Ukraińska telewizja w Polsce powinna działać w systemie naziemnym. Około 5% osób przebywających w naszym kraju pochodzi z Ukrainy. Należy im zapewnić jak najpełniejszą informację o tym, co się dzieje w ich państwie oraz spróbować sprawić, aby ich niezwykle trudna sytuacja, zyskała nieco na tak potrzebnej normalności.
Ukraińska telewizja w Polsce jest dostępna w wielu miejscach. To warto zaznaczyć na samym początku, abyście mogli swoim ukraińskim znajomym i rodzinie przekazać, gdzie można obecnie oglądać połączony kanał Ukraina 24 i 1+1.
Gdzie oglądać ukraińską telewizję w Polsce?
Najprostszym sposobem jest wejście na YouTube, gdzie na kanałach Ukraina 24 oraz 1+1 jest dostępna wspólna transmisja. Strumień udostępniają za darmo i bez rejestracji również polskie media strumieniowe — między innymi Player, TVN24 GO, TVP VOD, WP Pilot oraz VOD. Kanał jest dostępny również w wielu sieciach kablowych oraz satelitarnych — Polsat Box, UPC, Toya, Canal+, a także w usługach Netii, Play, Orange i wielu innych.
Ponadto kanał można znaleźć również w ofercie telewizji naziemnej, aczkolwiek tutaj pojawia się jedno wielkie “ale”. Dostęp do Ukraina 24/1+1 można uzyskać tylko poprzez hybrydowe HbbTV. Jest to standard obsługiwany tylko przez niektóre telewizory, dekodery czy przystawki multimedialne, które muszą być podłączone do internetu.
Przynajmniej na jakiś czas można wyłączyć jeden z kanałów TVP nadawany w klasycznym standardzie cyfrowej telewizji naziemnej, aby zastąpić go Ukraina 24/1+1. Ukraińska telewizja w Polsce mogłaby być odbierana w ten sposób przynajmniej w najgorętszym okresie. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy nie będą pozbawieni informacji o tym, co się dzieje w ich okupowanym państwie. Trzeba pamiętać, że nie wszyscy Ukraińcy posługują się biegle językiem polskim czy angielskim.
Informacyjna ukraińska telewizja w Polsce jest ważna, ale to za mało
Ponadto warto rozważyć wprowadzenie kanału specjalnego, który nadawałby treści dla dzieci, rozrywkowe i związane z szeroko pojętą kulturą ukraińską. Ludzie od czasu do czasu, nawet w tak trudnej sytuacji, chcą zaczerpnąć przynajmniej trochę normalności. Tego typu stacja mogłaby nadawać transmisje prawosławnych obrządków religijnych, bajki dla dzieci w języku ukraińskim, a wieczorami ukraińskie filmy.
Netflix w Polsce stara się dostarczać jak najwięcej rozrywki dla osób przybywających z Ukrainy w ich rodzimym języku. Jednak nie każdy ma dostęp do tego serwisu. Nie każdy ma dostęp do sieci kablowych, satelitarnych czy internetowych usług z telewizją na żywo. Ponadto nie każdy telewizor w Polsce jest podłączony do internetu, więc wielu widzom utrudnia to dostęp do kanału Ukraina 24/1+1 — szczególnie dzieciom i osobom starszym, które chciałyby w spokoju obejrzeć najnowsze wiadomości na ekranach telewizorów.
Specjalna ukraińska telewizja w Polsce mogłaby być także świetnym miejscem, w którym znalazłyby się ogłoszenia o tym, gdzie i jakiej pomocy Ukraińcy mogą szukać w Polsce oraz jakie prawa czy świadczenia im przysługują. Taka stacja telewizyjna posłużyłaby za pierwsze źródło informacji dla wielu osób starających się odnaleźć w nowej rzeczywistości.
Apel do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dlatego proszę rozważyć zastąpienie jednego z kanałów TVP stacją Ukraina 24/1+1 w klasycznym standardzie telewizji naziemnej oraz dodatkowo wprowadzenie specjalnego kanału ukraińskiego, oferującego treści inne niż informacje nadawane z frontu. Ukraińska telewizja w Polsce jest obecnie bardzo potrzebna.
Żyję nadzieją, że ten apel dotrze do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdyż niewielkimi nakładami mogą zrobić coś dobrego dla Ukraińców przebywających w naszym kraju. Jest ich u nas już około 2 miliony, przybywają kolejni i chociaż mają bardziej naglące potrzeby, jak zapewnienie im szeroko pojętej opieki, to można ich życia uczynić nieco znośniejszymi. Bardzo chciałbym, aby poczuli się u nas chociaż trochę jak w domu. Media mogą w tym pomóc.
Dlatego, jeśli uważacie, że ukraińska telewizja w Polsce w systemie naziemnym jest ważna, to warto w tej sprawie pisać do KRRiT na Twitterze lub emailowo. Kontakt do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajdziecie na stronie internetowej urzędu.