in ,

Niecodzienny performans — artysta pochował Topolę w Warszawie

Robert Sosnowski pogrzeb topoli warszawa
Pogrzeb Topoli
Wideo relacja z Pogrzebu Topoli

Niecodzienny pogrzeb odbył się w Warszawie. Robert Sosnowski w płytkim grobie pochował Topolę.

Robert Sosnowski, malarz i rzeźbiarz, tym razem wziął w dłonie nie dłuto czy pędzel, a piłę i łopatę, aby pochować 124-letnią Topolę. Pogrzeb, który odbył się w Warszawie kilka tygodni temu, miał za zadanie zaznaczyć jedność ludzkości z naturą. W mowie pogrzebowej autor stwierdził, iż ludzie, zwierzęta czy drzewa mają ze sobą wiele wspólnego i postanowił symbolicznie podkreślić, że w swej różnorodności jesteśmy jednością.

Performans odbył się w sierpniu w Warszawie, gdzie zebrani uczestniczyli w świeckim pochówku drzewa. Po mowie pogrzebowej każdy mógł podejść do rzeźby w kształcie trumny i pożegnać ją rzucając na nią garść ziemi. Wydarzenie odbyło się w pogodnym nastroju, ale nie zabrakło miejsca na refleksję.

You & I Are Earth

Topola przeżyła dwie wojny i według Roberta Sosnowskiego odeszła silna i spełniona. Autor performansu nakreślił tło jej śmierci — została ścięta na deski, które najpewniej miały trafić do okolicznych gospodarstw. Zapewnił jej godny pochówek, zabierając ją z łąki przy drodze. Tym samym nadał jej śmierci znaczenie w ramach hasła “You & I Are Earth”, które jest dla autora esencją całej akcji.

Drzewa od wielu lat budziły mój podziw i zachwyt. Są wyjątkowymi przedstawicielami licznej grupy niedocenianych ziemskich istnień i dlatego dziś chciałbym wspólnie z Wami te istnienia uhonorować, dokonując symbolicznego pochówku tej Topoli i stawiając ten pomnik w formie nagrobka, na pamiątkę tego wydarzenia.

– Robert Sosnowski

Każdy, kto chciałby odwiedzić grób, może udać się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie pochowano Topolę.

Wpis powstał przy współpracy z Robertem Sosnowskim. Z pełną relacją z pogrzebu i innymi pracami możecie zapoznać się na stronie artysty. Znajdziecie tam więcej szczegółów — pełną fotorelację z pochówku oraz całą treść mowy pogrzebowej.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Threads, Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

magia nagości polska premiera gdzie oglądać online zoom tv

Premiera dnia: “Magia nagości” na Zoom TV

blizniaczki zee twins sandra lady filmy

Bliźniaczki Zee — siostry, które dla pieniędzy zrobią wszystko