wirtualna rzeczywistość
Zdjęcie dostarczone przez serwis Play-it.pl
in

Jak wirtualna rzeczywistość wpływa dziś na świat gier?

W ostatnim czasie w mediach pojawia się coraz więcej rozmaitych reklamach prezentujących najnowsze rozwiązanie w zakresie wirtualnej rzeczywistości – specjalne gogle VR. Dołączane są one do coraz to bardziej zróżnicowanego sprzętu i można wyposażyć się w nie, chociażby przy okazji nabywania nowej konsoli do gier wideo albo komputera stacjonarnego z takim samym przeznaczeniem.

Bo chociaż takie gogle mogą być przydatne również w obsłudze oprogramowania i nie trudno wyobrazić sobie, chociażby aranżowanie wnętrza albo projektowanie architektoniczne budynku przez inżyniera czy projektanta właśnie z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Wystarczy nałożyć gogle VR podłączone do odpowiedniego programu komputerowego, aby przenieść się np. do wirtualnej rzeczywistości projektu budowlanego i ręcznie przestawiać w nim określone ściany czy edytować pewne parametry, aby również w czasie rzeczywistym zobaczyć wizualizację wpływu tych zmian na realny kształt projektu.

Oczywiście poruszanie się w wirtualnej rzeczywistości wymaga zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Człowiek z założonymi goglami VR nie widzi bowiem kompletnie realnego otoczenia, w którym się znajduje i przykładowo chcąc w wirtualnej rzeczywistości szybko przed czymś uciec, mógłby faktycznie wyrządzić sobie krzywdę, wpadając nieświadomie, chociażby na meble w swoim salonie. Bardzo często więc takie gogle VR oraz oprogramowanie do nich zaprojektowane jest w taki sposób, aby jednocześnie korzystała z nich jedna osoba, ale zawsze pod nadzorem drugiego człowieka, operatora i kontrolera jednocześnie. Rozwiązania technologiczne służące do tego typu zabawy zostały już bardzo dobrze przebadane i przeanalizowane, uchodzą więc za stosunkowo bezpieczne i pozbawione jakichkolwiek efektów ubocznych. Chociaż komercyjnego sukcesu taki sprzęt jeszcze nie odniósł, to jest obecnie na jak najlepszej drodze do tego, aby sprzedawać się masowo na całym świecie.

Nowe możliwości z goglami

Gogle VR stanowią bardzo zaawansowany technologicznie sprzęt, więc ich nabycie nie jest jeszcze tak proste ani tanie, jak oczekiwaliby tego sami klienci. Niewątpliwie jednak coraz więcej firm stara się iść w tym kierunku, czego dowodzą, chociażby najnowsze modele smartfonów od firmy Samsung, które zaprojektowane zostały w sposób umożliwiający ich bezpośrednie podłączenie pod takie gogle VR. Firma sprzedaje więc razem z telefonem gogle, które nakłada się na smartfon, dzięki czemu zyskuje on możliwość generowania takiego wirtualnego środowiska wokół gracza czy użytkownika.

Oczywiście w pierwszej kolejności najchętniej z takiego wariantu korzystają przede wszystkim miłośnicy gier. Tytuły sportowe, w których można np. rywalizować z innymi zawodnikami, wykonując określone ruchy własnym ciałem, to jeden z pierwszych komercyjnych sukcesów powiązanych ze światem wirtualnej rzeczywistości. Już pojawiają się jednak kolejne koncepcje wykorzystania tego przełomu, chociażby przez biznes pornograficzny, który już zaczyna produkować swoje filmy z zastosowaniem tej technologii, dzięki czemu osoba oglądająca taki film dla dorosłych może poczuć się jak jego pełnoprawny uczestnik czy aktor.

Portal play-it.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Partner

Blady strach (2003)
6/10

Blady strach, który na mnie nie padł – recenzja francuskiego horroru

Marvel's The Punisher (2017) - Netflix, Marvel

The Punisher – Marvel i Netflix szykują niespodziankę dla widzów