Spotify pozwane złamanie praw autorskich
Spotify pozwane na 1,6 miliard dolarów za złamanie praw autorskich (Spotify)
in ,

SMUTNESMUTNE OkropneOkropne

Spotify pozwane na 1,6 miliard dolarów za złamanie praw autorskich

Firma Wixen Music Publishing Inc pozwała Spotify za rzekomo bezprawne strumieniowanie muzyki m.in. Toma Petty’ego, Neila Younga i The Doors. Streaming muzyczny miał robić to bez licencji i wynagrodzenia dla właścicieli praw autorskich.

Spotify pozwane zostało nie pierwszy raz. W maju Szwedzi zapłacili ponad 43 miliony dolarów w związku z powództwem zbiorowym, które dotyczyło podobnej sytuacji. Serwis nie płacił tantiem za niektóre ze strumieniowanych utworów.

Przedstawiciele Wixen wycenili szkodę firmy na astronomiczne 1,6 miliard dolarów. Pozew został złożony w sądzie federalnym w Kalifornii. Spotify, co wymowne, odmówiło komentarza.

Jedno jest pewne. Gdyby Spotify miało zapłacić taki rachunek, firma mogłaby zbankrutować. Właściwie ciągle nie zarabia, gdyż mocno inwestuje w swoją działalność i jest rok rocznie pod kreską. Pozostaje pytanie czysto hipotetyczne. Gdyby faktycznie Spotify pozwane zostało słusznie i równie słusznie skazane, to czy nie mamy tutaj do czynienia ze sytuacją, gdzie za kradzież Rolexa ktoś musi odpłacić topowym Ferrari?

Szwedzka firma w ciągu ostatnich kilku miesięcy zwiększyła swoją wartość do około 19 miliardów dolarów. Wielu powie, że napompowała – co nie jest dalekie od prawdy. Przedsiębiorstwo planowało wejść na giełdę w tym roku. Może nie być łatwo. Kto kupi akcje firmy z takim problemem na karku? Konkurencja na pewno zaciera ręce, gdyż ten błąd, jeśli miał miejsce, może słono kosztować największy streaming muzyczny na świecie.

Źródło: Reuters

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

showmax w styczniu serial botoks

Showmax w styczniu to nie tylko serial Botoks (na szczęście)

filmowi psychopaci filmy o psychopatach

Filmowi psychopaci – psychiatrzy szukali ich w 400 filmach i znaleźli