The Boys sezon 4

Przez ten film Paramount do dziś ma PROBLEMY. Czy w filmie “Romeo i Julia” wykorzystano NIELETNICH?

Wpis przeznaczony wyłącznie dla czytelników dorosłych

Łukasz Mendak
6 min czytania

Z ostatniej chwili

Film “Romeo i Julia” z 1968 roku w reżyserii Franco Zeffirellego, mimo swojego sukcesu artystycznego i komercyjnego, stał się źródłem poważnych kontrowersji, które trwają do dziś.

- Reklama -
Ad image

O co chodzi z nagą sceną w filmie “Romeo i Julia”?

Głównym powodem kontrowersji jest scena nagości z udziałem głównych aktorów, Olivii Hussey (Julia) i Leonarda Whitinga (Romeo), którzy w momencie kręcenia filmu byli niepełnoletni. W scenie tej, która przedstawia parę budzącą się po wspólnie spędzonej nocy, widoczne są pośladki szesnastoletniego wówczas Whitinga oraz piersi piętnastoletniej Hussey.

Ta scena wywołała kontrowersje już w momencie premiery filmu w 1968 roku. Jednak sprawa nabrała nowego wymiaru w styczniu 2023 roku, kiedy to Hussey i Whiting, po 55 latach od premiery, zdecydowali się pozwać wytwórnię Paramount Pictures. Aktorzy oskarżyli studio o seksualne nadużycie oraz dystrybucję nagich zdjęć osób niepełnoletnich.

Pozew został złożony w Kalifornii, która zawiesiła możliwość przedawnienia tego typu przestępstw. Według treści pozwu, zmarły w 2019 roku reżyser Franco Zeffirelli miał zapewnić młodych aktorów, że w filmie nie pojawią się żadne nagie sceny, co okazało się nieprawdą.

Warto zauważyć, że mimo kontrowersji, film odniósł ogromny sukces. Zdobył dwa Oscary w kategoriach technicznych oraz cztery nominacje, w tym za najlepszą produkcję roku i reżyserię. Hussey i Whiting zostali również nagrodzeni Złotymi Globami dla najlepszych debiutantów.

Ta sytuacja podkreśla złożoność kwestii etycznych w przemyśle filmowym, szczególnie w kontekście pracy z nieletnimi aktorami, oraz pokazuje, jak zmieniły się standardy i oczekiwania społeczne w ciągu ostatnich dekad.

- Reklama -
Skazana Max serial

Jakie były reakcje publiczności na nagą scenę w “Romeo i Julii” z 1968 roku?

Reakcje publiczności na nagą scenę w “Romeo i Julii” z 1968 roku były zróżnicowane i zmieniały się z biegiem czasu: W momencie premiery filmu scena nagości wywołała pewne kontrowersje, ale nie przeszkodziła to w sukcesie filmu.

Film cieszył się dużą popularnością wśród nastolatków, głównie dlatego, że była to pierwsza adaptacja, w której obsadzono aktorów w wieku zbliżonym do oryginalnych postaci ze sztuki Szekspira. Ta autentyczność przyczyniła się do pozytywnego odbioru filmu, mimo kontrowersyjnej sceny.

Kontrowersyjna scena z filmu “Romeo i Julia” z 1968 roku

Amerykańskie Stowarzyszenie Filmowe (MPAA) początkowo przyznało filmowi kategorię G (odpowiednik kategorii “bez ograniczeń”), co sugeruje, że scena nagości nie była postrzegana jako szczególnie szokująca w tamtym czasie. Dopiero w 1973 roku, przy ponownym wydaniu filmu, zmieniono kategorię na PG (Oznacza to, że film nadaje się do ogólnego oglądania, ale niektóre sceny mogą być nieodpowiednie dla małych dzieci).

