Wikipedia stała się w pewnym momencie jednym z najważniejszych miejsc w sieci. Monolitem, który można postawić obok wyszukiwarki Google czy społeczności Facebooka. Jednak twórcy serwisu, pomimo licznych problemów finansowych, ideologicznych i technicznych, nadal starają się oddawać nam Wikipedię w duchu dzieła społecznego, tworzonego i finansowanego przez internautów.
Ponadto w przeciwieństwie do Google czy Facebooka, do tej pory ciężko było natknąć się tam na pirackie treści. Wydawało się, że system moderowania i flagowania działa tam w miarę przyzwoicie. Nie wliczając w to zdjęć i grafik udostępnianych w ramach Wikimedii Commons, których obecność może czasem budzić kontrowersje. Aczkolwiek jeszcze niedawno ciężko było na Wikipedii spotkać się z odnośnikami do pirackich serwisów. W przeciągu ostatnich dwóch tygodni spotkałem się z czymś takim dwa razy. Kilka razy w ciągu 2018 roku.
Wczoraj pisząc tekst o Jamesie Gunnie, chciałem wejść na oficjalną stronę jego serialu internetowego PG Porn. Kliknąłem i ku mojemu zdumieniu trafiłem niekoniecznie tam, gdzie chciałem. Okazało się, iż ktoś na fali kontrowersji przejął domenę jamesgunn.com i stworzył przekierowanie do pirackiej strony z torrentami. Z czymś takim trudno walczyć, bo domeny ciągle przechodzą z rąk do rąk. Jednakże już wcześniej sparzyłem się na Wikipedii na linkach stricte pirackich, również prowadzącym do stron z torrentami.
Z jednej strony może to być cicha reklama, która nie jest czymś nowym, bo chociażby największy rodzimy serwis o popkulturze podbija sobie w ten sposób oglądalność i SEO. Może to być również zwykła głupota internautów współtworzących Wikipedię. Tutaj pozostaje tylko banować takich jegomości.
Bo trzeba mieć świadomość, iż im więcej tego typu treści, tym Wikipedia staje się coraz mniej elitarna, a coraz bardziej zaśmiecana rzeczami, które nie powinny się na jej łamach znajdować. Myślę, że warto zastanowić się nad lepszym, szybszym i przede wszystkim wygodniejszym narzędziem do flagowania. Żeby w miarę przejrzysta i użyteczna rzecz, którą bez wątpienia Wikipedia jest, nie zamieniła się w kolejne wysypisko śmieci, jakich w sieci wiele. Lepiej zwrócić uwagę na problem wcześniej, aniżeli dać mu eskalować.