The Boys sezon 4

Paramount Plus ma być nową wielką rzeczą, ale przed startem podcina sobie ścięgna

Dariusz Filipek
9 min czytania
Paramount Plus mógłby być wielkim sukcesem, a będzie najwyżej sukcesem

Z ostatniej chwili

Paramount Plus nie ma być wyłącznie CBS All Access z nową metką. Serwis przygotowywany przez ViacomCBS ma być usługą, bez której się nie obejdziemy.

CBS Corporation przed ponownym połączeniem z Viacomem, mocno postawił na rozwijanie swoich mediów strumieniowych. Ta strategia przynosi owoce. ViacomCBS obecnie posiada trzy rozwijane niezależnie serwisy – CBS All Access, który w przyszłym roku zostanie przemianowany na Paramount Plus, Showtime oraz Pluto TV. Pierwsze dwa działają w oparciu o model subskrypcyjny, a dostęp do Pluto TV, serwisu oferującego linearne kanały telewizyjne, jest darmowy, ale widzowie muszą pogodzić się z obecnością reklam.

- Reklama -
Ad image

Za pośrednictwem Paramount Plus widzowie będą mogli obejrzeć nie tylko filmy i seriale, ale również transmisje na żywo wydarzeń sportowych oraz serwisy informacyjne i publicystyczne. Widzowie uzyskają między innymi dostęp do biblioteki stacji CBS, MTV, Nickelodeon, BET oraz Comedy Central.

Kilka niewiadomych

Na tę chwilę nie wiadomo czy do biblioteki wejdą produkcje stacji Showtime, która ma własny serwis strumieniujący. Najprawdopodobniej widowiska tej stacji będą dostępne za dodatkową opłatą.

showtime strona internetowa
Showtime prawdopodobnie będzie opcją dodatkową Paramount Plus.

Paramount Plus po starcie w Stanach Zjednoczonych ma sukcesywnie pojawiać się w kolejnych krajach. Z zapowiedzi wynika, że nie będzie to ekspansja ekspresowa i większość państw długo poczeka na start usługi. Jak długo? Ciężko stwierdzić.

Paramount Plus wchłania mniejsze media strumieniujące należące do ViacomCBS. Dosłownie. Zamykany jest serwis MTV Hits. Na razie nie wiadomo, co z takimi serwisami jak NickHits czy Comedy Central Now.

ViacomCBS rośnie w mediach strumieniujących

ViacomCBS w raporcie kwartalnym za 2020 rok chwali się 78% wzrostem subskrypcji rok do roku w serwisach CBS All Access oraz Showtime – z 10,5 do 17,9 milionów. Przychody mediów strumieniujących wzrosły z 408 do 636 milionów dolarów.

- Reklama -
Skazana Max serial

Pluto TV w Stanach Zjednoczonych zwiększyło liczbę aktywnych użytkowników do 28,4, czyli o 57% rok do roku. Serwis ponad dwukrotnie zwiększył przychody z reklam w ostatnim kwartale. Na świecie średnia miesięczna liczba użytkowników wyniosła 7,5 milionów, zwiększając całkowitą liczbę do prawie 36 milionów.

pluto tv strona internetowa
Pluto TV rośnie i pojawia się w kolejnych krajach.

Serwis niedawno wystartował w Hiszpanii, a obecnie przygotowuje się do startu w Brazylii, Francji i Włoszech. Platforma podpisała także umowy dystrybucyjne z LG oraz Sony Playstation rozszerzając zasięg o dodatkowe 100 milionów urządzeń na całym świecie.

Siły napędowe

Wpływ na wzrost CBS All Access miał między innymi zakup praw do meczów UEFA oraz ligi NFL. Nie bez znaczenia była rosnąca liczba widowisk oryginalnych oraz dostępu do popularnych programów rozrywkowych. Podobną strategię preferuje Peacock oraz Amazon Prime Video – serwisy, które również stawiają na widowiska na żywo.

Z kolei Showtime napędzał w tym roku trzeci sezon “The Chi”, finałowa odsłona “Homeland” oraz nowe odcinki serialu “Billions”. Stacja i serwis Showtime słyną z najwyższej jakości widowisk i od lat przyciągają do siebie widzów łaknących produkcji premium. Tutaj nic się nie zmienia i taśmowa wytwórnia serialowych hitów, pozostaje taśmową wytwórnią serialowych hitów. Tutaj może być tylko lepiej i lepiej, gdyż na antenę wróci największy sukces Showtime, czyli serial “Dexter”.

- Reklama -
Shogun oglądaj online serial disney

Zadowolony prezes

Paramount Plus w Stanach Zjednoczonych w 2021 roku czekają kolejne znaczące wzrosty. W ViacomCBS nastroje na przyszłość są bardzo dobre. Połączenie CBS Corporation z Viacom przebiegło sprawnie, a transformacja firmy wyprzedza założony harmonogram. Prezes ViacomCBS, Bob Bakish, stwierdził, iż jest niesamowicie podekscytowany możliwościami, które czekają jego przedsiębiorstwo.

Bob Bakish
Bob Bakish robi to dobrze, ale mógłby lepiej.

