richard ramirez: polowanie na seryjnego mordercę netflix serial dokumentalny nocny prześladowca
Kryminalny serial dokumentalny "Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę" w styczniu w serwisie Netflix
in

SUPER!SUPER!

“Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę”, czyli kryminalny serial dokumentalny Netflixa o Nocnym prześladowcy

“Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę” to obraz jednego z największych potworów, który prześladował mieszkańców Los Angeles dekady temu.

Richard Ramirez w latach 80. wpadł w szał zabijania. Z jego ręki z tego świata zeszło przynajmniej czternastu nieszczęśników. Pik jego szaleństwa przypadł na lato 1985 roku, kiedy nikt nie mógł czuć się bezpiecznie w Los Angeles. Mordował zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jego najmłodsza ofiara miała 9, a najstarsza 82 lata. Ciężko było mówić o sensownym modus operandi – mógł równie dobrze ofiarę udusić, zasztyletować, czy jak to było z 16-latką, która wyszła z opresji, wykorzystał do zbrodniczego czynu łyżkę do opon. Nie tylko zabijał, ale również gwałcił i zostawiał po sobie dziwaczne znaki, jak chociażby pentagram na ścianie.

⚡ PRZECZYTAJ: “Morderstwo w Madison” – nowy kryminalny serial dokumentalny na HBO GO

Był szalonym narkomanem, który wywodził się z wielodzietnej rodziny. W domu nie zaznał miłości, ale uzyskiwał dobre wyniki w nauce. Jednak trauma, którą spowodował u niego starszy kuzyn – weteran wojenny z Zespołem stresu pourazowego – odcisnęła na nim znaczące piętno. Nie tylko opowiadał jedenastoletniemu Richardowi Ramirezowi o okropnościach, których naoglądał się na wojnie, ale zamordował przy nim swoją żonę. Wtedy młodziak zaczął kraść, zażywać narkotyki i zadawał się z szemranymi typami. Żył z kradzieży i pasjonował go satanizm.

Plakat serialu dokumentalnego "Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę" (Netflix)
Plakat serialu dokumentalnego “Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę” (Netflix)

Aresztowano go w 1985 roku i oskarżono o kilkadziesiąt przestępstw, w tym 13 morderstw. Został skazany na 196 lat i dziewiętnastokrotną karę śmierci. Miał umrzeć w komorze gazowej, ale jego życie zakończyło się przed wykonaniem wyroku. Richard Ramirez zmarł w 2013 roku z powodu niewydolności wątroby spowodowanej chłoniakiem. Cierpiał również na wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Podczas pobytu w więzieniu dostawał liczne listy miłosne. Z jedną z “fanek” wziął ślub za kratami. Jednak kobieta zostawiła go, gdy dowody DNA wykazały, że zgwałcił i zamordował 9-latkę. Przed śmiercią był zaręczony z pisarką, Christine Lee.

Richard Ramirez nie tylko wykształcił Antyspołeczne zaburzenie osobowości, ale również miał Schizoidalne zaburzenie osobowości.

⚡ PRZECZYTAJ: Najciekawsze kryminalne seriale dokumentalne Netflixa

Czekaliśmy wieki na porządny dokument o Nocnym prześladowcy. Richard Ramirez stał się niechlubnym bohaterem kilku filmów fabularnych, ale żaden z nich nie zrobił wielkiego wrażenia na widowni. W 1989 roku premierę miał film telewizyjny “Manhunt: Polowanie na nocnego łowcę”, który wyreżyserował Bruce Seth Green. Chris Fisher nakręcił “Nightstalkera”, który zadebiutował w 2002 roku i najchętniej byśmy o tym filmie zapomnieli. Równie źle spisał się Ulli Lommel, którego “Nightstalker” pojawił się w 2009 roku. Lepiej przyjęty został “Nocny łowca” z 2016 roku od Megan Griffiths.

Za serialem Netflixa stoi Tiller Russell, który wcześniej wyreżyserował między innymi serial dokumentalny “Wojna z narkotykami” dla Amazon Prime Video oraz film “The Seven Five”. To bardzo solidny twórca i daje nadzieję, że “Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę” będzie warto obejrzeć.

Nieco niezrozumiałe jest dla mnie polskojęzyczne tłumaczenie tytułu, z którego wyrzucono “Nocnego prześladowcę”. Jest to jeden z najbardziej przerażających pseudonimów, jakim ochrzczono seryjnego mordercę i szkoda, że wycięto ten człon, który znalazł się w tytule anglojęzycznym – “Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer”.

⚡ PRZECZYTAJ: Recenzja filmu dokumentalnego Netflixa “Morderstwo po amerykańsku: Zwyczajna rodzina”

W dokumencie zobaczycie materiały archiwalne, wypowiedzi detektywów oraz tych, którzy przetrwali spotkanie z Richardem Ramirezem. Jednocześnie ma to być interesujący portret Los Angeles lat 80. – miasta o wielu obliczach, skrywającego mnóstwo mrocznych historii.

Serial będzie miał premierę 13 stycznia 2021 roku. Wtedy obejrzymy wszystkie odcinki widowiska. Ich liczba jest na tę chwilę nieznana.

Oglądaj serial dokumentalny “Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę” w serwisie Netflix ▶

🔴 Chcecie sprawdzić ofertę Netflixa w Stanach Zjednoczonych i z wielu innych krajów? A może mieszkacie poza granicami Polski, a chcecie uzyskać dostęp do polskojęzycznej wersji serwisu? To możliwe, dzięki topowej NordVPN, która pozwala na oglądanie w Polsce serwisów niedostępnych w naszym kraju oraz przeglądanie ich międzynarodowej oferty. Dzięki temu obejrzycie hity Netflixa ze Stanów Zjednoczonych, ale również Disney Plus, HBO Max, Hulu, BBC iPlayer, AMC Plus, CBS All Access, Showtime czy Starz! Nie tylko na komputerach, ale również na smartfonach, tabletach czy telewizorach oraz na przystawkach multimedialnych.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

disney plus star plus premiera w Polsce disney investor day

Disney Plus i Star Plus mogą wspólnie rozjechać Netflix. Premiera w Polsce wkrótce!

tenet vod gdzie obejrzeć film online

Premiera dnia: “Tenet” w serwisach VOD