Zeszłoroczny film dokumentalny “Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem” jest dziś bardziej aktualny niż kiedykolwiek wcześniej. To opowieść o nierównej i wycieńczającej walce z rosyjskim reżimem.
“Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem” to historia trzech działaczek społeczno-politycznych domagających się zmian w Rosji. W obliczu wojny z Ukrainą opowieść nabiera dodatkowej głębi, gdyż obserwujemy Rosjanki zmagające się z autorytaryzmem, w którym nie ma miejsca na prawdziwe wolności obywatelskie, kiedy naród jest pod butem tyrana, a propaganda dusi jego duch.
Ich zmagania z zepsutym systemem obnażają tamtejszą mentalność i mechanizmy wyniszczania przeciwników politycznych. To lepiej nakreśla zachowawczość czy zaściankowość wielu Rosjan, którzy w obliczu wojny przymykają oczy czy wręcz przyklaskują zbrodniczemu procederowi pochłaniającemu życia tysięcy Ukraińców. Z drugiej strony widowisko obrazuje rzeczywistość, w którym jest rosyjska opozycja — brutalnie wyniszczana i pomiatana. Putin niszczy nie tylko sąsiadów, ale nie ma też litości dla swoich ludzi.
O czym opowiada dokument “Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem”?
Film traktuje o działaczkach walczących o zmiany w Rosji — kraju wydającym krocie na zbrojenia, w którym do granic przyzwoitości rozpasana jest oligarchia, a nie dba się o podstawowe dobra i potrzeby obywateli. Dokument pokazuje nam państwo bez faktycznej wolności słowa, gdzie osoby o innym niż kremlowskie patrzeniu na świat są pałowane na ulicach i spotykają się z ostracyzmem współobywateli o postsowieckiej mentalności — trwającej w społeczeństwie dzięki imperialistycznemu mitowi, którym Rosjanie są karmieni od dziecka nie tylko przez polityków, ale również poprzez media, szkołę i kościół.
Śledzimy losy Violetty Grudiny. Niegdysiejsza współpracowniczka Aleksieja Nawalnego stara się wystartować w wyborach samorządowych. Jednak władza próbuje jej uniemożliwić start poprzez umieszczenie jej w szpitalu zakaźnym pod pretekstem tego, iż została zarażona COVID-19. Z kolei Lusya Stein czeka na rozprawę w areszcie domowym, gdyż działaczka Pussy Riot miała narazić współobywateli na zakażenie podczas jednego z protestów.
Kim są twórcy dokumentu “Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem”?
Reżyserką dokumentu jest Sarah Collinson, która wcześniej współtworzyła dokumentalne serie “American High School”, “Dispatches” oraz “Unreported World”. Juliet Aubrey (“Boss”) użyczyła swojego głosu w dokumencie.
Jakie są podobne dokumenty do “Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem”
Kiedy już skończycie dokument Collison, później warto sięgnąć po najnowszą produkcję George’a Stephanopoulosa, czyli “Two Men at War”, gdzie dziennikarz ABC News przybliża widzom sylwetki Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego. ABC News na Hulu wypuściło również niedawno dokument “Putin’s War: The Battle to Save Ukraine”, gdzie reporter stacji, David Muir, przedstawia widzom kryzys uchodźczy i kulisy wojny Rosji z Ukrainą. Stacja produkuje także serię “War on Ukraine”, gdzie sukcesywnie prezentowane są kolejne etapy walki Ukrainy z putinowskim terrorem wojennym.
Po “Nieustraszonych: Kobiety walczą z Putinem” można także sięgnąć po wielokrotnie nagradzany dokument “Pussy Riot. Modlitwa Punka” opowiadający o początkach grupy, do której należy Lusya, czy serial dokumentalny “Putin: Historia rosyjskiego szpiega”.
Gdzie obejrzeć “Nieustraszone: Kobiety walczą z Putinem”?
Dokument jest już dostępny na Viaplay, gdzie nieco ponad godzinną historię obejrzycie z polskimi napisami. W serwisie znajdziecie też inne interesujące filmy i seriale dokumentalne o przeróżnej tematyce — od dokumentów kryminalnych poprzez historyczne na przyrodniczych kończąc.