To nie koniec problemów Spotify. Kolejni artyści są wściekli, a akcje firmy pikują

Dariusz Filipek
Dariusz Filipek 48 wyświetleń
2 min czytania

Spotify będzie musiało w przyszłym tygodniu podjąć jakąś decyzję w sprawie Joego Rogana i jego antyszczepionkowych farmazonów. Kolejni artyści atakują firmę, która już odnotowała potężny cios na giełdzie.

Spotify straciło w dwa dni na wartości 2 miliardy dolarów, co stanowiło na tamten czas 6% wartości firmy. Od początku roku akcje firmy straciły kilkadziesiąt procent na wartości. Jeszcze na początku roku płacono za akcje Spotify 244 dolary, a obecnie kosztują 172 dolary.

Neil Young i Joni Mitchell wycofują się ze Spotify przez Joego Rogana

W ostatnich dniach Spotify musiało zmierzyć się nie tylko z niemalejącą falą spadków na giełdzie, ale również z kolejnymi artystami, którzy nie zgadzają się na to, aby być na jednej platformie z podcastem Joego Rogana. Z serwisu wycofał się Neil Young, a niedługo po nim opuszczenie Spotify zapowiedziała Joni Mitchell.

Wszystko przez podcast Rogana, który rozsiewa antycovidowe i antyszczepionkowe teorie. Artyści uważają, że podcaster ma szkodliwy wpływ na społeczeństwo i w ten sposób solidaryzują się z medykami oraz naukowcami. Uważają, że popularny podcast Rogana należy usunąć ze Spotify.

Do protestu przyłączają się użytkownicy serwisu

Wielu użytkowników zaczyna podążać kierunkiem wyznaczonym przez artystów i coraz częściej możemy spotkać się na Twitterze z takimi hasztagami jak #DeleteSpotify czy #CancelSpotify.

Notowania giełdowe Spotify od dawna nie miały sie tak źle
Notowania giełdowe Spotify od dawna nie miały się tak źle

Według Forbesa inwestorzy zaczynają się martwić o pozycję serwisu. Szczególnie jeśli w ślad za Youngiem i Mitchell pójdą inni artyści.

Kolejni artyści atakują Spotify

Widmo dalszych ucieczek muzyków ze Spotify już widać. Zespół Belly umieścił na swoim profilu w serwisie napis “Skasować Spotify”. Ponadto na Twitterze Belly opublikowano wpis, w którym stwierdzono, że z biznesowego punktu widzenia zachowanie Spotify jest haniebne — “Nie dość, że Spotify nie płaci swoim artystom, to jeszcze wykorzystuje swoje przychody na finansowanie dezinformacji o Covidzie, przedłużając w ten sposób pandemię, która wstrzymuje nasze dochody z tras koncertowych”.

Zespół Belly na Spotify
Zespół Belly na Spotify

Artyści często sami nie mogą wycofać się ze Spotify, gdyż ich muzykę zazwyczaj kontrolują wytwórnie muzyczne. Jednak, jeśli serwis nie zrobi czegoś w sprawie Rogana, to sytuacja może się tylko zaostrzyć. I wtedy nie wystarczy zapewnienie, że firma jest w trudnej pozycji, próbując jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo słuchaczy, jak i wolność dla twórców. Ostatecznie wielu subskrybentów może zwrócić swoje portfele w kierunku konkurencji.

Podziel się artykułem
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x