The Boys sezon 4

Whoopi Goldberg “jest w g****e po uszy” przez wypowiedź o Holokauście. Prowadząca przeprosiła, ale współpracownicy twierdzą, że to za mało

Dariusz Filipek
6 min czytania
Whoopi Goldberg powiedziała kilka słów za dużo o Holokauście w programie The View

Z ostatniej chwili

Jedni twierdzą, że Whoopi Goldberg zachowuje się jak naćpana. Inni grożą jej anonimowo śmiercią. Z kolei na Twitterze zaczął trendować hasztag #firewhoopi. Wszystko przez jedną niefortunną wypowiedź w programie The View.

W stacji ABC ma narastać wściekłość z powodu niezbyt akuratnej wypowiedzi Whoopi Goldberg o Holokauście. W poniedziałkowym The View powiedziała, iż Holokaust nie miał nic wspólnego z rasą. Chociaż już przeprosiła za swoje słowa, to według niektórych współpracowników jej dni w programie mogą być policzone.

- Reklama -
Ad image

Whoopi Goldberg w The View

Dyskusja w The View dotyczyła wycofywania ze szkół takich dzieł jak komiks “Maus” czy powieści “Zabić drozda”. W pewnym momencie Goldberg stwierdziła, że w Holokauście nie chodziło o rasę, a o to, że ludzie potraktowali nieludzko innych ludzi. Mówiła o tym z żywym przejęciem.

"Maus" mocno zarysował różnice pomiędzy narodowościami, gdzie Polacy zostali przedstawieni jako świnie, Amerykanie jako psy, Żydzi jako Myszy, a Niemcy jako koty
“Maus” mocno zarysował różnice pomiędzy narodowościami, gdzie Polacy zostali przedstawieni jako świnie, Amerykanie jako psy, Żydzi jako Myszy, a Niemcy jako koty

Najwidoczniej nie wiedziała lub zapomniała, że w nazistowskiej doktrynie kwestia czystości rasy była przyczynkiem do pochłonięcia milionów istnień ludzkich.

Poziom The View trwoży

Cała poniedziałkowa rozmowa nie była na zbyt wysokim poziomie. Nie tylko przez przeszarżowanie Goldberg. Po niespełna minucie, kiedy zaczęto dyskutować o wycofywaniu książek ze szkół, jedna z dyskutujących rzuciła, że nie wie, o co chodzi w dyskusji. Druga prowadząca podpowiedziała jej w kontekście “Mausa”, że chodzi o wojnę.

Jednak przebiła to Goldberg, która niedługo później przeszarżowała, mówiąc, iż Holokaust nie miał nic wspólnego z rasą. Później w programie The Late Show with Stephen Colbert przyznała, że dla niej rasa sprowadza się do koloru skóry. Najwidoczniej nie wzięła pod uwagę kontekstu historycznego i tego, że z upływem lat samo określenie “rasa” stało się pojemniejsze.

Fragment programu The View z kontrowersyjną wypowiedzią Goldberg

Całą poniedziałkową rozmowę możecie obejrzeć powyżej i ocenić jakość dyskusji w programie, która jest zwyczajowo dosyć wątpliwa.

- Reklama -
Skazana Max serial

Przeprosiny…

Goldberg stwierdziła, że jej stanowisko w The View było nietrafione. Uważa, że powinna powiedzieć, iż w Holokauście chodziło zarówno o rasę, jak i o nieludzkie zachowania człowieka względem drugiego człowieka. Zgodziła się z przytoczonymi słowami Jonathana Greenblatta z Ligii Antydefamacyjnej, który zaznaczył, iż Holokaust był unicestwianiem narodu żydowskiego przez nazistów. Hitlerowcy określali Żydów gorszą rasą. Ponadto dodała, że Żydzi na całym świecie zawsze mieli jej wsparcie i to się nie zmieni.

https://twitter.com/WhoopiGoldberg/status/1488320164517101574
Goldberg wystosowała przeprosiny na Twitterze

We wtorkowym The View powiedziała, że przeinaczyła całą sprawę. Wie, że jej słowa zdenerwowały mnóstwo ludzi, ale nie było to jej zamiarem. Powiedziała również, iż rozumie oburzenie. Zaznaczyła, że słowa mają znaczenie i to, co mówi ona, nie jest wyjątkiem.

… za mało

Chociaż Goldberg poprawiła się i przeprosiła, to ponoć niektórzy pracownicy i inni gospodarze The View oraz ludzie z Disneya, są nadal wściekli, że prowadząca nie została wystarczająco przykładnie ukarana. Mają nie być zadowoleni z przeprosin prowadzącej i domagają się jej zwolnienia. Jedno ze źródeł serwisu Page Six twierdzi, iż Goldberg jest “w g****e po uszy”. Ponoć w stacji są osoby, które mocno lobbują za tym, żeby pozbyć się jej z popularnego talk-show stacji ABC.

Joe Rogan kontrowersyjny podcast na spotify

Kontrowersje wokół Joego Rogana

Joe Rogan i prezes Spotify o antyszczepionkowych teoriach i ucieczce artystów. Czytaj więcej o aferze Spotify ▶

Komentujący zauważyli, że inni gospodarze podobnych programów, jak chociażby Sharon Osbourne czy Rosie O’Donnell, zostały zwolnione za znacznie mniejsze przewinienia.

- Reklama -
Shogun oglądaj online serial disney

Whoopi uchodzi, innym nie

Współpracownicy twierdzą, iż powinna dostać potężną nauczkę. Bo jeśli prowadząca nie zostanie postawiona pod ścianą, aby zmusić ją do poprawy, to na własną rękę na pewno nie będzie ku poprawie dążyła. Jedna osoba bliska ABC stwierdziła, że Goldberg bardzo się myli, jeśli myśli, że tym razem wszystko rozejdzie się po kościach. Ta afera może przyczepić się do niej na zawsze.

Goldberg już nieraz wzbudziła wokół siebie kontrowersje, ale nikt nie jest niezatapialny
Goldberg już nieraz wzbudziła wokół siebie kontrowersje, ale nikt nie jest niezatapialny

“Dlaczego wygląda na to, że Whoopi wszystko uchodzi płazem, a innym nie? Może nie tym razem. Wielu w stacji — w tym jej współgospodarze — wierzą, że Whoopi jest teraz zbyt kontrowersyjna na ten program” – powiedziało źródło.

Goldberg opowiedziała o sprawie w programie The Late Show with Stephen Colbert

W pracy ludzie patrzą na nią z ukosa. Z kolei sieciowi malkontenci chcą zabawić się w kadrowych ABC i ją zwolnić. Jedyne, co może uratować Goldberg w The View, to ogólne zmęczenie kulturą wykluczenia.

“Ludzie ludziom zgotowali ten los”

Warto zauważyć, że Goldberg zaliczyła przez pomyłkę sporą wpadkę, ale można sądzić, iż niezamierzoną. Nic nie tłumaczy jej niewiedzy, ale jednocześnie jeszcze mniej tłumaczy tak żywą nienawiść wobec niej kierowaną. I tutaj jak ulał pasują jej słowa o ludziach zachowujących się nieludzko wobec innych ludzi.

Ostatecznie podjęto decyzję o tym, żeby zawiesić Goldberg na dwa tygodnie. Później prawdopodobnie wróci do prowadzenia The View.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz