Ad image

Predator (2018) – recenzja filmu sci-fi Shane’a Blacka

Wojciech Lenc
4 min czytania
Predator (2018) (grafika: 20th Century Fox; edycja: Popkulturyści)

Z ostatniej chwili

Mogłoby się wydawać, że Shane Black i Predator to idealne połączenie. Gość zagrał w pierwszym filmie z serii i jest całkiem uznanym reżyserem oraz scenarzystą mającym ucho do dowcipnych dialogów.

Możecie mnie zlinczować, ale według mnie jego Iron Man 3 to najlepszy film z trylogii. Niestety ze starcia z legendą z 1987 roku, reżyser wraca na tarczy. W mojej opinii nawet Predators jest lepszym filmem o myśliwych z Yautja Prime, aniżeli jego najnowsze dzieło. Mimo tego to było przyjemnie spędzone sto minut, podczas których było widać, że reżyser robi co może. I przy okazji nieźle się przy tym bawi.

- Reklama -
Ad image

Najważniejszą postacią w filmie jest grany przez Boyda Holbrooka Quinn McKenna – zawodowy żołnierz, odznaczony snajper i ojciec dzieciaka cierpiącego na Zespół Aspergera Rory’ego. Starszy McKenna nadaje do domu przesyłkę z gadżetem kosmicznego łowcy, zdobytym podczas jednej z misji. Autystyczny chłopak otwiera paczkę i nieumyślnie aktywuje nadajnik przybyszów z obcej planety. W międzyczasie jego ojciec nawiązuje relację z wojskowymi szajbusami, jadącymi tym samym autobusem i do tego samego zakładu karnego, co on. Jeden z nich ma ADHD i Zespół Tourette’a, inny postrzelił dowódcę, jeszcze inny próbował popełnić samobójstwo. Ogólnie jest wesoło, ale wszyscy wiedzą, jak w chwili zagrożenia (a tych nie brakuje) trzymać broń, sypiąc przy tym koszarowymi sprośnymi dowcipami.

Predator (2018)
Scena z filmu Predator (20th Century Fox, Kimberley French)

Jednak to nie jest film o Predatorze, na jaki czekałem.

Dzieje się, akcja goni akcję, ale wiele ponadto w Predatorze nie uświadczymy. Nie ma w filmie Blacka duszącego poczucia zagrożenia, które negowało wszelką campowość pierwszego filmu. A Boyd Holbrook nigdy nie dorówna charyzmie Arniego. Dobrze, że nie próbuje, gdyż jego postać da się lubić taką, jaka jest.

Dużo tu komedii i slapsticku, których w filmie Johna McTiernana było mniej, przez co żarty były trafniejsze. Czar prysł i nowy film z Predatorem kojarzy się z klasykiem McTiernana głównie w scenach rozczłonkowywania żołnierzy przez kosmicznego gada (płaza?).

Fabuła jest cienka jak herbaty Liptona i zwyczajnie kiepska. Często brakuje jej ciągłości, a luki zapycha śmiech widowni. Gdyby Shane Black nie miał szczęścia do obsady, nie zostawiłbym na filmie suchej nitki. Aktorzy dają z siebie, ile są w stanie, żeby widz taki jak ja nie drapał się za często po głowie z myślą, o co tu właściwie chodzi. Dialogi i gagi są zabawne, ale ich zagęszczenie w końcu zaczyna męczyć.

predator recenzja predator opinie predator online predator 2018
Scena z filmu Predator (20th Century Fox, Kimberley French)

Pierwszy Predator jest filmem prostym, ale też dusznym i klaustrofobicznym mimo umiejscowienia akcji w dżungli, za dnia.

Nowy film, który jest bezpośrednią kontynuacją produkcji McTiernana, rozgrywa się często w świetle dziennym albo w dobrze oświetlonych wnętrzach. I tak jak ta recenzja balansuje między uznaniem a zniesmaczeniem dla filmu. Być może winą należy obarczyć intensywne wtrącanie się w produkcję decydentów z 20th Century Fox. Studia, które już parę swoich popularnych franczyz popsuło. Czuję, że gdyby Shane Black miał więcej swobody, dostalibyśmy przyzwoity krwisty befsztyk, a nie zapychacz z fast fooda. À propos, momenty szlachtowania żołdaków przez Predatora byłyby najfajniejszymi chwilami, gdyby je lepiej doświetlić. Ostatecznie wyglądają dobrze – ale tylko dobrze.

- Reklama -
Skazana Max serial

Pierwsze wrażenie nowy Predator mógł zrobić tylko raz. Gdy emocje opadają i przychodzi czas na refleksję, już nie jest taki fajny.

Oglądaj film Predator w serwisie Chili >>

Recenzja filmu Predator (2018)
plakat predator plakat predator poster online sklep z plakatami

Tytuł filmu: Predator

Opis filmu: Reżyser Shane Black (Iron Man 3) przedstawia widowiskowy film science fiction, który rewolucjonizuje serię o Predatorze. Tym razem spektakularne polowanie przenosi się z odległych zakątków kosmosu wprost na ulice niewielkiego miasteczka na amerykańskiej prowincji. Najgroźniejsi łowcy wszechświata są silniejsi, mądrzejsi i bardziej śmiercionośni niż kiedykolwiek wcześniej, ulegli bowiem modyfikacji genetycznej, wzbogacając się o DNA innych gatunków. Kiedy mały chłopiec przypadkowo sprowadza ich ponownie na Ziemię, jedynie oddział byłych żołnierzy i skromny nauczyciel mogą zapobiec zagładzie rasy ludzkiej. - Opis dystrybutora.

Data premiery: 2018-09-14

Reżyser: Shane Black

Aktorzy: Boyd Holbrook, Trevante Rhodes, Jacob Tremblay, Olivia Munn, Sterling K. Brown, Thomas Jane, Alfie Allen

Gatunek: Fantastycznonaukowy, Akcja

[ Więcej ]

6/10

Werdykt

Kiedy nowy Predator wszedł do kin, część widzów chciała z nich wyjść. Jednak ma ten film pewne zalety, ale do oryginału mu daleko.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
1 komentarz