Jak podają Wirtualne Media, TVN idzie w seriale. Na antenie stacji i w serwisie Player.pl ma pojawić się m.in. serial o przeszczepach oraz futurystyczny sitcom Polska 2050.
Dyrektor programowy grupy TVN Discovery, Edward Miszczak pochwalił się, że na kolejne sezony ramówkę zasilą cztery nowe seriale i miniseriale. Do wspomnianej dwójki dołączy jeszcze widowisko, w którym pojawi się Małgorzata Kożuchowska.
Mamy tak naprawdę 10 projektów, ale one są na różnym etapie developmentu – zdradził Miszczak.
W kontekście produkcji traktującej o przeszczepach powiedział, że nowe seriale mają być umoczone życiem. Dając do zrozumienia, że twórcy będą inspirować się prawdziwymi wydarzeniami. W tym przypadku pierwszym przeszczepem łańcuchowym, który warszawscy lekarze przeprowadzili w 2015 roku. Na tę chwilę prace nad scenariuszem są na zaawansowanym etapie.
Z kolei Polska 2050 ma być 30-minutowym sitcomem. Miszczak opowiada o nim dosyć enigmatycznie:
W tym serialu zmieniamy konwencję: Niemcy czyszczą nam mieszkania, nasze samochody odjeżdżają do Berlina i tam są przerabiane na inne.
Według Łukasza Brzezickiego z Wirtualnych Mediów może to być projekt TVP, który od pewnego czasu leżał w produkcyjnym limbo. Wskazuje na to podobny pomysł i tytuł serialu, czyli 2050. Miszczak nie potwierdził, ale też nie zaprzeczył tym domysłom.
Ponadto wiosną na antenie TVN pojawi się drugi sezon serialu Odwróceni. Fabuła kontynuacji widowiska z 2007 roku została zainspirowana młodą generacją mafii pruszkowskiej.
Wirtualne Media informują również, że Pułapka okazała się sukcesem. Umiarkowanym, ale zawsze. Serial zgromadził przed telewizorami 2,56 miliony widzów.
TVN chwali się liczbą nowych produkcji, ale doświadczenia z przeszłości pozwalają zakładać, że gorzej będzie z ich jakością.
Nie pamiętam, kiedy ostatnio na antenie tej stacji miałem przyjemność obcować z widowiskiem, które obejrzałbym w całości. Jedyna odpowiedź, która nasuwa mi się na myśl to: nigdy. A według statystyk z mojego TV Time oglądam sporo, gdyż mam za sobą blisko 18 miesięcy śledzenia historii w odcinkach.
Ciągle nie wiem, jak zakończę przygodę z Pułapką, która niestety nie zachwyca.
Nie chcę być gołosłowny, dlatego poza przypomnieniem, że pierwszemu odcinkowi wystawiłem ocenę 5/10, odnotuję, iż Joanna Tracewicz z serwisu Spider’s Web Rozrywka nie zostawiła na serialu suchej nitki, wystawiając mu 3/10. Dawid Myśliwiec z Film.org.pl był niewiele łagodniejszy, oceniając Pułapkę na 5/10. Przychylniejszy produkcji TVN był Krzysztof Połaski z Telemagazynu oraz Dawid Muszyński z Na Ekranie – uznali, że to produkcja na 7/10. Jednak nawet najlepsze opinie dotyczące Pułapki nijak mają się do zachwytów nad Rojstem ShowMaxu. Czasem nie trzeba być stacją z wieloletnim doświadczeniem na lokalnym rynku. Czasem wystarczy zadbać o swój produkt i mierzyć wysoko.
Bardzo często telewizje sprawdzają temat realizując odcinek pilotowy. W Polsce trudno jest zrealizować tę koncepcję, w związku z tym lepiej wejść z krótszą serią. Jeśli widownia ją kupi to zrobimy dłuższą, jeśli nie kupi – przejdziemy do innego tematu – dodał Miszczak.
Niestety w TVN zapomniano, że żeby widz kupił seriale z wyższej półki, których sukcesami chwalą się głównie media strumieniujące i płatne stacje, najpierw trzeba zadbać o ich jakość.
Kiedy dostajemy coś droższego, ale niewiele lepszego niż tasiemce pokroju Na Wspólnej, ciężko się zachwycać. Przykład amerykański pokazuje, że można tworzyć dobrą telewizję i mieć świetną oglądalność. Również na stacjach ogólnodostępnych, gdzie z sukcesem powstawały kolejne sezony Zagubionych na ABC czy Żony idealnej na CBS. Serial The Walking Dead do dziś bij rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych, a można go oglądać za darmo na AMC, o wiele mniejszej stacji niż dwie wspomniane.
Dziś wydaje mi się, że dokończę nowy serial kryminalny TVN wyłącznie z recenzenckiego obowiązku, a oczekiwania wobec nadchodzących produkcji zminimalizuję, by zawód był mniejszy. Ponadto dobrze jest się czasem dać pozytywnie zaskoczyć. Czego tak Wam, jak i sobie życzę. Tym samym zamykam ten wpis z nikłym optymizmem na to, że kiedykolwiek podzielę entuzjazm Edwarda Miszczaka.
Seriale TVN w serwisie Player.pl
[interaction id=”5b97debdd191c3055e0fa63e”]
Ee myślałem, że ta Polska 2050 będzie poważnym serialem. Sitcomy nie za bardzo nam wychodzą. Nie ma na co czekać…