in ,

SMUTNESMUTNE

The Rape of Recy Taylor – Starz pokaże dokument o gwałcie Recy Taylor

W 1944 roku Recy Taylor została porwana w drodze z kościoła i zgwałcona przez sześciu białych mężczyzn. Nigdy nie zostali skazani za ten czyn.

Film dokumentalny The Rape of Recy Taylor opowiada historię zmarłej w zeszłym roku Recy Taylor. Wielu z Was sprawę i jej bohaterkę może kojarzyć z płomiennej przemowy, którą wygłosiła Oprah Winfrey podczas tegorocznej ceremonii wręczenia Złotych Globów.

https://www.youtube.com/watch?v=fN5HV79_8B8

Stacja Starz pokaże dokument traktujący o tym makabrycznym wydarzeniu i jego konsekwencjach. Okazuje się, że z czegoś tak okropnego może narodzić się coś dobrego. The Rape of Recy Taylor to nie tylko opowieść o gwałcie, ale również rodzącym się sprzeciwie w amerykańskim społeczeństwie, w którym czarnoskóre kobiety zaczęły buntować się przeciwko przedmiotowemu i brutalnemu traktowaniu.

W tym roku jesteśmy zasypywani świetnymi filmami i serialami dokumentalnymi.

Chyba z dwa lata temu wspomniałem gdzieś, że powinniśmy się przygotować na walkę pomiędzy stacjami telewizyjnymi oraz streamingami wideo, która nie będzie toczyła się tylko na fabułę, ale również na dokumenty. I właśnie to się dzieje. Wszystko dzięki HBO, Showtime, Starz czy Netflixowi, gdzie dyrektorzy programowi dwoją się i troją, by dostarczyć widzom jak najwięcej, jak najlepszych historii, które napisało życie.

Stacja Starz miała w tym roku kilka świetnych propozycji dla widzów, niestety niespożytkowanych przez rodzime kanały i platformy. Dlatego, jeśli czyta mnie ktoś decyzyjny z jednego ze streamingow działających w Polsce, a wiem, że są takie osoby, sprawdźcie poprzednie produkcje Starz i pokażcie je naszym widzom.

What Haunts Us, czyli rzecz o molestowaniu uczniów pewnej szkoły średniej, której absolwenci popełniają samobójstwa jeden po drugim. O tym filmie dokumentalnym wspomniałem niedawno.

Intent To Destroy: Death, Denial and Depiction to z kolei film traktujący o Ludobójstwie Ormian.

Serial Wrong Man opowiada o trzech mężczyznach z wieloletnimi wyrokami, utrzymującymi, że są niewinni. Zespół ekspertów bada ich sprawy, żeby dociec, czy zostali słusznie skazani. Reżyserem tego serialu dokumentalnego jest Joe Berlinger, który wsławił się trylogią Raj utracony.

Z kolei Tickling Giants traktuje o Bassemie Youssefie, chirurgu i najpopularniejszym egipskim showmanie, który od 2011 roku krytykuje swój rząd, co spotkało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Mamy ostatnio malutką, ale jednak modę na wszelkiej maści kulty. W tym roku oglądaliśmy serial fabularny Waco i dokumentalny Bardzo dziki kraj. The Family również jest opowieścią o kulcie religijnym.

Czym dla dziennikarzy jest Nagroda Pulitzera, sprawdzicie w dokumencie Pulitzer at 100.

Wymienione powyżej pozycje, to zaledwie kilka z wielu, które widzowie Starz mogli zobaczyć w tym roku, a o których u nas ani widu, ani słychu. Miejmy nadzieję, że dokumentalny trend zostanie zauważony w Polsce i podmioty działające na naszym rynku zauważą, że Polacy również lubią dobre dokumenty.

Źródło: YouTube – Starz

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Box Office USA: Ant-Man i Osa poradził sobie gorzej niż oczekiwano

Netflixowe więźniarki wracają ze zwiastunem 6. sezonu Orange is the New Black