatniej Wieczerzy i niewiele z niej pamiętają.

Film Porta dos fundos: Ostatni kac w serwisie Netflix >>

Źródło: Netflix

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz