The Boys sezon 4

Chińczycy oszaleli na punkcie “Squid Game”, chociaż Netflix w Chinach nie jest dostępny

Dariusz Filipek
5 min czytania

Z ostatniej chwili

Chiny to jedno z niewielu państw, w którym Netflix nie jest dostępny legalnie. Jednak nie przeszkodziło to Chińczykom w masowym oglądaniu serialu “Squid Game”.

CZYTAJ WIĘCEJ O:
SQUID GAME / NETFLIX

W Chinach obecnie nie ma legalnego sposobu, aby oglądać Netflix. Jednak także ten kraj żyje hitowym serialem serwisu – “Squid Game”. Jasno wskazuje na to fakt, iż na chińskim serwisie społecznościowym Weibo do 4 października zanotowano 1,7 miliard wzmianek o serialu. Ponadto na chińskim Aliexpress zaroiło się od kostiumów opartych na strojach z serialu (możecie je także już kupić na polskim Allegro).

- Reklama -
Ad image

Popularność widowiska, które nie ma dystrybucji w Chinach, jest godna uwagi, gdyż w tym kraju wielka zapora ogniowa chińskiego rządu mocno uwzięła się na globalne usługi internetowe. Mowa tu nie tylko o serwisach strumieniujących, ale również o Facebooku czy Twitterze.

Netflix nie chce zaczynać wojny z Chinami

Według raportu Korea JoongAng Daily Chińczycy uciekają się do nielegalnego pobierania serialu lub uzyskują dostęp do Netflixa poprzez usługi VPN takie jak Pure VPN.

Netflix na tę chwilę nie planuje podejmować żadnych kroków prawnych w związku z piraceniem swoich treści w Chinach. Jakkolwiek firma wyraża ubolewanie, że ciężka praca twórców sprowadza się do nielegalnego udostępniania ich filmów oraz seriali. Netflix współpracuje z różnymi agencjami monitorującymi piractwo na całym świecie w celu eliminowania nielegalnych treści.

Squid Game recenzja

Drugi sezon

Twórca serialu wypowiedział się na temat kontynuacji widowiska. Sprawdźcie, czy “Squid Game” dostanie drugi sezon ▶

Najpewniej Netflix nie chce zaczynać wojny z Chinami, gdyż zepsułoby to ewentualne przyszłe relacje pomiędzy firmą a tamtejszym rządem.

Chiny otworzą się na Netflix?

Na tę chwilę żaden zachodni serwis strumieniujący nie jest dostępny w Chinach. W ograniczonej liczbie chińscy widzowie mogą oglądać filmy ze Stanów Zjednoczonych w kinach. Cała kultura zachodnia podlega w Chinach mocnej kontroli. Ugodowość zachodu na takie traktowanie sztuki, posunęła się do tego stopnia, że powstają specjalne, przemontowane wersje filmów ukierunkowane pod chińskiego odbiorcę.

- Reklama -
Skazana Max serial
Bez nazwy 1

Dresy ze “Squid Game”

W internecie można już kupić serialowe dresy, jak i kostiumy oraz maski strażników. Zobaczcie, ile kosztują ▶

Co nie znaczy, że Chińczycy nie mogą oglądać w domach produkcji, którymi cieszy się widownia na całym świecie. Lokalne serwisy strumieniujące — iQiyi, Youku czy Tencent Video — pokazują widzom nieliczne produkcje spoza Chin. Kraj, w którym żyje 1,4 miliard potencjalnych widzów, to Święty Graal dla serwisów strumieniujących. Jednakże obecnie niewiele wskazuje na to, żeby tamtejsze władze miały ochotę na otworzenie się na usługi spoza Chin.

Piractwo “Squid Game” to coś pozytywnego

Są również tacy, którzy w popularności pirackiego “Squid Game” widzą coś pozytywnego. Lee Gyu-tag, profesor na George Mason University Korea, stwierdził, że “nawet jeśli koreańskie programy są konsumowane pod radarem, to pomagają promować koreańską kulturę. Może to służyć jako podstawa sukcesu koreańskich treści, jeśli Chiny zdecydują się złagodzić przepisy dotyczące treści zagranicznych” — i dodał, iż “zarówno Koreańczycy, jak i Chińczycy są niezadowoleni z obecnego status quo. Więc, zamiast po prostu potępiać Chińczyków za piractwo, możemy mieć nadzieję, że nagromadzona popularność zadziała na naszą korzyść, jeśli Chiny otworzą się w przyszłości“.

Squid Game Polska

Warto oglądać?

Nie widzieliście jeszcze serialu, a chcecie poznać opinie o nim. Przeczytajcie, co sądzimy o “Squid Game” ▶

Według Gyu-taga “większość chińskich widzów faktycznie chce płacić i oglądać koreańskie programy za pośrednictwem odpowiedniej platformy, ale nie mają takiej opcji“. Ponadto twierdzi, iż na razie widzowie mogą spać spokojnie, gdyż “dopóki treść nie krytykuje bezpośrednio prezydenta Xi Jinpinga lub Partii Komunistycznej, lub nie zawiera tematów wywrotowych, chiński rząd nie zrobi niczego, aby się z tym rozprawić, ponieważ wie, że nie jest to coś, co faktycznie można całkowicie zakazać”.

“Squid Game” jest obecnie na dobrej drodze ku temu, aby stać się najpopularniejszym serialem Netflixa.

- Reklama -
Shogun oglądaj online serial disney

Oglądaj serial “Squid Game” w serwisie Netflix ▶

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz