Spotify pozwane złamanie praw autorskich
Spotify pozwane na 1,6 miliard dolarów za złamanie praw autorskich (Spotify)
in ,

SMUTNESMUTNE WTF?!WTF?!

Spotify pozwane na 1,6 miliard dolarów za złamanie praw autorskich

Firma Wixen Music Publishing Inc pozwała Spotify za rzekomo bezprawne strumieniowanie muzyki m.in. Toma Petty’ego, Neila Younga i The Doors. Streaming muzyczny miał robić to bez licencji i wynagrodzenia dla właścicieli praw autorskich.

Spotify pozwane zostało nie pierwszy raz. W maju Szwedzi zapłacili ponad 43 miliony dolarów w związku z powództwem zbiorowym, które dotyczyło podobnej sytuacji. Serwis nie płacił tantiem za niektóre ze strumieniowanych utworów.

Przedstawiciele Wixen wycenili szkodę firmy na astronomiczne 1,6 miliard dolarów. Pozew został złożony w sądzie federalnym w Kalifornii. Spotify, co wymowne, odmówiło komentarza.

Jedno jest pewne. Gdyby Spotify miało zapłacić taki rachunek, firma mogłaby zbankrutować. Właściwie ciągle nie zarabia, gdyż mocno inwestuje w swoją działalność i jest rok rocznie pod kreską. Pozostaje pytanie czysto hipotetyczne. Gdyby faktycznie Spotify pozwane zostało słusznie i równie słusznie skazane, to czy nie mamy tutaj do czynienia ze sytuacją, gdzie za kradzież Rolexa ktoś musi odpłacić topowym Ferrari?

Szwedzka firma w ciągu ostatnich kilku miesięcy zwiększyła swoją wartość do około 19 miliardów dolarów. Wielu powie, że napompowała – co nie jest dalekie od prawdy. Przedsiębiorstwo planowało wejść na giełdę w tym roku. Może nie być łatwo. Kto kupi akcje firmy z takim problemem na karku? Konkurencja na pewno zaciera ręce, gdyż ten błąd, jeśli miał miejsce, może słono kosztować największy streaming muzyczny na świecie.

Źródło: Reuters

Znajdź nas na Facebooku

Dariusz Filipek

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

2 komentarzy

Pokaż pełną wersję artykułu - to jest widok uproszczony tekstu

Dodaj komentarz

Avatar

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Loading…

showmax w styczniu serial botoks

Showmax w styczniu to nie tylko serial Botoks (na szczęście)

filmowi psychopaci filmy o psychopatach

Filmowi psychopaci – psychiatrzy szukali ich w 400 filmach i znaleźli