10 kryminalnych seriali dokumentalnych Netflixa, które warto obejrzeć

Dariusz Filipek
12 min czytania
Najlepsze kryminalne seriale dokumentalne Netflixa

Z ostatniej chwili

Netflix jest prawdziwą potęgą, jeśli chodzi o seriale. Żaden serwis nie ma ich tak wiele, ale czasem ciężko odsiać ziarno od plew. Podobnie rzecz się ma, kiedy na myśl przynosimy dokumenty kryminalne. Jest ich w serwisie mnóstwo, jednak wybrać najlepsze z nich to niełatwa sprawa. Przed wami dziesięć, które uważam za najciekawsze i szczególnie warte Waszego czasu.

Netflix to dziś prawdziwa ostoja dla tych widzów, którzy uwielbiają dokumenty kryminalne. I chociaż dziś na tapecie są seriale, to w serwisie nie brakuje również świetnych filmów w tej tematyce. Ciężko było wybrać najlepsze produkcje, bo bardzo chciałem w pierwszej dziesiątce umieścić jeszcze kilka widowisk, ale siłą rzeczy liczby wtedy by się nie zgadzały. Tym samym sprawa nie jest zamknięta i jeszcze do tematu trzeba wrócić.

#10 Morderstwa w Alcasser

Medialna siła morderstwa

Serial dokumentalny Morderstwa w Alcasser jest przykładem tego, jak niewyobrażalna zbrodnia może zamienić się w mgnieniu oka w potworną szopkę. Media zrobiły z morderstw trzech nastolatek jedną wielką imprezę nakręcającą oglądalność. Niestety o kilka mostów za daleko popłynął również ojciec jednej z dziewczyn, który wręcz robił karierę na grobie córki, stając się najsmutniejszym bohaterem tego dramatu.

Morderstwa w Alcasser to wielowątkowa opowieść, która poza mocą poruszanych tematów, przyciąga również jakością. Nierzadko zdarza się, że dokument ma mocny temat, porusza delikatne i interesujące wątki, ale jednocześnie siada narracja. Jednak w tym przypadku dostaliśmy świetną i jednocześnie bardzo wciągającą historię.

Morderstwa w Alcasser w serwisie Netflix >>

#9 The Confession Killer

Nieprawdomówny morderca

Zanim obejrzałem ten dokument, uważałem, iż Henry Lee Lucas to jedna z największych gnid, która chodziła po ziemi. Jednak produkcja otworzyła mi oczy i okazuje się, że obraz Lucasa, który utrwaliła mi kultura masowa, był więcej niż nieakuratny. The Confession Killer pokazuje, że większym nieszczęściem niż niechlubny bohater dramatu, były władze, które namieszały do tego stopnia, że rodziny wielu zamordowanych osób, przez wygodnictwo i przekręty policji, nigdy nie uzyskają prawdziwego i satysfakcjonującego domknięcia.

The Confession Killer nie jest dokumentem, który zrywa czapki z głów, ale ogląda się go przyjemnie, chociaż mówi o bardzo nieprzyjemnych sprawach. Zadaje kłam pewnym teoriom i odczarowuje rzeczywistość, pokazując, iż czasem władze pojmują sprawiedliwość w bardzo dziwny, wręcz nieprzyzwoity sposób. Warto sobie o tym przypomnieć.

The Confession Killer w serwisie Netflix >>

#8 Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego

Podły, okrutny, zły

Prosta opowieść o bestii, której nazwisko nieraz obiło się Wam o uszy. Ted Bundy był potworem. Jednak potworem z tych przystojnych, elokwentnych, dobrze ubranych i inteligentnych. Aczkolwiek, gdy dopadały go mroczne ciągoty, zamieniał się w dzikie zwierze. Brutalnie mordował i gwałcił młode kobiety. Jednocześnie stał się swego rodzaju supergwiazdą, gdyż część społeczeństwa ujęła dwoistość jego natury.

Dokument Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego to jedna z tych produkcji, która odtwarza krok po kroku zdarzenia z przeszłości, nic nowego nie wnosząc do sprawy. Jednak realizacyjnie i narracyjnie widowisko jest tak dobrze skonstruowane, że ciężko mu czynić z tego zarzut. Jeśli chcecie poznać mroczną historię Bundy’ego, to ten dokument będzie idealny ku temu.

Warto również odnotować, iż na Amazon Prime Video jest dostępny inny serial dokumentalny o tym seryjnym mordercy, czyli Ted Bundy: Falling for a Killer, który również warto sprawdzić. Ponadto reżyser dokumentu nakręcił film fabularny o Bundym Podły, okrutny, zły.

Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego w serwisie Netflix >>

#7 Czas: Historia Kaliefa Browdera

System niszczenia ludzi

To dokument z tych, z którego poza ekran wylewają się emocje, złość i zawód, że żyjemy w świecie, w którym wciąż dochodzi do tak daleko idącej niesprawiedliwości. Czas: Historia Kaliefa Browdera to opowieść o młodym Afroamerykaninie, który został zatrzymany za rzekomą kradzież plecaka. Od zdarzenia do zdarzenia zakończyło się to wieloletnią odsiadką, która go całkowicie zniszczyła.

To nie tylko mocny serial ze świetną narracją, ale przede wszystkim kolejny dowód na to, że system w Stanach Zjednoczonych nie działa. Że prawo nie jest dla ludzi, wręcz jest nieludzkie. Ponadto widowisko kończy niesamowicie gorzki zwrot akcji. Warto.

Czas: Historia Kaliefa Browdera w serwisie Netflix >>

#6 Bardzo dziki kraj

Dzika saga upadku pewnego bożka

Bardzo dziki kraj wyróżnia się spośród zaprezentowanych tu dokumentów tym, że opowiada nie tyle o jednej sprawie kryminalnej, ile o serii mniejszych i większych przestępstw i przekrętów. Serial zaskakuje i zatrważa. Przede wszystkim tym, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. To historia z tych, które bardziej pasują do pokręconej hollywoodzkiej fabuły niż do produkcji na faktach.

Widowisko opowiada o wzlotach i upadku komuny, na której czele stał przedziwny przywódca duchowy Bhagwan Shree Rajneesh. Otaczał się dziką seksualnością, nosił drogie zegarki, kolekcjonował jeszcze droższe samochody, a zawodowo zajmował się ogłupianiem ludzi. Niektórzy do dziś wierzą w jego dyrdymały. Jednocześnie niemal sprawił, iż w Stanach Zjednoczonych narodziło się państwo w państwie, gdyż uderzył ze swoją współpracownicą w dziurawe prawo.

#5 Cień prawdy

Sprawiedliwość po izraelsku

Niepozorny czteroodcinkowy dokument z Izraela, a wciąga, przeraża i zaskakuje. Widowisko jest interesująco i solidnie zrealizowane, ma momenty, zwroty akcji i trzeba przyznać, że prezentuje fakty w niezwykle brutalny sposób oraz nie brak w nim gorzkich wzruszeń. Ponadto dzięki szybkiej i sprawnej narracji serial ogląda się świetnie.

Cień prawdy opowiada o morderstwie izraelskiej nastolatki, o które oskarżono imigranta z Ukrainy. Opinia publiczna potrzebowała winnego, więc władze szybko go znalazły. Jednak dowody wskazywały, iż za zbrodnią mógł stać ktoś zupełnie inny.

Serial doczeka się drugiego sezonu, który będzie miał premierę 6 lipca 2020 roku.

Cień prawdy w serwisie Netflix >>

#4 Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę

Zabójca w sieci

To jeden ze świeższych dokumentów Netflixa i jednocześnie wielkie zaskoczenie. Po zwiastunie spodziewałem się nieco dziwacznej produkcji, ale naprawdę pozytywnie się zawiodłem na Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę. Faktycznie dostałem produkcję nieco pokręconą, ale jednocześnie porywającą i przerażającą. Momentami zasłaniałem oczy – raz z obrzydzenia, innym razem z zaskoczenia.

Serial opowiada o obrzydliwym typie, którego socjopatyczna kariera w sieci rozpoczęła się od mordowania kotów. Zapewne wielu z Was ta historia wcześniej obiła się o uszy. Oprawca wrzucał filmy z egzekucji do sieci. Kiedy nagrania zaczęły wypływać, wstrząśnięci internauci postanowili się zorganizować i wspólnie wytropić zwyrodnialca, który planował nie poprzestać na zwierzętach.

Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę w serwisie Netflix >>

#3 R. Kelly: jego wszystkie ofiary

Rozśpiewana bestia

R. Kelly nie tylko wyśpiewał, że potrafi latać, ale stwierdził również, iż wszystko może mu ujść płazem. W końcu pieniądze i sława, które zyskał przez lata, przysporzyły mu wielu oddanych pasożytów i fanów. W tym dokumencie słynny piosenkarz jest oceniany nie z perspektywy swojej twórczości, a życia, jakie prowadzi.

W R. Kelly: jego wszystkie ofiary obserwujemy przede wszystkim gadające głowy, które opowiadają o piosenkarzu, znajomości z nim, rozwoju jego kariery i temacie przewodnim, czyli zbrodniach seksualnych, których miał się dopuścić. Seks z nieletnimi, wykorzystywanie seksualne, wręcz więzienie młodych kobiet i tworzenie z nich seks-niewolnic, to dla niego chleb powszedni. Wabił je blichtrem, talentem, ogładą i był zawsze gotowy do pomocy, ale gdy już złapał ofiarę w swoje sidła, pokazywał drugie, niezbyt miłe oblicze.

Powstały dwa sezony tego serialu dokumentalnego, ale na tę chwilę na Netfliksie dostępny jest jedynie pierwszy.

R. Kelly: jego wszystkie ofiary w serwisie Netflix >>

#2 Making a Murderer

Wrobiony w morderstwo?

Premiera Making a Murderer była małym przełomem dla Netflixa. Serwis na własnej skórze przekonał się, iż odcinkowa opowieść o jednej sprawie kryminalnej może się sprzedać i poruszyć świat. Wcześniej udało się to m.in. HBO, które wypuściło Przeklętego: Życie i śmierci Roberta Dursta.

Nie tylko formuła, ale również temat zagrał. Dokumentalistki wyłapały z gąszczu przeróżnych spraw jeden, ale bardzo niejednoznaczny przypadek. Steven Avery został oskarżony o brutalny gwałt, którego nie popełnił. Po latach został oczyszczony z zarzutów, wyszedł z więzienia i starał się o kilkudziesięciu milionowe odszkodowanie od władz. Jednak nie doczekał się go, gdyż w międzyczasie oskarżono go o morderstwo. Dowody były niejednoznaczne, a władze uparcie dążyły do zatrzymania Avety’ego i jego bratanka w celach.

Powstały dwa sezony Making a Murderer. Drugi nieco słabszy od pierwszego, ale również wart sprawdzenia. Ponadto historia nie jest skończona, bo po finale drugiej odsłony wypłynęły nowe fakty, do których widzowie Netflixa zapewne jeszcze wrócą.

Making a Murderer w serwisie Netflix >>

#1 Schody

Historia pewnych schodów

Schody wyznaczyły kierunek nurtowi kryminalnych seriali dokumentalnych opowiadających o jednej sprawie. Widowisko łączy dramat sądowy, opowieść o zbrodni i trochę reality tv. To widowisko nadal jest niedoścignionym wzorem dla podobnych opowieści (twórcy Procesu w sprawie Gabriela Fernandeza powinni pilniej oglądać ten dokument). Duża w tym zasługa reżysera, który sprawnie i sprytnie opowiedział historię, ale nie udałoby się to bez samego oskarżonego. Michael Peterson pozwolił filmowcowi kroczyć za nim niemal wszędzie i rozmawiał z nim o wszystkim – nie tylko o samej sprawie, ale również o prozie życia. Serial jest nie tylko szokujący i niecodzienny, ale to także swego rodzaju doznanie, którego do tej pory nie odnalazłem w żadnej innej produkcji, dla której kluczowa była rozprawa sądowa. Chyba najbliżej temu było O.J.: Made in America.

Serial dokumentalny Schody opowiada o tajemniczej i tragicznej śmierci Kathleen Peterson. Oskarżony zostaje jej mąż, Michael. Dowody są wyjątkowo śliskie i ciężko na ich podstawie uznać, iż faktycznie on to zrobił i że na pewno doszło do morderstwa. Jednak jest sporo poszlak, które na to wskazują. Obserwujemy, jak mężczyzna zmaga się ze sprawą, swoją przeszłością i dramatami rodzinnymi, które przedefiniują życie pisarza na zawsze.

Netflix odkurzył Schody po latach, połączył pierwszy sezon serialu z filmem, który dopowiadał losy Petersona i zlecił Jeanowi-Xavierowi de Lestradzie dokręcenie finalnych odcinków zamykających opowieść. I chociaż w finale nie udało się odtworzyć napięcia i dramatyzmu pierwszego sezonu, to i tak warto obejrzeć to widowisko od początku do końca.

Schody w serwisie Netflix >>

To zaledwie kilka z wielu seriali dokumentalnych Netflixa opowiadających o prawdziwych zbrodniach. Więcej znajdziecie w specjalnej podstronie serwisu. Trzymajcie rękę na pulsie, bo do kryminalnych dokumentów w odcinkach jeszcze wrócimy, bo temat jest niewyczerpany.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz