in ,

Reżyserka “Fortepianu” nienawidzi kina superbohaterskiego

Jane Campion, delikatnie rzecz ujmując, nie jest fanką filmów o superbohaterach. Zdobywczyni Oscara stwierdziła, że właściwie ich nienawidzi.

Jane Campion, delikatnie rzecz ujmując, nie jest fanką filmów o superbohaterach. Zdobywczyni Oscara stwierdziła, że właściwie ich nienawidzi.

CZYTAJ WIĘCEJ O:
JANE CAMPION

Od czasu do czasu przydarzy się twórca, który niezbyt pochlebnie wypowie się o kinie superbohaterskim. Wcześniej zrobił to między innymi Martin Scorsese (“Taksówkarz”), który nazwał tego typu filmy nie kinem, a czymś bardziej przypominającym parki rozrywki. Alejandro Inarritu (“Birdman”) określił je dosadniej, bo ludobójstwem kulturowym. William Friedkin (“Egzorcysta”) ze smutkiem skwitował, iż dzisiejsze kino sprowadza się do Batmana i Avengers, a on nie ma zamiaru ani takich historii tworzyć, ani nawet ich oglądać. Terry Gilliam (“12 małp”) rozbrajająco stwierdził, iż te filmy bzdurzą, nienawidzi ich, a widownia je wielbiąca, powinna dorosnąć. Jest to niewielki wyrywek z bardzo wielu negatywnych opinii o takich filmach z ust wybitnych twórców.

Do tego grona dołączyła właśnie Jane Campion. Reżyserka znana z pracy nad filmami “Portret damy”, “Święty dym” i zdobywczyni Oscara za scenariusz do “Fortepianu”, podczas promowania filmu “Psie pazury” powiedziała dziennikarzowi Variety, co sądzi o kinie superbohaterskim. “Właściwie ich nienawidzę” – stwierdziła.

Na pytanie, czy byłaby zainteresowana nakręceniem filmu w tym nurcie, odparła, iż “Wydaje mi się, że mogę bezpiecznie powiedzieć, iż nigdy tego nie zrobię”. “Są takie hałaśliwe i jakby niedorzeczne. Czasem się nieźle chichoczesz, ale nie wiem, o co chodzi z tą rzeczą z pelerynami, dorosłym mężczyzną w rajstopach. Czuję, że to musi wywodzić się z pantomimy” – dodała z pogardą.

Jedno jest pewne — jutro o jej najnowszym filmie będzie się wiele mówiło. Z perspektywy wypowiedzi o kinie superbohaterskim, ale lepiej z takiej, aniżeli z żadnej.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Threads, Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

hit monkey marvel hulu disney plus

Premiera dnia: “Hit-Monkey” na Hulu

paramount plus 2021

Paramount+ z milionem nowych subskrybentów w tydzień