The Boys sezon 4

Tadeusz Cymański zachęca do oglądania pirackiego filmu

Dariusz Filipek
5 min czytania
Tadeusz Cymański odsyła widzów do pirackiej wersji filmu (RMF FM, zrzut ekranu z filmu Próba orkiestry)

Z ostatniej chwili

Poseł Tadeusz Cymański poinformował nas dziś w audycji radia RMF FM, jak obejrzeć film Felliniego z nielegalnego źródła.

Kiedy Tadeusz Cymański coś powie, to powie i wtedy klękajcie narody przed politykiem Solidarnej Polski. Dziś dał kilka razy popis w porannej rozmowie RMF FM. Robert Mazurek zapytał go, czy ogląda seriale. Polityk odparł, że woli filmy i obecnie odświeża klasyki. Nawet polecił jedno z widowisk, które oglądał w ostatnim czasie. Mianowicie Próbę orkiestry. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, bo dobre kino jest dobre. Jednak jest jeden szkopuł.

- Reklama -
Ad image

Poseł odsyła widzów do pirackiej kopii filmu:

“Odgrzewam stare filmy i od razu państwu sprzedam teraz – proszę sobie zanotować: Próba orkiestry przecinek Fellini CDA 1978 rok” – pochwalił się Tadeusz Cymański.

Oczywiście, wiemy, co zobaczymy w Google po wpisaniu instrukcji od posła, ale dla pewności sprawdziłem i faktycznie, Tadeusz Cymański odsyła nas do serwisu CDA.pl, gdzie ze świecą szukać legalnej wersji Próby orkiestry, a gdy ten czas minie i świeca zgaśnie, to dalej będziecie na lodzie i niczego takiego nie znajdziecie.

Po wpisaniu haseł podanych przez Tadeusza Cymańskiego, Google odsyła nas wymienionego przez niego do serwisu CDA, który ma na swoich łamach piracką kopię Próby orkiestry
Po wpisaniu haseł podanych przez Tadeusza Cymańskiego Google odsyła nas do serwisu CDA, który ma na swoich łamach piracką kopię Próby orkiestry.

Aktywowałem konto na CDA Premium, żeby sprawdzić, czy w serwisie można ten film obejrzeć legalnie.

Niestety nie. Za to można obejrzeć kopię nielegalnie udostępnioną przez użytkownika serwisu. Jest to beznadziejna wersja filmu, udostępniona w wyjątkowo niskiej rozdzielczości, która została zgrana ze stacji TVP Kultura.

Na CDA.pl znajduje sie Próba orkiestry udostępniona przez użytkownika serwisu, a sama kopia pochodzi z TVP Kultura
Na CDA.pl znajduje się Próba orkiestry udostępniona przez użytkownika serwisu, a sama kopia pochodzi z TVP Kultura.

Trzeba tutaj jasno odnotować, że wyłącznie filmy w ramach CDA Premium są udostępnione legalnie (nie licząc oficjalnych materiałów od partnerów CDA i własnych nagrań udostępnianych przez użytkowników). Wykupienie konta w CDA Premium nie robi nagle filmu udostępnionego nielegalnie – bez zgody autorów czy lokalnych dystrybutorów – legalnym.

Jednak nie jestem osobą wyjątkowo złośliwą i na obronę posła postanowiłem sprawdzić jeszcze jedną rzecz – czy można uzyskać legalnie dostęp do tego już leciwego filmu? Wychodzę z założenia, że kultura powinna być dostępna dla wszystkich i jeśli nie można dostać w naszym kraju dzieła sztuki filmowej odpłatnie czy po obejrzeniu reklam, to w swoim sumieniu dopuszczam możliwość, iż oglądanie nielegalnej kopii nie jest zdrożne.

Jednak Tadeusz Cymański nie jest na tyle rozgarnięty w sieci, by zamiast kilku fraz wpisanych w Google, sprawdzić, czy można obejrzeć ten film z legalnego źródła.

Okazuje się, że można. Z pomocą przyszedł nieoceniony serwis Upflix, który zawsze gorąco polecam. Wystarczyło wpisać w wyszukiwarce tytuł filmu i serwis uświadomił mnie, iż widowisko Felliniego jest dostępne na TVP VOD. Aby Próbę orkiestry tam obejrzeć, należy mieć subskrypcję w Strefie ABO, która jest dostępna dla wszystkich, którzy płacą Abonament RTV lub zapłacą 9,99 zł za miesięczny dostęp do serwisu.

- Reklama -
Skazana Max serial
Próbę orkiestry można obejrzeć w Polsce legalnie - wystarczyło sprawdzić gdzie, korzystając z wyszukiwarki serwisu Upflix
Próbę orkiestry można obejrzeć w Polsce legalnie – wystarczyło sprawdzić gdzie, korzystając z wyszukiwarki serwisu Upflix.

Na szczęście Tadeusz Cymański w tym samym wywiadzie stwierdził, że chce ograniczyć swoją obecność w mediach.

To trochę niefortunne, że ludzie uczestniczący w formowaniu prawa w Polsce, odsyłają nas do pirackich materiałów. Jednak z wolną wolą wyborców spierać się nie wypada i ostatecznie mam nadzieję, że któregoś pięknego dnia poseł uświadomi sobie, że filmy nie powstają z powietrza i należy wspierać twórców oraz legalnych dystrybutorów. Często wymaga to wydania kilku złotych i nieco wysiłku, ale jeśli chce się przestrzegać norm prawa i sprawiedliwości nie tylko na papierze, to warto czasem mocniej ruszyć głową i portfelem.

Niestety poseł Tadeusz Cymański nie umie lub nauczyć się nie chce, jak korzystać z internetu, by oglądać filmy legalnie. Jeśli chcecie obejrzeć Próbę orkiestry z legalnego źródła - polecam Wam TVP VOD, nie piracką kopię na CDA
Niestety poseł Tadeusz Cymański nie umie lub nauczyć się nie chce, jak korzystać z internetu, by oglądać filmy legalnie. Jeśli chcecie obejrzeć Próbę orkiestry z legalnego źródła – polecam Wam TVP VOD.

W tym wszystkim najbardziej kuriozalne jest to, że z jednej strony słychać narzekania polityków Zjednoczonej Prawicy, że Polacy nie płacą abonamentu, a z drugiej strony polityk tej koalicji – zamiast zapłacić za dostęp do Strefy ABO lub założyć konto w ramach – mam nadzieję – opłacania Abonamentu RTV – odsyła widzów do oglądania pirackiej kopii.

Od siebie dodam: oglądajcie legalnie – tworzenie filmów wymaga wkładu intelektualnego i finansowego.

Całą rozmowę Roberta Mazurka z Tadeuszem Cymańskim możecie obejrzeć na poniższym materiale.

- Reklama -
Shogun oglądaj online serial disney

Źródło: YouTube – RMF FM

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
2 komentarze