polskie filmy 2020 bad boy small world 365 dni zenek
Kadr ze zwiastuna filmu 365 dni
in

SUPER!SUPER! SMUTNESMUTNE SZOKSZOK

Zenek, 365 dni i inne Vegi, czyli polskie filmy dla mas

To nie będzie zbyt błyskotliwy wpis, bo najpewniej będę powtarzał niezbyt błyskotliwe mądrości za innymi i pewnie trochę za sobą. Polskie filmy, które przyciągną do kin masy widzów w najbliższych miesiącach, to raczej nie będą widowiska, na które warto wydać ciężko uciułane złotówki. A jednak je wydacie. Co jest z Wami nie tak?!?

O gustach się niby nie dyskutuje i nie będę Wam mówił, jak powinniście spędzać wolny czas i na co wydawać pieniądze. Raczej się zadumałem i zapytam, dlaczego wybieracie ładnie opakowany szrot, a produkcje zacne, niektóre wręcz wybitne, nie znajdują u Was takiego uznania? Pytanie kieruję wyłącznie do tej niemałej liczby widzów, która szykuje się na kolejny seans z Patrykiem Vegą, opowieść o gwieździe Disco Polo odkurzonej przez Telewizję Propagandową Kurskiego i rodzimą odpowiedź na 50 twarzy Greya.

Nie twierdzę, że powinniśmy wyłącznie chodzić do kin na wybitne rodzime produkcje, ale kiedy patrzę na wyniki box office z Polski za 2019 roku, robi mi się nieco niewygodnie. W pierwszej piątce znalazł się zaledwie jeden film, który mógłbym polecić znajomym – nominowane do Oscara Boże ciało.

Najpopularniejsze polskie filmy w 2019 roku:

  1. Miszmasz czyli Kogel Mogel 3 – 2 389 082 widzów
  2. Polityka – 1 890 172 widzów
  3. Planeta singli 3 – 1 436 947 widzów
  4. Boże Ciało – 1 363 031 widzów
  5. Kobiety mafii 2 – 1 144 606 widzów
  6. Underdog – 904 785 widzów
  7. (Nie)znajomi – 658 693 widzów
  8. Proceder – 516 269 widzów
  9. Kurier – 501 466 widzów
  10. Całe szczęście – 484 745 widzów

Niestety blockbustery w Polsce mamy, jakie mamy i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to w najbliższych latach zmienić.

Od czasu do czasu wpadnie na listę najpopularniejszych widowisk coś wartościowego, ale królują filmy nierzadko ekstremalnie miałkie, jak chociażby Polityka Patryka Vegi, która nie tylko mnie zażenowała, ale niemal uśpiła.

Ludzie chodzą na te filmy, przeważnie po seansie oceniają je niezbyt dobrze, ale zamiast później pójść po rozum do głowy i wybrać się na coś ciekawszego, wracają do kin na podobne produkcje i kontynuacje wszelkiej maści paździerzy. Jest to skrajnie dziwne, nawet nieco nielogiczne, bo to nie są widowiska na poziomie Avengers, nawet w przełożeniu na rodzime warunki.

Traktujemy kino jako miejsce, do którego idziemy się pochlastać rozrywką tak żadną, że to aż straszne. Nie lepiej tego typu filmami rozczarować się w domach?

Powie ktoś, że w Stanach Zjednoczonych też króluje kino komercyjne.

Jednak różnica między naszym a tamtym kinem jest zasadnicza – amerykańskie blockbustery nierzadko są doceniane, kiedy spojrzymy na oceny widzów, jak i krytyków. Wszystkie trzy filmy wywołane do tablicy, czyli 365 dni, Small World, Bad Boy (promocja tego filmu jest tak żenująca, że czuję niesmak, jakiego dawno nie czułem) i Zenek zapowiadają się na produkcje artystycznie nieciekawe. Będę zaskoczony, jeśli którakolwiek z nich okaże się przynajmniej niezła. Za to każda najpewniej będzie nurkowała w pieniądzach.

Nie obrażam się na rzeczywistość, ale muszę przyznać, że jestem nią nieco rozczarowany.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Narcos: Meksyk zwiastun netflix serial drugi sezon

Narcos: Meksyk i zwiastun prawdziwych kłopotów dla Miguela Felixa-Gallardo

zadzwoń do saula sezon 6 zwiastun serialu

Zadzwoń do Saula – piąty sezon już za chwilę i zapowiada się wybornie