Zmarł Steve Ditko, współtwórca Spider-Mana i Doktora Strange’a – wspominamy artystę jego pracami

Dariusz Filipek
5 min czytania

Z ostatniej chwili

Po 90 latach odszedł Steve Ditko, jedna z największych legend mainstreamowej sceny komiksowej. Na świat przyszedł 2 listopada 1927 roku. O jego śmierci dowiedzieliśmy się z ponad tygodniowym opóźnieniem.

Bez niego Spider-Man nie byłby tym samym bohaterem, którym jest dziś. Pierwotnie Stan Lee zwrócił się do Jacka Kirby’ego, by ten pracował nad jego nowym bohaterem. Artysta pokazał Lee sześć stron, jednak scenarzyście koncepcja Kirby’ego nieprzypadła do gustu. Według słów Lee, jego praca była dobra, ale nie oddawała wizualnie tego, co pisarz chciał zaprezentować czytelnikowi. Tym samym zwrócił się do Steve’a Ditko i ostatecznie Kirby naszkicował okładkę piętnastego zeszytu Amazing Fantasy, a Ditko zajął się resztą. I w ten sposób na świat przyszedł jeden z najbardziej rozpoznawanych superbohaterów w dziejach.

Steve Ditko Spider-Man
Jednym z najznamienitszych dokonań Steve’a Ditko była praca nad Spider-Manem. Jest jednym z jego ojców. (ilustracja: Marvel Comics)

To nie jedyny bohater Marvela, którego Steve Ditko stworzył ze Stanem Lee. Duet odpowiada również za Doktora Strange’a. Dr. Strange Master of Black Magic! to było zaledwie pięć stron w zeszycie Strange Tales #110 z 1963 roku. Dziś jest to jedna z najbardziej rozpoznawanych postaci Marvela.

Steve Ditko Doktor Strange
Jednym z najważniejszych okresów dla Steve’a Ditko, przynajmniej z punktu widzenia czytelnika, były lata, w których współpracował ze Stanem Lee. Stworzyli razem postać Doktora Strange’a, ale prywatnie za sobą nie przepadali. (ilustracja: Marvel Comics)

Jednak jego kariera to nie tylko praca w Marvelu. Rysował również u największego konkurenta Domu pomysłów, czyli DC Comics. Tam stworzył m.in. postać Creepera. Shade’a czy Stalkera. Wcześniej był również współtwórcą pierwszej serii Captain Atom, którą zajmował się jeszcze dla wydawnictwa Charlton Comics.

Steve Ditko Creepy
Ditko momentami nie było po drodze z mainstreamem i w swoim portfolio zostawił sporo pracy na własny rachunek i dla mniejszych wydawnictw. (ilustracja: Warren Magazine)

Steve Ditko udzielał się również na scenie niezależnej. W przeciwieństwie do Stana Lee nie szukał uwagi mediów.

Dzielił się z czytelnikami pracą, ale unikał wywiadów, pilnując swojej prywatności. Ponadto po latach okazało się, że niegdysiejszych partnerów w pracy, prywatnie różniło wszystko. Panowie byli jak ogień i woda, nie potrafili porozumieć się w kwestiach kulturowych, społecznych czy historycznych.

steve ditko marvel comics
Charakteryzował go prosty, ale wyraźny i ciężki do podrobienia, nieco psychodeliczny styl. (ilustracja: Marvel Comics)

Kiedy pracuję, nie oferuję czytelnikowi mojej osobowości, a moje dzieło. – Powiedział Steve Ditko.

Steve Ditko Galeria Steve Ditko Ilustracje Steve Ditko Praca Steve Ditko Prace
Steve Ditko urodził się w Johnstown w Pensylwanii, ale miał korzenie czechosłowacko-ukraińskie. W Marvel Comics był od samego początku. Pracował jeszcze w prekursorze wydawnictwa Atlas Comics. (ilustracja: Marvel Comics)

W 2007 roku powstał film dokumentalny In Search Of Steve Ditko. Można go znaleźć na YouTube. Nie jest co prawda legalnie udostępniony, ale obejrzeć go warto i tak, a w Polsce niestety jest ciężko albo nawet w ogóle niedostępny. Tak się usprawiedliwiam, jednocześnie dodaję, że moją pokraczną legitymizację kradzieży dóbr intelektualnych podpieram również tym, że materiał udostępnił u siebie wcześniej serwis internetowy magazynu Rolling Stone. Z góry przepraszam.

Inspirował i bawił wielu, i wielu go dziś wspomina. Od pisarza Neila Gaimana poprzez wydawnictwo Marvel Comics, aż po reżysera Edgara Wrighta.

Steve Ditko został znaleziony w swoim mieszkaniu w Nowym Jorku 29 czerwca, ale jak podają media, do zgonu mogło dojść nawet dwa dni wcześniej. Artysta i scenarzysta komiksowy przeżył 90 lat. Przyczyną śmierci był zawał serca. Nigdy się nie ożenił, nie miał dzieci (przynajmniej oficjalnie), zostawił po sobie setki komiksów.

steve ditko autoportret
W ten sposób widział się Steve Ditko. Powyższa ilustracja to autoportret artysty z zeszytu komiksowego The Amazing Spider-Man Annual # 1 (z 1964 roku), który został wydany nakładem oficyny Marvel Comics. Ditko był raczej samotnikiem, zmęczonym i zapracowany. Co idealnie ujął w tym kadrze.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz