Kabarety – czy Polacy nadal lubią je oglądać?

Wpis partnerski
4 min czytania

Z ostatniej chwili

Polacy kochają kabarety. Nie bez powodu powstało do tej pory aż tyle grup komediowych, które przyciągają publiczność przed scenę. W czym tkwi ich sekret? Dlaczego bilety na rozrywkę tego typu sprzedają się jak ciepłe bułeczki?

Kabarety wciąż popularne w Polsce

Popularność kabaretów nie dziwi. Życie w obecnych czasach nie należy do najprostszych. Trudna sytuacja ekonomiczna i polityczna na całym świecie powoduje, że ludzie szukają odskoczni od rzeczywistości. Mieszkańcy nadwiślańskiego kraju lubią się śmiać – choć uważani są często za ponuraków. Ten rodzaj rozrywki rozwija się tu lepiej niż wielu innych krajach na świecie.

Mnogość grup kabaretowych sprawia, że każdy znajdzie swój idealny typ. Różnorodność styli, humoru, rodzajów żartów daje szerokie pole do wyboru. Publiczność może zdecydować się na one-man show, improwizacje, stand-up, kabaret abstrakcyjny lub klasyczny. Jest więc wiele sposobów na dostarczenie sobie porządnej dawki śmiechu.

Dlaczego kabarety cieszą się tak dużą popularnością? Ponieważ ludzie lubią śmiać się z samych siebie – ze stereotypów, przywar – bo w takim środowisku żyją i dokładnie to ich dotyczy. Grupy komediowe skupiają w swoich programach zjawiska uniwersalne, które – choć w różnych aspektach – dotyczą każdego. Jednych najbardziej bawią żarty polityczne, innych – religijne. Na występach kabaretowych zazwyczaj spotykają się ludzie o podobnym poczuciu humoru bądź poglądach. Uczestnictwo w spektaklach pozwala więc poznać nowych ludzi i wspólnie z nimi bawić się przy przezabawnych gagach.

Najpopularniejsze grupy kabaretowe

Każdy widz bez problemu znajdzie swój ulubiony kabaret – w Polsce jest ich bowiem naprawdę sporo. Oto najpopularniejsze grupy kabaretowe, przy których występach publiczność śmieje się do łez:

Kabaret Neo-Nówka – został założony przez wrocławskich studentów w 2000 roku. Początkowo funkcjonował pod nazwą To-Niemy. Najczęściej poruszanymi przez nich tematy to polityka i kwestie społeczne. Neo-Nówka to ambasadorzy Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”, w ramach której organizują dla najmłodszych koncerty charytatywne. W skład grupy wchodzą obecnie Roman Żurek, Michał Gawliński, Radosław Bielecki. Niegdyś członkami Neo-Nówki byli również Łukasz Bielecki, Marta Litkowska, Łukasz Iwaniuk, Ewa Herman-Wrzosek, Sławomir Moczulski, Michał Paszczyk. Od października podróżują po Polsce z programem 20-lecie na BIS.

Kabaret Moralnego Niepokoju – powstał na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w 1993 roku z inicjatywy członków samorządu. Ich pierwszym programem, powstałym w 1994 roku była „Królewna, Rycerz i Smok”. Już w 1996 mogli pochwalić się nagrodą Grand Prix na krakowskim XII Przeglądzie Kabaretów PaKA ’96. Grupa w swojej działalności skupia się na absurdach życia, polityce i sprawach społecznych. W skład Kabaretu Moralnego Niepokoju wchodzą: Robert Górski, Michał Cieślak, Przemysław Borkowski i Rafał Zbieć. Niegdyś występowała tu m.in. Katarzyna Pakosińska i Magdalena Stużyńska-Bauer. Obecnie grupa zaprasza na najnowszy program „Za długo panowie byli grzeczni”.

Kabaret Ani Mru-Mru – założony w 1999 roku polski kabaret z Lublina. Pierwsze wyróżnienie zdobył w 2000 roku podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Kabaretów Studenckich „Wyjście z cienia” w Gdańsku. Od tego czasu to jedna z najpopularniejszych grup komediowych w kraju. W skład Ani Mru-Mru wchodzą Marcin Wójcik, Michał Wójcik i Waldemar Wilkołek. Ich najnowszym programem jest „Cirque de volaille”, który już teraz zdobył ogromne uznanie publiczności.

To oczywiście nie wszystkie polskie kabarety. Nie można zapomnieć o Paranienormalnych, Smile, Kabarecie Młodych Panów, Skeczów Męczących i wielu innych. Każdy z nich jest wyjątkowy i powoduje u widzów salwy śmiechu. Sprawdź, który z nich najbardziej przypadnie Ci do gustu!

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Zostaw komentarz