The Boys sezon 4

Żenujące zagadki kryminalne Oli Serafin – recenzja serialu Ultraviolet – s01e01

Dariusz Filipek
4 min czytania
Już sam tytuł Ultraviolet ma tyle sensu, co... Nie ma go zbyt wiele. Zupełnie jak oglądanie samego serialu | AXN

Z ostatniej chwili

W Polsce mamy utalentowanych twórców, zdolnych produkować seriale na światowym poziomie. Czego doskonałym przykładem jest Wataha, Pakt czy Belfer. Jaki jest Ultraviolet?

- Reklama -
Ad image

Uważam, że recenzja zanadto zdradzająca fabułę to sztuka dla sztuki. Problem z serialem AXN jest taki, że historii mamy tyle, co kot napłakał. Opowieść jest grubymi nićmi szyta, pretekstowa, nieciekawa – nie nurtuje, nie zachwyca, nie nakręca. Tym samym nie bardzo jest o czym pisać, a moją opinię potraktujcie wyłącznie jako coś, co powstało ku przestrodze.

O nie! Miałam słabszy dzień, więc zostanę super-detektywem!

Wychodzisz ze stacji benzynowej z gorącym napojem, który zostawiasz na samochodzie. Ruszasz, napój się wylewa. Jakiś czas później los znów z tobą pogrywa. Nie dość, że twoja współpasażerka wystawia ci niską ocenę w bla-bla-carowo-podobnej aplikacji, to jeszcze z wiaduktu spada kobieta, którą na domiar złego przejeżdża ciężarówka.

Musisz nazywać się Ola Serafin.

Policja nie wierzy w twoją wersję wydarzeń, więc zamiast siedzieć bezczynnie zaczynasz własne śledztwo, jako super-internetowy-detektyw – członek organizacji Ultraviolet, zrzeszającej innych  super-internetowych-detektywów. Zwykłych obywateli, wykonujących zwykłe zawody. Co oczywiste – i akurat to mnie nie dziwi wcale – owa grupa działa sprawniej niż policja. Znajdujesz sobie dwóch sidekicków i jesteś gotowa do walki o prawo i sprawiedliwość.

W tle mamy pomruki przeszłości, które obok cotygodniowych śledztw Oli i jej kompanów, będą osią spajającą cały sezon. Jest to o tyle zabawne, że nasza bohaterka bez problemu rozwiązuje zagadkę kobiety na wiadukcie, a miota się z zabójstwem brata, jak ryba w sieci.

- Reklama -
Skazana Max serial

Ależ ten Utraviolet dobry!? Sprawdź szczegóły…

Ultraviolet jest jak dobrze skonstruowany nagłówek, obiecujący ciekawą historię, ale po krzykliwej zapowiedzi zostajemy z ręką w nocniku i na wezwaniu do działania się kończy.

Aktorzy marnują się tu nie mniej niż w potworkach w stylu M jak miłość. Wiele dobrego nie mogę niestety napisać o Marcie Nieradkiewicz, której entuzjazm miesza się co rusz ze smutkiem, zagubieniem i wściekłością, a ostatecznie jej gra kompletnie nie przemawia do widza. Nie twierdzę, że to słaba aktorka, co bardziej została kiepsko poprowadzona i wrzucona do produkcji, która nie ma ładu i składu.

Akcja rozgrywa się w ekspresowym tempie. Nie mamy chwili na wytchnienie. Druga połowa odcinka to już zupełny rollercoaster. Wszędzie cięcia, przeskoki, a ścieżka dźwiękowa nie milknie niemal na chwilę. Zamiast skupić się na fabule, próbujemy nie wsłuchiwać się w tandetnie wplecioną muzykę i ogarnąć wątki wyskakujące, jak grzyby po deszczu. Nie do końca logiczne, a na pewno dalekie od tego, by określić je jako interesujące.

AXN nie umie w internety.

Z przykrością muszę odnotować, że rodzimy procedural kryminalny, który osadzono częściowo w świecie nowych technologii, nie potrafi przedstawić sieci w sposób interesujący i – co najsmutniejsze – właściwy. Internet w wydaniu Ultraviolet jest krzykliwy, żenujący. A internauci to przygłupy, egzystujący w całkowitym oderwaniu od rzeczywistości.

- Reklama -
Shogun oglądaj online serial disney

Ostatecznie obejrzałem widowisko przaśne, nakręcone byle jak, pełne żenujących kalek i słabo użytych zapożyczeń. Wtórne, niepotrzebne i zdecydowanie niewarte naszego czasu.

Ultraviolet na AXN Player

Ocena końcowa
3/10

Ultraviolet (2017) - s01e01

Ultra-słabe!

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz