Shogun oglądaj online serial disney

Netflix systematycznie traci udział w rynku w Stanach Zjednoczonych

Dariusz Filipek
2 min czytania

Z ostatniej chwili

Strategia produkowania dużo, ale niekoniecznie dobrze oraz ciągłe podwyżki cen i konkurencja wykorzystująca każde potknięcie — te rzeczy zaczynają mścić się na Netfliksie.

Chociaż Netflix nadal jest największą usługą subskrypcyjną strumieniującą treści wideo, to kwartał do kwartału udział w rynku serwisu w Stanach Zjednoczonych się zmniejsza. Tym samym tempa nabiera rozwój konkurencji, a co za tym idzie przepływ klientów Netflixa do konkurencyjnych serwisów wydaje się ciężki do zatrzymania. Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że coraz prężniej rynek mediów strumieniujących zdobywają serwisy mniejsze i tematyczne.

- Reklama -
Fallout Prime Video online promocja

Jonathan Carson, prezes i współzałożyciel firmy konsultingowej Antenna, podzielił się najnowszą analizą branży mediów strumieniujących w Stanach Zjednoczonych. Wynika z niej, że udział Netflixa w rynku skurczył się z 48% w drugim kwartale 2019 roku do zaledwie 29% w drugim kwartale roku bieżącego.

Traci również Hulu. Serwis w 2019 roku miał 26% udział w rynku, a obecnie jest to 19%.

Z kolei konkurencja rośnie jak na drożdżach. Disney+ ma już 17% udział w rynku, chociaż serwis wystartował relatywnie niedawno. Coraz większą popularnością cieszy się HBO Max, które może poszczycić się 11% udziałem. Coraz lepiej radzi sobie także Paramount+ (wcześniej CBS All Access), którego udział w 2021 roku to 8%. Listę zamykają serwisy Starz (6%), Showtime (4%), Discovery+ (3%), Peacock (3%) i Apple TV+ z najniższym wynikiem. Wszystkie serwisy poza Netflixem i Hulu mogą poszczycić się wzrostami kwartał do kwartału.

https specials images.forbesimg.com imageserve 6109bb0c538220f86c700bd3 Antenna US Premium SVOD Subscription
Netflix systematycznie traci udział w rynku w Stanach Zjednoczonych 50

Niestety w zestawieniu nie wzięto pod uwagę usługi Amazonu, czyli Prime Video, które cieszy się w Stanach Zjednoczonych dużą popularnością.

- Reklama -
X-Men Disney Plus online promocja

Netflix hamuje

Ponadto z raportu Antenny dowiedzieliśmy się, że segment największych mediów strumieniujących w Stanach Zjednoczonych wzrósł rok do roku o 26%. Netflix i Hulu w ciągu ostatnich dwóch lat te dwa serwisy przyczyniły się do wzrostu tego segmentu o zaledwie 9%.

Netflix drożej w Polsce

Netflix wprowadził podwyżkę ceny w Polsce. Sprawdźcie, ile teraz będziecie musieli zapłacić oraz poznajcie alternatywne serwisy. Więcej ▶

Netflix ewidentnie wyhamowuje. Chociaż serwis miał świetny 2020 rok, to ostatnie raporty kwartalne mówią o topniejącym zainteresowaniem usługą. Już teraz przewiduje się, że za trzy lata serwisy Disneya (Disney+, Hulu i ESPN+) wyprzedzą Netflix w liczbie subskrybentów. To nie znaczy, że strategia serwisu się wyczerpała, ale na pewno o kolejnych użytkowników opłacających usługę będzie coraz ciężej. Tym bardziej że w Stanach Zjednoczonych Netflix już mocno nasycił rynek. Ponadto nie pomagają niemal rokroczne podwyżki cen oraz mnóstwo nietrafionych produkcji oryginalnych.

Mniejsi rosną w siłę

Czasem opłaca się być mniejszym, bardziej wyspecjalizowanym serwisem. Pokazuje to sukces tematycznych i niszowych serwisów strumieniujących. Ten segment rośnie o wiele szybciej niż największe usługi. Rok do roku mniejsze serwisy przysporzyły sobie 66% użytkowników więcej.

https specials images.forbesimg.com imageserve 6109bd7a6813b4ec84f2390c Antenna US niche streamers share of subscriptions
Netflix systematycznie traci udział w rynku w Stanach Zjednoczonych 51

Tu prym wiodą Cinemax oraz AMC+, które mają po 14% udziału w segmencie małych serwisów strumieniujących. Dalej jest BET+ (12%), CuriosityStream (11%), BritBox (11%), Acorn TV (10%), EPIX (9%), PBS Masterpiece (9%), Shudder (6%) oraz Sundance Now (5%).

Śledźcie Popkulturystów

Chcecie być na bieżąco? Śledźcie nasz Threads, Facebook, Twitter, Reddit i Instagram. Zachęcamy do subskrypcji kanałów Popkulturystów RSS na Feedly oraz Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Podziel się artykułem
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x