The Boys sezon 4

Olga Tokarczuk “Profesor Andrews w Warszawie” – Świetna proza, którą trzeba sprawdzić przed maturą!

Wpis partnerski
5 min czytania

Z ostatniej chwili

Doskonały język, świetne historie, zapadające w pamięć pomysły – warto czytać prozę Olgi Tokarczuk. Nobel i inne nagrody literackie nie są dziełem przypadku, a takie powieści jak “Prawiek inne czasy”, “Bieguni” czy “Księgi Jakubowe” na stałe weszły do kanonu literackiego. Poznaj kolejną pozycję w jej bibliografii, która dodatkowo należy do kanonu lektur szkolnych!

“Profesor Andrews w Warszawie” – psychologia i polityka

Przypadki angielskiego psychologa, który utknął w Warszawie po 13 grudnia 1881 roku, pokazują w szerszej perspektywie bezbronność człowieka zamkniętego w pułapce odmiennej kultury. Trzeba przyznać, że autorka dwukrotnie uhonorowana nagrodą literacką Nike za powieści “Bieguni” i “Księgi Jakubowe” w latach 2008 i 2015, również w krótszych formach pokazuje przekonujący, indywidualny styl pisania. Powstałe na stosunkowo wczesnym etapie twórczości opowiadanie spopularyzował wydany w roku 2018 tom dwóch utworów “Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa”. Tak naprawdę pochodzi z roku 2001 z tomu “Gra na wielu bębenkach”. W tej historii możemy wyróżnić dwie płaszczyzny: literacki obraz Polski i Warszawy z czasu stanu wojennego oraz psychologiczny opis człowieka osaczonego w obcej krainie przez niezrozumiałe wydarzenia.

- Reklama -
Ad image

Wyjątkowa proza – opis rzeczywistości stanu wojennego

Polska widziana oczyma profesora Andrewsa już od wylądowania na lotnisku Okęcie wydaje się zaskakująca. Incydent z zaginionym bagażem rodzi pewne obawy co do wizyty w naszym kraju, ale dopiero wypadki następnego dnia sprawiają, że zastany świat w jednej chwili wywrócił się do góry nogami. Czytelnicy pamietający rok 1981 bez trudu rozpoznają znaczenie czołgów na ulicach, braku sygnału w słuchawce czy pustych sklepowych półek tuż przed Świętami. Najważniejszy problem zagubionego profesora, czyli skontaktowanie się z ambasadą, zdaje się urastać do metafizycznych rozmiarów.

Czołg po blokiem i niedziałające telefony, czyli obcokrajowiec zagubiony w dżungli PRL-u

Pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla, “Czuły narrator”, to wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie. W opowiadaniu o brytyjskim profesorze można znaleźć wiele z warsztatu znakomitej pisarki. Jej zainteresowania psychologią widać nie tylko w tytułowej postaci – międzynarodowym autorytecie tej dziedziny, ale także w motywacjach jej zachowań. Profesor Andrews wobec niemożliwości porozumienia się zaczyna naśladować napotkanych mieszkańców Warszawy. Szczególną rolę w nadchodzących zdarzeniach odegra symbolika świątecznego drzewka i ryby – taka właśnie rybą wyjętą z wody okaże się sam profesor Andrews.

“Profesor Andrews w Warszawie”, “Wyspa” – Olga Tokarczuk w najlepszej formie

Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2018 roku, to ceniona na świecie i wielokrotnie nagradzana polska pisarka, której książki zostały przetłumaczone na wiele języków. Za wydanie Biegunów” w języku angielskim otrzymała wraz z tłumaczką Jennifer Croft międzynarodową Nagrodę Bookera 2018 (Man Booker International Prize), uznawaną za jedno z najważniejszych wyróżnień. Najbardziej poczytne utwory z opowiadaniem dostępnym w formie audiobooka czy ebooka łączą historie ludzi, którzy przestali być pewni, co dzieje się wokół. Według jej filozofii warto podążać za wewnętrznym światem bohaterów, co umożliwia odkrywanie ich motywacji i procesu żmudnych, fascynujących poszukiwań.

Audiobook czy ebook? Jak znaleźć szybki dostęp do literackich perełek?

Obecne w wykazie lektur w szkołach ponadpodstawowych opowiadanie jest dostępne w formie papierowej – książce zawierające oprócz niego także utwór “Wyspa” (Wydawnictwo Literackie, 2018), a także jako ebook i audiobook. Elektroniczne wydania Tokarczuk to najszybszy sposób na dotarcie do poszukiwanych tekstów. Wypróbuj ten pomysł na szybki dostęp do wartościowych utworów literatury współczesnej.

Szukaj utworów Olgi Tokarczuk w formatach mp3 w dobrej księgarni internetowej!

Zapraszamy do wyszukania i pobrania dostępnych utworów w dobrej jakości. “Profesor Andrews w Warszawie” audiobook w formacie mp3 pozwalają na szybkie dotarcie do tekstu i przyswojenie jego treści w wygodnej formie. W ten sposób możesz wysłuchać świetnie zinterpretowanego utworu w podróży, podczas czekania w kolejce czy w czasie codziennych zajęć. Bądź na bieżąco – poznaj świat wyjątkowej twórczości polskiej laureatki Nagrody Nobla!

- Reklama -
Skazana Max serial

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz