The Boys sezon 4

“Quiz” – sezon 1 – recenzja serialu

Dariusz Filipek
4 min czytania
Recenzja serialu "Quiz" (ITV)

Z ostatniej chwili

Teraz będzie przewrotnie, ponieważ ITV wyprodukowało serial “Quiz” opowiadający o wielkim przekręcie w brytyjskich “Milionerach”.

“Quiz” to trzyodcinkowa opowieść, która uchyla rąbka tajemnicy o narodzinach “Milionerów” oraz zgłębia telewizyjną kuchnię. Nie tylko zaglądamy za kulisy teleturnieju, ale również dowiadujemy się kilka rzeczy o pracy w stacji ITV. Jednak to tylko tło, gdyż serial jest przede wszystkim historią przekrętu, który wydarzył się w studiu telewizyjnym w 2001 roku.

- Reklama -
Ad image

“Milionerzy” okazali się olbrzymim sukcesem i formatem eksportowym, który trafił do kilkudziesięciu krajów. Miliony widzów przysporzyły producentom nie tylko sporych pieniędzy, ale również ból głowy. Psychofani telewizyjnych quizów to jedno. Drugie to ludzie starający się za pomocą przekrętów dostać do programu, a nawet oszukiwać, kiedy są w studiu.

Quiz recenzja serialu
“Quiz” (ITV)

Diana Ingram uwielbiała teleturnieje. Po niewygraniu głównej nagrody w “Milionerach” wciągnęła w ten świat męża. Przygotowywała go do występu, a już podczas kręcenia odcinka wraz z innym uczestnikiem wykaszleli Charlesowi milion funtów. Dosłownie. Kaszleli przy dobrych odpowiedziach, kiedy mężczyzna był zagubiony. Ich zachowanie i dziwaczne odpowiadanie Charlesa nie umknęły uwadze ekipy produkcyjnej.

Co to był za skandal! “Quiz” opowiada o ich przygotowaniach do programu. Sposobach na przekręt. Tajnej siatce, która pomagała dostawać się do “Milionerów”. A także o procesie sądowym, w którym Ingramów postawiono w stan oskarżenia za oszustwo. To także opowieść o tym, jak Ingramowie zostali napiętnowani przez społeczeństwo.

Quiz Milionerzy serial
“Quiz” (ITV)

“Quiz” to historia krótka i przyjemna.

Mamy tu trochę komedii, trochę dramatu sądowego i rodzinnego. Momentami miałem wrażenie, że ITV nieco się wybiela, ale też miałem momenty, kiedy czułem, iż są całkiem fair wobec Ingramów. Przez to jestem trochę w rozkroku. Czuję, że jest tu tyle prawdy, ile naciągania faktów. Jakkolwiek chwała za to, że twórcy nie pokazali Ingramów jako paskudnych oszustów, a przede wszystkim jako ludzi, którzy trochę zbłądzili.

Poza samą realizacją, która pomimo tego, że jest pozbawiona wodotrysków, jest bardzo porządna, urzekło mnie aktorstwo. Matthew Macfadyen jako Charles Ingram jest po prostu świetny. Aktora znanego z “Sukcesji” przemiło jest oglądać na ekranie. Złego słowa nie napiszę o bardzo naturalnej Sianie Clifford, która wcieliła się w jego żonę, Dianę Ingram. Z kolei Michael Sheen zagrał Chrisa Tarranta, wieloletniego prowadzącego “Milionerów” i jak zwykle pokazał klasę, chociaż nie zwalił mnie z nóg.

- Reklama -
Skazana Max serial
Quiz HBO GO
“Quiz” (ITV)

“Quiz” to serial zgrabnie zagrany, bez narracyjnych mielizn, trochę niepoprawny, ładnie nakręcony i co najważniejsze ciekawy. Przede wszystkim inny od tego, co oglądałem w ostatnich miesiącach. Odtrutka od kolejnych kryminałów i fantastycznonaukowych opowiastek to lekarstwo na serialową monotonię. Czasem dobrze jest zmienić klimat i jeśli macie tak jak ja, pragniecie odświeżenia, wtedy warto dać “Quizowi” szansę.

Oglądaj serial “Quiz” na HBO ▶

Jeśli jesteście ciekawi, jak to wyglądało w rzeczywistości, to poniżej możecie obejrzeć cały odcinek brytyjskich “Milionerów”, w którym Charlesowi Ingramowi wykaszlano milion funtów.

Recenzja serialu "Quiz" - sezon 1 (UK: ITV; Polska: HBO GO)
7/10

Werdykt

“Quiz” to serial zgrabnie zagrany, bez narracyjnych mielizn, trochę niepoprawny, ładnie nakręcony i co najważniejsze ciekawy.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
1 komentarz