Jakie są podstawowe pojęcia związane z robieniem zdjęć?

Wpis partnerski
4 min czytania

Z ostatniej chwili

Przygodę z fotografią warto zacząć od… małej dawki teorii. Sięgnięcie do podstaw pozwoli zrozumieć temat i lepiej odnaleźć się w świecie fotograficznych pojęć. Z kolei znajomość rozmaitych terminów ułatwia wdrażanie w życie pomysłów zaczerpniętych od bardziej doświadczonych w tej materii osób. Co należałoby wiedzieć, zanim chwyci się aparat?

Lustrzanka, bezlusterkowiec, a może kompakcik?

W pierwszej kolejności należałoby znać różnice między poszczególnymi rodzajami sprzętu. Warto zerkać na strony takie jak: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery, które stanowią wartościowe źródło informacji i poruszają rozmaite problemy dotyczące zarówno sprzętu, jak i wykonywania zdjęć. Czym zatem robić zdjęcia? Najlepiej tym, co w danej chwili jest pod ręką. Jeśli jednak zakup aparatu masz dopiero w planach, trzeba specyfikę rozmaitych urządzeń poznać.

Duże pole do popisu dają lustrzanki. Jak nazwa wskazuje, posiadają one ruchome lustro, od którego odbija się światło wpadające przez soczewkę. Następnie obraz zgodny z rzeczywistością widoczny jest w wizjerze. Lustrzanki polecane są osobom, które chcą zgłębiać tajniki fotografii i rozwijać się w tej pasji. Stwarzają dużo możliwości, wymienność optyki sprzyja próbowaniu obiektywów o całkiem odmiennej charakterystyce, a tryby manualne i półautomatyczne wiążą się z większym wpływem na wygląd zdjęcia. Bezlusterkowce natomiast wyposażone w lustro nie są, lecz również cechują się wymienną optyką. Są lżejsze, a ich wizjer elektroniczny przedstawia obraz, który został przetworzony cyfrowo.

Kompaktowy aparat jest mały, poręczny, łatwy w obsłudze. Dobry w celach udokumentowania wycieczki czy życia rodzinnego, ale mniej skomplikowana konstrukcja przekłada się na mniejsze możliwości w zakresie tworzenia dobrych jakościowo zdjęć. Innym typem są aparaty natychmiastowe. Moda na nie wraca, wyróżniają się atrakcyjnym designem, a od razu wywołane zdjęcie stanowi znakomitą pamiątkę danego momentu.

Trójkąt ekspozycji podstawą działań w trybie manualnym

Dla pasjonatów, którzy planują korzystać z trybów manualnych, istotne jest zapoznanie się z parametrami, których będą używać. Ekspozycja wyraża ilość światła dostającego się do aparatu i jest zależna od kilku czynników. Tymi czynnikami są: czas naświetlania, przysłona oraz wartość ISO, razem tworzące tzw. trójkąt ekspozycji. Wpływają na jasność zdjęcia, jego ostrość, a także obecność szumów. Bardzo krótkie czasy sprawdzają się w warunkach dobrego oświetlenia, dając obraz zamrożony w ruchu. Niskie wartości przysłony spisują się, gdy zamiarem jest uzyskanie rozmytego tła. z kolei duże ISO to większe niebezpieczeństwo wystąpienia zaszumienia. To oczywiście spore uproszczenie, natomiast niezaprzeczalnie są to pojęcia, z którymi fotoamator musi się zapoznać. A co dalej? Próbować, próbować i… próbować, jest wiele ciekawych efektów do stosowania, jak chociażby efekt bokeh.

Efekty specjalne sposobem na nadanie zdjęciom unikalnego charakteru

Wielką przyjemność w fotografowaniu można osiągnąć, uzyskując przyjemne dla oka efekty. Bardzo lubiany jest efekt bokeh. Polega na uzyskaniu wyjątkowo miękkiego tła z dodatkiem świetlnych impresji, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niskich wartości przysłony. Obiektywy vintage np. Helios mogą zaś zaprocentować efektem swirly bokeh. Z kolei perspektywa żabia to pewien styl kadrowania, który polega na ustawieniu aparatu pod niewielkim kątem względem fotografowanego obiektu. Zdjęcia robione “z dołu” są nieco zniekształcone, a obiekt sprawia wrażenie większego niż w rzeczywistości. Dla przeciwwagi perspektywa ptasia to ujęcia “z góry”, z lotu ptaka.

Warto znać także rolling shutter. Nazwa brzmi mocno zagadkowo, ale odnosi się do filmowania lub fotografowania obiektów będących w ruchu. Matryca nie nadąża za obiektem, elementy obrazu nie są jednocześnie rejestrowane i występują zniekształcenia, błędy. W przeciwieństwie do wcześniejszych efektów, ten uważa się za niepożądany i nieestetyczny.

Jak widać, fotografia nie ogranicza się jedynie do naciśnięcia spustu migawki. To obszerna dziedzina, w ramach której warto eksperymentować, odkrywać jej kolejne odgałęzienia i czerpać radość z pasji.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz