kobiety walczą z putinem viaplay film dokumentalny
in

SUPER!SUPER! Na czasieNa czasie

Premiera dokumentu “Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem” na Viaplay

Zwiastun filmu dokumentalnego “Kobiety walczą z Putinem”

Zeszłoroczny film dokumentalny “Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem” jest dziś bardziej aktualny niż kiedykolwiek wcześniej. To opowieść o nierównej i wycieńczającej walce z rosyjskim reżimem.

“Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem” to historia trzech działaczek społeczno-politycznych domagających się zmian w Rosji. W obliczu wojny z Ukrainą opowieść nabiera dodatkowej głębi, gdyż obserwujemy Rosjanki zmagające się z autorytaryzmem, w którym nie ma miejsca na prawdziwe wolności obywatelskie, kiedy naród jest pod butem tyrana, a propaganda dusi jego duch.

Ich zmagania z zepsutym systemem obnażają tamtejszą mentalność i mechanizmy wyniszczania przeciwników politycznych. To lepiej nakreśla zachowawczość czy zaściankowość wielu Rosjan, którzy w obliczu wojny przymykają oczy czy wręcz przyklaskują zbrodniczemu procederowi pochłaniającemu życia tysięcy Ukraińców. Z drugiej strony widowisko obrazuje rzeczywistość, w którym jest rosyjska opozycja — brutalnie wyniszczana i pomiatana. Putin niszczy nie tylko sąsiadów, ale nie ma też litości dla swoich ludzi.

O czym opowiada dokument “Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem”?

Film traktuje o działaczkach walczących o zmiany w Rosji — kraju wydającym krocie na zbrojenia, w którym do granic przyzwoitości rozpasana jest oligarchia, a nie dba się o podstawowe dobra i potrzeby obywateli. Dokument pokazuje nam państwo bez faktycznej wolności słowa, gdzie osoby o innym niż kremlowskie patrzeniu na świat są pałowane na ulicach i spotykają się z ostracyzmem współobywateli o postsowieckiej mentalności — trwającej w społeczeństwie dzięki imperialistycznemu mitowi, którym Rosjanie są karmieni od dziecka nie tylko przez polityków, ale również poprzez media, szkołę i kościół.

Śledzimy losy Violetty Grudiny. Niegdysiejsza współpracowniczka Aleksieja Nawalnego stara się wystartować w wyborach samorządowych. Jednak władza próbuje jej uniemożliwić start poprzez umieszczenie jej w szpitalu zakaźnym pod pretekstem tego, iż została zarażona COVID-19. Z kolei Lusya Stein czeka na rozprawę w areszcie domowym, gdyż działaczka Pussy Riot miała narazić współobywateli na zakażenie podczas jednego z protestów.

Violetta Grudina
Violetta Grudina

Kim są twórcy dokumentu “Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem”?

Reżyserką dokumentu jest Sarah Collinson, która wcześniej współtworzyła dokumentalne serie “American High School”, “Dispatches” oraz “Unreported World”. Juliet Aubrey (“Boss”) użyczyła swojego głosu w dokumencie.

Jakie są podobne dokumenty do “Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem”

Kiedy już skończycie dokument Collison, później warto sięgnąć po najnowszą produkcję George’a Stephanopoulosa, czyli “Two Men at War”, gdzie dziennikarz ABC News przybliża widzom sylwetki Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego. ABC News na Hulu wypuściło również niedawno dokument “Putin’s War: The Battle to Save Ukraine”, gdzie reporter stacji, David Muir, przedstawia widzom kryzys uchodźczy i kulisy wojny Rosji z Ukrainą. Stacja produkuje także serię “War on Ukraine”, gdzie sukcesywnie prezentowane są kolejne etapy walki Ukrainy z putinowskim terrorem wojennym.

Po “Nieustraszonych: Kobiety walczą z Putinem” można także sięgnąć po wielokrotnie nagradzany dokument “Pussy Riot. Modlitwa Punka” opowiadający o początkach grupy, do której należy Lusya, czy serial dokumentalny “Putin: Historia rosyjskiego szpiega”.

Lusya Stein
Lusya Stein (po lewej)

Gdzie obejrzeć “Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem”?

Dokument jest już dostępny na Viaplay, gdzie nieco ponad godzinną historię obejrzycie z polskimi napisami. W serwisie znajdziecie też inne interesujące filmy i seriale dokumentalne o przeróżnej tematyce — od dokumentów kryminalnych poprzez historyczne na przyrodniczych kończąc.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

bollywood kino rosja

Kinomani w Rosji są skazani na Bollywood, kiedy nawet RuTracker wypina się na kraj

wołodymyr zełenski oscary amy schumer

Prezydent Wołodymyr Zełenski na gali oscarowej? Tego chce Amy Schumer