Mały ekran, duże wyzwania – praca reżysera na planie serialu

Swiat-Seriali.pl
3 min czytania
Świat-seriali.pl

Z ostatniej chwili

Telewizja jest miejscem, w którym kompetentny reżyser na pewno nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy. Jednak istnieją wyraźne różnice pomiędzy reżyserowaniem filmów a pracą na planie serialu. Warto się im przyjrzeć!

Reżyser gościem na planie

Hollywoodzcy scenarzyści przez wiele lat skarżyli się na to, że chociaż to oni są de facto twórcami ekranowych historii, cała sława i chwała spada na reżysera. W telewizji jest jednak zupełnie inaczej! Za twórcę serialu uważa się bowiem tzw. showrunnera, który łączy funkcję głównego scenarzysty i producenta wykonawczego. To on jest osobą, w której głowie znajduje się wizja serialu!

Reżyser tymczasem jest tak naprawdę w większości przypadków tylko gościem na planie, rzadko bowiem zdarza się, by wszystkie odcinki serialu były wyreżyserowane przez jedną osobę. W związku z tym, reżyser musi stale konsultować się ze scenarzystą, by upewnić się, że właściwie rozumie zawartość scenariusza. Ważnym elementem jego pracy jest uczestniczenie w spotkaniach, w których biorą udział producenci i scenarzyści. Dlatego reżyserzy, którzy bardzo cenią sobie swobodę i indywidualizm, w telewizji mogą czuć się ograniczeni.

Dobrze poznanie serialu kluczową sprawą

Odpowiednie zrozumienie relacji między serialowymi postaciami oraz obranej przez serial konwencji jest dla telewizyjnego reżysera kwestią kluczową. Co do tego pierwszego, nierzadko zdarza się, że reżyser nie jest dobrze zaznajomiony z poprzednimi odcinkami, a więc musi szybko zrozumieć kontekst przedstawianych w scenariuszu sytuacji, by nie popełnić poważnego błędu.

Natomiast jeśli chodzi o tę drugą kwestię – w serialu reżyser może w mniejszym lub większym stopniu odcisnąć autorskie piętno na nakręconym przez siebie odcinku, jednak musi pozostać w ramach narzuconej stylistyki. Jednak wielu reżyserów uznaje to za wartościowe wyzwanie, które pozwala im wyjść poza własne przyzwyczajenia i rozszerzyć wachlarz umiejętności.

Praca pod presją czasu

Szczególnie w przypadku seriali o dużej ilości odcinków, reżyser telewizyjny musi koniecznie zmieścić się w harmonogramie. Wymaga to od niego bardziej strategicznego podejścia niż w przypadku filmu – musi skupić się na dopracowaniu jednego lub dwóch kluczowych elementów i zrezygnować z perfekcjonizmu. Czasami trzeba więc pozostawić bez zmian scenę, którą uzna się za niewystarczająco udaną; istotna jest również umiejętność odróżniania scen naprawdę ważnych od tych, które mają na celu jedynie kleić ze sobą istotne momenty – w ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu.

Telewizja wyzwaniem dla reżyserów

Wielu reżyserów decyduje się na pracę w telewizji ze względów finansowych czy dla zdobycia doświadczenia – a obie rzeczy bardzo pomagają w tworzeniu autorskich projektów. Reżyserowanie seriali to trudna sztuka, która wymaga umiejętności dostosowania się do cudzej wizji i specyficznych warunków panujących na planie. Taka przynajmniej jest reguła – zdarzają się bowiem seriale autorskie, w przypadku których reżyser i showrunner jest tą samą osobą. Takie seriale jednak zdarzają się niezwykle rzadko, a ich twórcami są doświadczeni reżyserzy cieszący się ogromną estymą.

W przygotowaniu artykułu pomogła witryna: Świat-Seriali.pl

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz