in ,

SUPER!SUPER!

Predator (2018) – recenzja filmu sci-fi Shane’a Blacka

predator (2018) predator recenzja predator recenzje predator opinie predator opinia Predator online pl lektor napisy po polsku
6/10
Predator (2018) (grafika: 20th Century Fox; edycja: Popkulturyści)

Mogłoby się wydawać, że Shane Black i Predator to idealne połączenie. Gość zagrał w pierwszym filmie z serii i jest całkiem uznanym reżyserem oraz scenarzystą mającym ucho do dowcipnych dialogów.

Możecie mnie zlinczować, ale według mnie jego Iron Man 3 to najlepszy film z trylogii. Niestety ze starcia z legendą z 1987 roku, reżyser wraca na tarczy. W mojej opinii nawet Predators jest lepszym filmem o myśliwych z Yautja Prime, aniżeli jego najnowsze dzieło. Mimo tego to było przyjemnie spędzone sto minut, podczas których było widać, że reżyser robi co może. I przy okazji nieźle się przy tym bawi.

Najważniejszą postacią w filmie jest grany przez Boyda Holbrooka Quinn McKenna – zawodowy żołnierz, odznaczony snajper i ojciec dzieciaka cierpiącego na Zespół Aspergera Rory’ego. Starszy McKenna nadaje do domu przesyłkę z gadżetem kosmicznego łowcy, zdobytym podczas jednej z misji. Autystyczny chłopak otwiera paczkę i nieumyślnie aktywuje nadajnik przybyszów z obcej planety. W międzyczasie jego ojciec nawiązuje relację z wojskowymi szajbusami, jadącymi tym samym autobusem i do tego samego zakładu karnego, co on. Jeden z nich ma ADHD i Zespół Tourette’a, inny postrzelił dowódcę, jeszcze inny próbował popełnić samobójstwo. Ogólnie jest wesoło, ale wszyscy wiedzą, jak w chwili zagrożenia (a tych nie brakuje) trzymać broń, sypiąc przy tym koszarowymi sprośnymi dowcipami.

Predator (2018)
Scena z filmu Predator (20th Century Fox, Kimberley French)

Jednak to nie jest film o Predatorze, na jaki czekałem.

Dzieje się, akcja goni akcję, ale wiele ponadto w Predatorze nie uświadczymy. Nie ma w filmie Blacka duszącego poczucia zagrożenia, które negowało wszelką campowość pierwszego filmu. A Boyd Holbrook nigdy nie dorówna charyzmie Arniego. Dobrze, że nie próbuje, gdyż jego postać da się lubić taką, jaka jest.

Dużo tu komedii i slapsticku, których w filmie Johna McTiernana było mniej, przez co żarty były trafniejsze. Czar prysł i nowy film z Predatorem kojarzy się z klasykiem McTiernana głównie w scenach rozczłonkowywania żołnierzy przez kosmicznego gada (płaza?).

Fabuła jest cienka jak herbaty Liptona i zwyczajnie kiepska. Często brakuje jej ciągłości, a luki zapycha śmiech widowni. Gdyby Shane Black nie miał szczęścia do obsady, nie zostawiłbym na filmie suchej nitki. Aktorzy dają z siebie, ile są w stanie, żeby widz taki jak ja nie drapał się za często po głowie z myślą, o co tu właściwie chodzi. Dialogi i gagi są zabawne, ale ich zagęszczenie w końcu zaczyna męczyć.

predator recenzja predator opinie predator online predator 2018
Scena z filmu Predator (20th Century Fox, Kimberley French)

Pierwszy Predator jest filmem prostym, ale też dusznym i klaustrofobicznym mimo umiejscowienia akcji w dżungli, za dnia.

Nowy film, który jest bezpośrednią kontynuacją produkcji McTiernana, rozgrywa się często w świetle dziennym albo w dobrze oświetlonych wnętrzach. I tak jak ta recenzja balansuje między uznaniem a zniesmaczeniem dla filmu. Być może winą należy obarczyć intensywne wtrącanie się w produkcję decydentów z 20th Century Fox. Studia, które już parę swoich popularnych franczyz popsuło. Czuję, że gdyby Shane Black miał więcej swobody, dostalibyśmy przyzwoity krwisty befsztyk, a nie zapychacz z fast fooda. À propos, momenty szlachtowania żołdaków przez Predatora byłyby najfajniejszymi chwilami, gdyby je lepiej doświetlić. Ostatecznie wyglądają dobrze – ale tylko dobrze.

Pierwsze wrażenie nowy Predator mógł zrobić tylko raz. Gdy emocje opadają i przychodzi czas na refleksję, już nie jest taki fajny.

Oglądaj film Predator w serwisie Chili >>

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Threads, Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Recenzja filmu Predator (2018)
plakat predator plakat predator poster online sklep z plakatami

Tytuł filmu: Predator

Opis filmu: Reżyser Shane Black (Iron Man 3) przedstawia widowiskowy film science fiction, który rewolucjonizuje serię o Predatorze. Tym razem spektakularne polowanie przenosi się z odległych zakątków kosmosu wprost na ulice niewielkiego miasteczka na amerykańskiej prowincji. Najgroźniejsi łowcy wszechświata są silniejsi, mądrzejsi i bardziej śmiercionośni niż kiedykolwiek wcześniej, ulegli bowiem modyfikacji genetycznej, wzbogacając się o DNA innych gatunków. Kiedy mały chłopiec przypadkowo sprowadza ich ponownie na Ziemię, jedynie oddział byłych żołnierzy i skromny nauczyciel mogą zapobiec zagładzie rasy ludzkiej. - Opis dystrybutora.

Data premiery: 14 September 2018

Reżyser: Shane Black

Aktorzy: Boyd Holbrook, Trevante Rhodes, Jacob Tremblay, Olivia Munn, Sterling K. Brown, Thomas Jane, Alfie Allen

Gatunek: Fantastycznonaukowy, Akcja

[ Więcej ]

6/10
6/10

Werdykt

Kiedy nowy Predator wszedł do kin, część widzów chciała z nich wyjść. Jednak ma ten film pewne zalety, ale do oryginału mu daleko.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kursy walut kantor bezpieczny kantor internetowy rkantor

Pieniądze pod kontrolą z Rkantorem – bezpiecznie i oszczędnie

serial Il Cacciatore. Polowanie na mafię recenzja Il Cacciatore. Polowanie na mafię opinie Il Cacciatore. Polowanie na mafię online pl napisy lektor
7/10

Il Cacciatore. Polowanie na mafię – sezon 1 – recenzja włoskiego serialu kryminalnego