The Boys sezon 4

Niecodzienny performans — artysta pochował Topolę w Warszawie

Dariusz Filipek
2 min czytania
Pogrzeb Topoli

Z ostatniej chwili

ARVE Error: src mismatch
provider:    vimeo
url: https://player.vimeo.com/video/585288036?h=23e618bed6

src: https://player.vimeo.com/video/585288036?h=23e618bed6&dnt=1&app_id=122963
src mod: https://player.vimeo.com/video/585288036?h=23e618bed6
src gen mod: https://player.vimeo.com/video/585288036
src gen: https://player.vimeo.com/video/585288036?dnt=1

Wideo relacja z Pogrzebu Topoli

Niecodzienny pogrzeb odbył się w Warszawie. Robert Sosnowski w płytkim grobie pochował Topolę.

Robert Sosnowski, malarz i rzeźbiarz, tym razem wziął w dłonie nie dłuto czy pędzel, a piłę i łopatę, aby pochować 124-letnią Topolę. Pogrzeb, który odbył się w Warszawie kilka tygodni temu, miał za zadanie zaznaczyć jedność ludzkości z naturą. W mowie pogrzebowej autor stwierdził, iż ludzie, zwierzęta czy drzewa mają ze sobą wiele wspólnego i postanowił symbolicznie podkreślić, że w swej różnorodności jesteśmy jednością.

- Reklama -
Ad image

Performans odbył się w sierpniu w Warszawie, gdzie zebrani uczestniczyli w świeckim pochówku drzewa. Po mowie pogrzebowej każdy mógł podejść do rzeźby w kształcie trumny i pożegnać ją rzucając na nią garść ziemi. Wydarzenie odbyło się w pogodnym nastroju, ale nie zabrakło miejsca na refleksję.

You & I Are Earth

Topola przeżyła dwie wojny i według Roberta Sosnowskiego odeszła silna i spełniona. Autor performansu nakreślił tło jej śmierci — została ścięta na deski, które najpewniej miały trafić do okolicznych gospodarstw. Zapewnił jej godny pochówek, zabierając ją z łąki przy drodze. Tym samym nadał jej śmierci znaczenie w ramach hasła “You & I Are Earth”, które jest dla autora esencją całej akcji.

Drzewa od wielu lat budziły mój podziw i zachwyt. Są wyjątkowymi przedstawicielami licznej grupy niedocenianych ziemskich istnień i dlatego dziś chciałbym wspólnie z Wami te istnienia uhonorować, dokonując symbolicznego pochówku tej Topoli i stawiając ten pomnik w formie nagrobka, na pamiątkę tego wydarzenia.

– Robert Sosnowski

Każdy, kto chciałby odwiedzić grób, może udać się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie pochowano Topolę.

Wpis powstał przy współpracy z Robertem Sosnowskim. Z pełną relacją z pogrzebu i innymi pracami możecie zapoznać się na stronie artysty. Znajdziecie tam więcej szczegółów — pełną fotorelację z pochówku oraz całą treść mowy pogrzebowej.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz