Norway film netflix anders breivik
Norwegowie nie chcą filmu Norway i być może uda im się zablokować produkcję Netflixa | EPA
in

SUPER!SUPER! SMUTNESMUTNE LOLLOL OkropneOkropne

Norwegowie nie chcą filmu Norway. Netflix pod ostrzałem

Norwegowie wystosowali petycję, w której sprzeciwiają się powstaniu filmu Norway produkowanego przez Netflix, a mającego opowiedzieć o zbrodniach Andersa Breivika, których mężczyzna dopuścił się w 2011 roku.

Film Netflixa Norway ma być adaptacją książki Jeden z nas. Opowieść o Norwegii autorstwa Asne Seierstad, która spotkała się ze znakomitym odbiorem krytyków i czytelników.

Jeden z nas to opowieść o sprawcy masakry na wyspie Utøya i jego ofiarach: dwóch siostrach, Irakijkach spod Oslo, które nie mogły się doczekać wyjazdu na letni obóz AUF, młodzieżówki Partii Pracy, i o grupce chłopaków z Tromsø na północy Norwegii. Nie wszyscy wrócili do domów. Autorka szuka odpowiedzi na pytania, które wszyscy sobie zadajemy: jak mogło dojść do tak okrutnej zbrodni?

– Opis: Grupa Wydawnicza Foksal.

Przypomnę, że w dwóch zamachach (w Oslo i na wyspie Utoya), których dokonał w 2011 roku Breivik, zginęło 77 osób. Terrorysta od końca lat 90. należał do różnych skrajny ugrupowań prawicowych i głosi konserwatywne, antyfeministyczne oraz rasistowskie poglądy. Chce przywrócenia w Europie chrześcijańskich wartości… Niedawno znów zrobiło się o nim głośno, kiedy zmienił nazwisko na Fjotolf Hansen. W 2012 roku został skazany na 21 lat więzienia.

Czy film Norway, który dostał niespełna 2 mln euro dofinansowania od Norweskiego Instytutu Filmowego, może zostać zatrzymany?

Filmowa historia miałaby się składać z trzech wątków. Pierwszy ukazywałby losy ocalałych, drugi sytuację polityczną, a trzeci pracę prawników terrorysty.

Norwegowie wystosowali petycję, którą chcą zatrzymać produkcję Norway. Według niektórych ma on przysporzyć państwu więcej problemów niż pożytku. Uważają, iż za wcześnie jest na rozdrapywanie ciągle świeżych ran i obawiają się, że takie widowisko mogłoby przyczynić się do zainspirowania naśladowców.

Dziś wszystko jest możliwe. W dobie ciągłych nacisków grup interesów na wszelkie formy sztuki i momentami nieprzyjemnego uprzemysłowienia kultury popularnej, może zdarzyć się tak, że petycja podpisana przez ponad 20 tys. Norwegów przyniesie skutek.

Reżyserem filmu został Paul Greengrass, który ma również stworzyć wysokobudżetowy remake rodzimego Jacka Stronga. Reżyser jest odpowiedzialny za trzy produkcje o Jasonie Bourne, a także nominowanego do sześciu Oscarów Kapitana Phillipsa. Budżet filmu to około 158 mln koron norweskich, co w przeliczeniu na dolary daje niespełna 20 mln.

Źródło: newsinenglish.no

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

apple video filmy seriale

Netflix pobity przez Apple. Apple Video ze serialem Top of the Morning?

inhumans marvel serial showmax
3/10

Tak zły, że aż niedobry – recenzja serialu Marvela Inhumans – sezon 1