Film Nieskończony recenzja Endless hbo Nieskończony hbo go Nieskońcozny Horror
9/10
Nieskończony (źródło: Well Go USA Entertainment; edycja: Popkulturyści)
in

Nieskończony – recenzja filmu

Przeglądając parę dni temu, jakie horrory w ofercie ma HBO GO, ucieszyłem się jak dziecko, gdy znalazłem ten film. Dowiedziałem się o nim przy okazji researchu do tekstu o Resolution. Nieskończony dzieje się w tym samym świecie. Z odpowiednio pobudzonymi przez Babadooka szarymi komórkami i otwartym piwem włączyłem film.

Dwaj bracia dziesięć lat temu opuścili komunę, która przygarnęła ich po wyciągnięciu z płonącego po wypadku samochodu. Podobnie jak dwaj funfle w Resolution, dostają taśmę wideo z nagraniem od przyjaciółki z sekty. Przyjaciółka wygląda jak malowana, jakby przez dziesięć lat nie zmieniła się o jotę. Braciom się nie powodzi, odkąd opuścili komunę. Justinowi wystarczy, że żyje poza nią i na własny rachunek, ale Aaron, młodszy z braci, chce odwiedzić starych przyjaciół i oderwać się na parę dni od dobijającej codzienności. Rzeczona komuna żyje z dala od cywilizacji, nikomu nie wadzi i utrzymuje się ze sprzedaży rzemieślniczego piwa. Członkowie żywią się tym, co wyhodują, wyglądają na zdrowych i szczęśliwych, a gdy bracia przyjeżdżają do obozowiska Arcadia, wszyscy wyglądają dokładnie tak samo, jak ich zapamiętali. Jakby zatrzymał się dla nich czas. Rzeczywistość jednak jest bardziej przewrotna i okrutna niż braciom i widzowi się wydaje.

To jest, póki co najlepszy film zainspirowany twórczością H.P. Lovecrafta, jaki widziałem.

Poza planszą z jednym z najważniejszych cytatów z twórczości Samotnika z Providence scenariusz nie odwołuje się do niego bezpośrednio, ale czciciele Mackogębego Przedwiecznego nie raz uśmiechną się, słysząc i widząc nawiązanie do tej mitologii. Egzystencjalny horror sci-fi o quasi-kulcie czekającym na Wniebowstąpienie – czuć w tym ducha Lovecrafta. Tak jak autor Koszmaru w Red Hook nie stronił od przymiotników, Justin Benson i Aaron Moorhead mocno polegają na dialogach. Te są lepsze od napisanych do Resolution, bardziej zwarte i nie ma w nich tyle ekspozycji. Dzięki temu, że film zaludnia więcej postaci, więcej rzeczy można pokazać albo zasugerować, aniżeli o nich opowiedzieć. Opowieść jest mniej meta i poważniejsza w tonie od wcześniejszego dzieła dwóch panów, których twórczość będę uważnie śledził. Ich nowy wspólny projekt jest w fazie postprodukcji, a do obsady dołączył sam Anthony Mackie.

Nieskończony
Nieskończony (Well Go USA Entertainment)

Nie ma nic złego w kiepskich horrorach (sam takie od czasu do czasu oglądam, dla zabawy i higieny psychicznej), ale Benson i Moorhead nie straszą hukiem zza fotela ani nie zalewają planu wiadrami sztucznej krwi. Podobnie jak w przypadku Przebudzenia Dusz, laik nie ma tu czego szukać. Nieskończony to przede wszystkim film od fanatyków gatunku dla fanatyków gatunku, a także laurka dla H.P. Lovecrafta, bez którego ówczesna i współczesna groza byłaby znacznie uboższa.

Tacy filmowcy to skarb. Zwłaszcza teraz, gdy mainstreamowy horror zatacza koło. Młodzi twórcy ze starych jak kino klisz układają opowieści, w których przegląda się problemy i fobie trawiące współczesne społeczeństwo (patrz Jordan Peele i jego znakomite Uciekaj!). Po epidemii remake’ów i ospie found footage tędy droga. Oby tak dalej, panowie!

Obejrzyj film Nieskończony w serwisie HBO GO >> lub serwisie Chili >>

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Recenzja filmu Nieskończony (Endless) (2017)
9/10
9/10

Werdykt

Nieskończony to przede wszystkim film od fanatyków gatunku dla fanatyków gatunku, a także laurka dla H.P. Lovecrafta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Wojciech Lenc

Oglądam obrazy o schodzeniu i nie boję się o tym mówić do kamery.

Velvet Buzzsaw recenzja
5/10

Velvet Buzzsaw – recenzja filmu Netflixa od Dana Gilroya

Serial Creepshow 2019

Serial Creepshow dla Shuddera od Stephena Kinga i jego syna, Joego Hilla