Shudder jest dla horrorów tym, czym Netflix dla świata serialów i filmów w ogóle. Dobrą wiadomością jest to, że horrorowy streaming planuje dalszą ekspansję.
Jak dowiedziałem się bezpośrednio od ludzi ze Shuddera, jest szansa na to, że serwis pojawi się również w Polsce. Świat nie kończy się na Netfliksie, chociaż w naszym kraju to właśnie ta platforma dzieli i rządzi obok HBO i ShowMaxu oraz powoli wdrażającego się Amazon Prime Video. Jednak streaming ma wiele oblicz. O czym pisałem kilka miesięcy temu, odnotowując, że istnieją nawet usługi, które strumieniują widowiska teatralne.
W Stanach Zjednoczonych fani sportu mogą wykupić ESPN. Koreańskie dramy można oglądać chociażby w serwisie DramaFever. Platforma Crunchyroll jest doskonale znana maniakom anime. Brytyjskie produkcje można odnaleźć na Britboksie, który proponuje widowiska z BBC i ITV. Nie brakuje serwisów dla osób spragnionych dokumentów, programów dla dzieci czy klasycznej rozrywki lub informacji. Streaming już nie tak powoli staje się nową telewizją.
W tym kolorycie jedną z najjaśniejszych gwiazd jest właśnie Shudder. Serwis skierowany do widzów przepadających za szeroko pojętą grozą. Zarówno w wydaniu filmowym, jak i serialowym.
Na moje pytanie, czy jest szansa na Shudder w Polsce, w firmie odpowiedziano twierdząco:
Shudder jest dostępny również w Wielkiej Brytanii i Kanadzie (a także Irlandii, Niemczech i Austrii – przyp.)! Nie możemy powiedzieć jeszcze, kiedy będziemy dostępni w innych krajach, ale planujemy opanować cały świat, więc nie przestawaj nas sprawdzać.
Co jasno wskazuje, że serwis planuje platformę bardzo międzynarodowo. Pytaniem już nie jest czy, ale kiedy się to stanie. Wiadomo już dziś, że serwis pojawi się w tym roku w Australii i Nowej Zelandii.
Ciągła ekspansja Shuddera i Sundance Now mówi o naszym sukcesie w oferowaniu widowni ekskluzywnych i oryginalnych treści, których nie mogą dostać w innych miejscach przy niezrównanym doświadczeniu użytkownika. Z niecierpliwością czekamy na wprowadzeniu obu usług na nowe rynki, ponieważ popyt konsumentów na naszą ofertę streamingową rośnie. – powiedział Paul Rehrig, wiceprezes wykonawczy rozwoju biznesowego w AMC Networks.
Zapewne Polska nie jest oczkiem w głowie AMC, gdyż są o wiele bardziej intratne rynki, jak Francja czy Japonia, ale perspektywicznie jesteśmy na celowniku jako kolejne miejsce na świecie, w którym można sporo ugrać. Doskonale pokazuje to rosnące zainteresowanie naszym krajem. Co rusz w Polsce startują kolejne usługi. Niedawno zapowiedziano u nas Paramount Play, a nieco wcześniej Amazon Prime Video zaczął spolszczać swoją stronę oraz aplikację.
Shudder od 2016 roku dorobił się kilkudziesięciu filmów i seriali oryginalnych oraz na wyłączność.
Czym byłby Netflix czy HBO GO bez treści oryginalnych. Również Shudder ma ich całkiem sporo jak na tego typu usługę tematyczną. Gdyby dziś serwis wystartował w Polsce z biblioteką, którą ma w Stanach Zjednoczonych, oferta byłaby porównywalna do tej, którą karmi nas ShowMax.
Zeszły miesiąc obfitował w zapowiedzi nowych produkcji oryginalnych Shuddera. W serwisie pojawi się między innymi serial Deadwax opowiadający o płycie winylowej, która zabija ludzi.
Niedawno kupiono także prawa do pokazywania na wyłączność Summer of 84, The Witch In The Window, Sługów diabła, Nocnych istot oraz Mandy. Niedawno Shudder zaczął w wybranych krajach strumieniować na wyłączność serial Księga czarownic.
W Shudderze nie brakuje niezapomnianych klasyków, świeżych i uznanych widowisk, pozycji dla fanów nurtu giallo czy grozy azjatyckiej. Nawet wybredni fani horrorów, przeglądając katalog, znajdą coś dla siebie. Serwis już dziś w Stanach Zjednoczonych ma około 800 tytułów w ofercie, prześcigając tym samym największego konkurenta, czyli streaming Screambox.
Shudder to strach w dobrym wydaniu za niewielką cenę.
Za serwisem przemawia nie tylko biblioteka, ale również niska cena. Przy opłacie rocznej Shudder kosztuje 3,99 dolary miesięcznie (15 zł), a przy uiszczaniu jej z miesiąca na miesiąc użytkownicy płacą 4,99 dolary (18,76 zł). Obowiązuje tygodniowy okres próbny, a filmy i seriale można oglądać zarówno za pomocą strony internetowej, jak i na aplikacjach pod iOS oraz Androida. Shudder oglądać można również na konsoli Xbox One. Obsługuje także Roku, Amazon Fire TV i Chromecasta.
Tematyczne serwisy streamingowe to przyszłość, która poza Polską już się dzieje.
Na tę chwilę u nas można na upartego Shudder odpalić, instalując do przeglądarki wtyczkę zmieniającą geolokalizację. Jednak prawdziwa zabawa zacznie się wtedy, gdy serwis wystartuje u nas oficjalnie. Miejmy nadzieję, że kiedy to nastąpi, jego katalog nie będzie tak uszczuplony, jak w Wielkiej Brytanii, gdzie na starcie widzowie mieli dostęp do zaledwie 200 tytułów.
[interaction id=”5bcca3671307c05fbe6d7d59″]
To jest bardzo dobra wiadomość. A zwiastun Deadwax przypomina mi zwiastun Old Scratch – horroru o rockowym muzyku. To mogło być coś przemocarnego, łączącego grozę i moją ukochaną muzykę, ale skończyło żywot na klimatycznym zwiastunie. Szkoda. Tym bardziej, że grała tam ta fajna pani z Hellraisera. <3
https://www.youtube.com/watch?v=XypMdmHUK54
Z kolei mi w pierwszej kolejności przyszedl na myśl Ring.
Eh te polskie portale jak zawsze na bakier z informacjami, ekscytujące się niczym,
Shudder tak jak i Sundance Now już był w Polsce! Były obie aplikacje dostępne legalnie w polskim AppStore. Można było korzystać i legalnie zapłacić. Po kilku miesiącach się rozmyślili i aplikacje zniknęły i teraz trzeba sobie radzić SmartDNSem. O Shudder mowilem nawet kiedyś w podkaście “Kompot”.
Polska nie jest dla AMC żadnym rynkiem ponieważ AMC nie jest obecny na rynku europejskim. Jeśli tak twierdzą to kłamią gdyż AMC Polska to nie jest AMC! Dawniejszy MGM po prostu uzyskał od AMC prawo do korzystania z tej nazwy ale to nie jest AMC. Najlepszy dowód że nie można tam obejrzeć “Walking Dead” bo bezczelnie twierdzą że “to nie nasz serial” i trzeba szukać na FOX (mimo iż nie mają problemów z pokazywaniem FTWD). Do tego w Polsce AMC nie posiada żadnego kina, nie działa więc usługa AMC A-List. To co oni robią to wprowadzanie klientów w błąd, bo skoro mamy w kablówce Sundance TV a Sundance Now już nie to jest to po prostu oszukiwanie ludzi.
Dodam że wasza strona jest zupełnie nieczytelna. reklama na reklamie a to nie buduje zaufania.
Reklamy są spoko. Można za nie kupować rzeczy.
A dostepnosc aplikacji to zupełnie inna rzecz niż faktyczna obecnosc na rynku. Ponadto, co ma do rzeczy licencjonowanie do streamingu. Nic.
Poza tym amc networks a amc theaters to zupelnie różne firmy.
Narazie jedynie sensowną w Polsce platformą streamingową jest Netflix i raczej się to nie zmieni. Amazon Prime ma potencjał ale olewa wszystko i wprowadzanie nowych treści jest niezwykle powolne, Showmax dla Januszy Disco Polo, HBO Go spoko ale apka na Tv woła o pomstę do nieba. Taki Shudder mógł by ostro namieszać na Polskim rynku streamingowym wydaje mi się że ludzie już znudzeni są powyższymi serwisami i ograniczeniami wiekowymi chcą się BAĆ. Przydał by się jeszcze jakiś azjatycki anime karate serwis i był by komplet na rynku.
Prawda. Jesli ceny byłyby przystępne (a shudder w Stanach jest poprostu tani) i baza filmowo serialowa byla obszerna to moglby być hit. Nie taki hit jak Netflix, ale mogliby nieźle namieszać, bo fanów horrorów jest sporo (dobra pozycja w google przy frazie ‘horrory netflix’ to w ciągu roku około 30 tysięcy wejsc na popkulturystow). A co do anime to masz rację. Tylko Netflix inwestuje w chińskie bajki, a i tak wiele u nas tego nie ma. W Showmax powiedzieli mi bodaj w styczniu, gdy byłem w ich siedzibie, że w ogóle nie planują anime. Zapominają, że fanbaza animemaniaków jest u nas olbrzymia.
Dwa lata mijają, w Polsce nadal “ch**, du** i kamieni kupa” a nie Shudder