Media podkreślały autentyczność filmu. Z biegiem czasu, media zaczęły zwracać większą uwagę na etyczne aspekty związane z nagą sceną z udziałem niepełnoletnich aktorów. Dyskusja na ten temat nabrała nowego wymiaru w ostatnich latach.

- Reklama -
Shogun oglądaj online serial disney

Współczesne media często przedstawiają tę sytuację jako przykład zmieniających się standardów etycznych w przemyśle filmowym, zestawiając ówczesne praktyki z obecnymi normami dotyczącymi ochrony nieletnich aktorów.

Jakie były następstwa sądowe dla Paramount Pictures po pozwie aktorów?

W styczniu 2023 roku Olivia Hussey i Leonard Whiting, główni aktorzy filmu “Romeo i Julia” z 1968 roku, złożyli pozew przeciwko wytwórni Paramount Pictures. Sprawa dotyczyła kontrowersyjnej sceny nagości, która została nakręcona, gdy aktorzy byli niepełnoletni (Hussey miała 15 lat, a Whiting 16).

Główne zarzuty w pozwie obejmowały: Seksualne nadużycie wobec nieletnich aktorów; Nielegalne dystrybuowanie nagich zdjęć osób niepełnoletnich; Złamanie obietnicy przez reżysera Franco Zeffirellego, który miał zapewnić aktorów, że nie będą na ekranie widziani nago.

Olivia Hussey i Leonard Whiting Romeo i Julia 1968 film
Olivia Hussey i Leonard Whiting po latach chcieli odszkodowania od Paramountu za poniesione krzywdy podczas kręcenia filmu “Romeo i Julia”

Aktorzy domagali się odszkodowania w wysokości 500 milionów dolarów. Twierdzili, że zostali wykorzystani i że scena nagości miała negatywny wpływ na ich dalszą karierę oraz spowodowała u nich trwałe szkody psychiczne.

Prawnicy aktorów argumentowali, że w latach 60. nie istniały takie mechanizmy ochrony nieletnich aktorów jak obecnie, a Hussey i Whiting byli “naiwni” i nie rozumieli w pełni konsekwencji swoich działań.

Jednak w maju 2023 roku sąd odrzucił pozew Hussey i Whitinga. Decyzja ta zakończyła sprawę sądową, która wywołała dyskusję na temat etyki w przemyśle filmowym i ochrony nieletnich aktorów.

Jakie były największe sukcesy aktorskie Leonarda Whitinga i Olivii Hussey?

Po sukcesie filmu “Romeo i Julia” z 1968 roku, kariery Olivii Hussey i Leonarda Whitinga potoczyły się różnymi ścieżkami, choć żadne z nich nie zrobiło wielkiej kariery aktorskiej.

Olivia Hussey kontynuowała karierę aktorską, występując w różnych filmach i produkcjach telewizyjnych. Zagrała w kilku znaczących rolach, w tym jako Matka Boża w miniserialu “Jezus z Nazaretu” (1977) oraz jako Rebeka w “Ivanhoe” (1982). Wystąpiła w horrorze “Czarne święta” (1974), który stał się klasykiem gatunku. W późniejszych latach skupiła się głównie na rolach w produkcjach telewizyjnych i filmach niezależnych.

Zwiastun filmu “Romeo i Julia” z 1968 roku

Kaiera Leonarda Whitinga była mniej intensywna niż Hussey. Zagrał w kilku filmach w latach 70., w tym w “Say Hello to Yesterday” (1971) i “Frankenstein: The True Story” (1973). Stopniowo wycofał się z aktorstwa, skupiając się na innych zainteresowaniach, w tym na muzyce. W późniejszych latach rzadko pojawiał się publicznie i udzielał niewielu wywiadów.

Ich role w tym filmie “Romeo i Julia” pozostały najbardziej znanymi w ich karierach, co może w jakiś sposób tłumaczyć, dlaczego po tylu latach zdecydowali się na podjęcie kroków prawnych związanych z tą produkcją.

- Reklama -
Ad image

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz