Netflix vs the World – dokument o Netfliksie, którego nie obejrzycie na Netfliksie

Dariusz Filipek
Dariusz Filipek 36 wyświetleń
2 min czytania
Netflix vs the World (fragment plakatu, materiał prasowy; edycja: Popkulturyści)Dokument Netflix vs the World postara się odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że innowacyjną wypożyczalnię filmów przeobrażono w równie innowacyjny biznes streamingowy – największą na świecie firmę odpłatnie strumieniującą treści wideo.

Opowieść o Netfliksie, którą poznacie w Netflix vs the World to więcej dramatów niż w filmach i serialach, które serwis prezentuje swoim widzom. Film dokumentalny to historia długiej walki firmy o to, by stać się takim przedsiębiorstwem, jakim jest dziś. To również opowieść usłana katastrofami, zdradami i złamanymi sercami, ale przede wszystkim rzecz o przełomowym startupie z Doliny Krzemowej, który zmienił sposób konsumowania rozrywki.

Netflix przez przypadek wysyłał chińskie porno swoim klientom. O tym i wielu innych rzeczach dowiecie się z dokumentu Shawna Cauthena. Jednak ten film zapowiada się nie tylko na wykopalisko fun factów z życia firmy. Usłyszycie w nim współzałożyciela Netflixa Marca Randolpha oraz innych wysoko postawionych ludzi z Netflixa. Także byłych pracowników sieci wypożyczalni filmów Blockbuster, którzy na tamten czas piastowali kierownicze stanowiska w przedsiębiorstwie. Wtórują im dziennikarze i specjaliści branżowi.

O sieci Blockbuster wspominam dlatego, że Netflix nie tylko zmienił świat rozrywki poprzez streaming. Zanim firma tego dokonała, przyczyniła się do upadku sieci stacjonarnych wypożyczalni filmów. Konkurencja między nimi była zażarta.

Netflix zajął się streamingiem w 2007 roku, ale startował dekadę wcześniej jako wypożyczalnia filmów DVD dostarczanych przez pocztę. Wtedy niektórzy uznawali to za niegroźne szaleństwo, ale była w nim metoda. Sam biznes funkcjonuje do dziś, ale jest ułamkiem przychodów Netflixa. Jeszcze przed zachłyśnięciem się streamingiem, firma nieledwie nadszarpnęła biznes tradycyjnych wypożyczalni. Jakkolwiek pamiętam mój zawód, kiedy próbowałem obejrzeć To nie jest kraj dla starych ludzi, który przyszedł od Netflixa totalnie porysowany.

Netflix vs the World będzie także historią o tym, jak Netflix dorobił się konkurencji w postaci takich serwisów jak Amazon Prime Video.

Jednak wcześniej film dokumentalny opowie o rewolucji, którą rozpoczął Netflix. Przypomni, co mówiło się w czasie, kiedy postanowiono tam wyprodukować serial House of CardsWydali wtedy 100 milionów dolarów na produkcję dwóch sezonów. Pokaże moment, w którym przedsiębiorstwo stało się gorącym towarem na giełdzie, przebijając wartością tradycyjne, działające od dekad firmy z segmentu rozrywkowego.

Film Netflix vs the World jest już praktycznie gotowy, ale twórcy uruchomili akcję na Kickstarterze. Chcą wypuścić końcowe widowisko dopieszczone, według własnej wizji, bez ingerencji osób z zewnątrz. Premiera dokumentu odbędzie się w 2019 roku.

Wesprzyj film dokumentalny Netflix vs the World w serwisie Kickstarter >>

[interaction id=”5bf1fea7a178343c5c88ead5″]

Podziel się artykułem
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x