netflix rosja lgbt
in

SMUTNESMUTNE

Putin może wyłączyć Netflix. Rosja nie lubi LGBT+, więc serwis ma tam problemy

Rosyjskie władze badają skargę złożoną przeciwko Netflixowi w związku z oskarżeniami, że serwis naruszył surowe prawo dotyczące zakazu propagandy nietradycyjnych związków seksualnych.

CZYTAJ WIĘCEJ O:
NETFLIX / ROSJA / LGBT+

Publiczny komisarz ds. ochrony rodziny, Olga Baranets, złożyła skargę do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji, w której informuje, że Netflix łamie prawo zakazujące rozpowszechniania materiałów promujących wśród nieletnich związki seksualne inne niż heteroseksualne.

Polityczka stwierdziła, iż serwis strumieniuje treści z motywami LGBT+. Te według niej nie są odpowiednie dla osób, które według oznaczeń wiekowych Netflixa mogą oglądać wybrane filmy i seriale.

Putin może wyłączyć Netflix

Ewentualna kara finansowa dla Netflixa nie jest straszna, bo serwis może zostać ukarany grzywną w wysokości 1 miliona rubli, co przekłada się obecnie na 55 tysięcy złotych. O wiele poważniejszą konsekwencją jest to, że usługa może zostać zawieszona w tym kraju. To byłoby dotkliwe dla firmy, która od bieżącego roku zaczęła szerzej inwestować w Rosji.

Netflix jest pomiędzy młotem a kowadłem. Z jednej strony może ograniczyć treści LGBT+ lub przynajmniej zmienić sugestie dotyczące wieku oglądających. To jednak sprawi, że wpisze się w forsowaną od dekad antygejowską politykę Kremla. Z drugiej strony Rosja to potencjalnie około 146 milionów subskrybentów.

Rosja może iść krok dalej

Sytuacja środowiska LGBT+ w Rosji jest obecnie wyjątkowo nieciekawa. Mówi się o tym, że tamtejsi urzędnicy mogą całkowicie zakazać treści, które według nich prezentują nietradycyjne związki płciowe i dewiacje seksualne. W dużej części, jeśli nie w większości, filmy i seriale Netflixa prezentują związki osób nieheteronormatywnych. Wymieniać można długo — od komediodramatu “Sex Education” po kreskówkę dla dorosłych “Big Mouth”.

Od lat Rosja jest oskarżana o dyskryminację osób o innych preferencjach niż heteroseksualna. Europejski Trybunał Praw Człowieka w 2017 roku stwierdził, że przez takie postępowanie Rosja narusza przepisy dotyczące wolności słowa.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

https://roksa.pl/

Fascynująca jest ta drama wokół zamknięcia Roksy

koszmar minionego lata serial amazon prime video 2021 recenzja
3/10

“Koszmar minionego lata” – sezon 1 – recenzja serialu