W zeszłym miesiącu ogłoszono, że Tom Ryan, współtwórca Pluto TV, został prezesem oddziału zajmującego się w firmie mediami strumieniującymi. Jego zadaniem jest integrowanie zarówno płatnych, jak i bezpłatnych usług oraz jednoczesne zwiększanie zdolności do wykorzystywania siły produkowanych treści.

Konkurencja pierwszym hamulcowym

Jednocześnie ViacomCBS musi być gotowe na coraz cięższą walkę o widza. Konkurencja jest szczególnie trudna w Stanach Zjednoczonych, gdzie rynek już jest bardzo nasycony mediami strumieniującymi. Ponadto poza CBS All Access i Showtime widzowie mają tam do wyboru Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max, Hulu, Disney Plus, Starz, Peacock, AMC Plus czy Apple TV Plus oraz wieloma mniejszymi serwisami.

Firma się zbroi na kilku frontach. Najpierw połączono wielokrotnie rozdzielane CBS Corporation z Viacom i dokończono zakup pakietu mniejszościowego Miramax (49%). Ponoć teraz oczy ViacomCBS są nacelowane na przejęcie Lionsgate lub przynajmniej należącej do tego przedsiębiorstwa spółki Starz. W grę wchodzi również zakup MGM.

Granie na dwa fronty drugim hamulcowym

Mimo tych wielkich planów dotyczących własnej usługi ViacomCBS nie planuje rezygnować z licencjonowania swoich programów innym serwisom. Nie zamierza też przestać produkować widowisk dla konkurencji.

Znakomitym tego przykładem jest fakt, że “South Park” w Stanach Zjednoczonych emituje HBO Max, czyli serwis będący jednym z największych konkurentów Paramount Plus. Tutaj wygrywają pieniądze. Za prawa do emisji tej kreskówki w serwisie HBO AT&T miało zapłacić około 500 milionów dolarów.

Popularne programu, takie jak “Awatar: Legenda Aanga” nadal będą pojawiały się na Netfliksie. W tym serwisie w Stanach Zjednoczonych widzowie mogą wciąż oglądać “Shameless” od Showtime czy “Zabójcze umysły” od CBS. Nie są to seriale na wyłączność, pojawiają się w kilku serwisach jednocześnie, ale widać tu niekonsekwencję.

Netflix proces siódemki z chicago
ViacomCBS zrezygnował z kinowej dystrybucji “Procesu Siódemki z Chicago” nie na rzecz CBS All Access lub Showtime, a Netflixa.

ViacomCBS oświadczył, że mają bibliotekę filmową, która zawiera imponującą liczbę 4000 widowisk pełnometrażowych oraz 140 000 odcinków seriali. Prezes firmy stwierdził, iż nie mogą tego wszystkiego zatrzymać dla siebie. Dodał, że “To nie ma sensu. To za dużo. Mamy duże zapotrzebowanie ze strony stron trzecich, ponieważ jesteśmy sprawdzonymi twórcami hitów, a przy takim popycie możemy niezawodnie i opłacalnie na tym zarabiać” – powiedział Bob Bakish.

Ponadto Paramount Pictures zawarła umowę z Netflixem, na której mocy wytwórnia filmowa dostarcza od czasu do czasu serwisowi filmy na wyłączność. Ostatnio, zamiast przekazać “Proces Siódemki z Chicago” CBS All Access lub Showtime, firma zdecydowała się sprzedać go Netflixowi, który uczynił z tego uznanego już widowiska Netflix Original.

Będzie nieźle, ale mogłoby być lepiej

Paramount Plus może być wielkim serwisem, który zjedna sobie sporą rzeszę widzów. Jednak mógłby być większym. Niestety firma wciąż nie potrafi myśleć szerzej i obstaje przy rośnięciu w ramach wygodnej bańki, w której się rozsiadła.

- Reklama -
Ad image
CBS All Access strona internetowa
Paramount Plus zastąpi CBS All Access.

Gdyby Paramount Plus wchłonął Showtime, gdyby przestano licencjonować i produkować dla konkurencji, gdyby postawiono na szybką ekspansję globalną. Dużo gdybania. Bez tych trzech rzeczy serwis nie ma szans dobić się do pierwszej trójki największych serwisów strumieniujących filmy i seriale. Wróć. Ciężko będzie zbliżyć się do pierwszej piątki. Nawet przy wielkim zapleczu, olbrzymich pieniądzach, które zarabia VaicomCBS, firma nie jest w stanie stworzyć czegoś, co będzie w stanie konkurować na poważnie z Netflixem, jeśli wciąż kierownictwo będzie patrzyło na ten biznes krótko i średnioterminowo.

Siłą Netflixa jest nie tylko to, że serwis był pierwszy, ale również to, że kierownictwo firmy z Los Gatos spogląda za horyzont. Bez wielkiego zaplecza Netflix stał się w kilka lat gigantem większym niż ViacomCBS. Warto byłoby wyciągnąć naukę z tej lekcji.

Niestety, ViacomCBS używa do napędzania swojego serwisu świetnej jakości paliwa. Aczkolwiek tutaj potrzeba czegoś więcej – należy wykorzystać paliwo rakietowe, jeśli chce się próbować wygrać więcej, niż wygrywają przeciętniacy. Blisko 20 milionów subskrybentów to świetny wynik, ale wciąż dziesięć razy gorszy od Netflixa. Nie otwierałbym jeszcze szampanów.

Źródło: Variety

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
1 komentarz