witamy w czeczenii hbo go film dokumentalny
Film dokumentalny "Witamy w Czeczenii" już na HBO GO
in

Premiera dnia: “Witamy w Czeczenii” na HBO GO

“Witamy w Czeczenii” to nowy dokument, który możecie obejrzeć w serwisie HBO GO. Widowisko opowiada o prześladowaniu w Czeczenii ludzi o nieheteronormatywnych orientacjach seksualnych.

“Witamy w Czeczenii” skupia się na antygejowskich czystkach w Czeczenii. Filmowcy rozmawiali z wieloma czeczeńskimi uchodźcami ze środowiska LGBT, którzy opowiedzieli o doświadczeniach i represjach, które ich spotkały.

⚡ PRZECZYTAJ: “Joker” już na HBO GO!

Film dokumentalny skupia się na skutkach programu “oczyszczanie krwi” zainicjowanego przez Szefa Republiki Czeczeńskiej, nieobliczalnego Ramzana Kadyrowa. Od 2017 roku osoby o innej niż heteroseksualnej orientacji spotykały się z otwartą kampanią, która sprowadziła się nie tylko do szykan, ale również do ubezwłasnowolniania czy nawet tortur i egzekucji.

Plakat filmu dokumentalnego "Witamy w Czeczenii" (HBO)
Plakat filmu dokumentalnego “Witamy w Czeczenii” (HBO)

Dokument zrealizowany przez Davida France (“Jak przetrwać zarazę”) spotkał się z uznaniem krytyków, którzy na Rotten Tomatoes wystawili widowisku 8,7/10. Wszystkie z 58 umieszczonych w serwisie opinii, to opinie pozytywne. Widzowie na IMDB również są pod wrażeniem jego pracy, gdyż tam film ma ocenę 8/10. Ponadto film został doceniony na Festiwalu Filmowym Sundance i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

⚡ PRZECZYTAJ: Czy Netflix promuje homoseksualizm?

Temat tego dokumentu jest bardzo aktualny w Polsce, gdyż również w naszym kraju od pewnego czasu mamy do czynienia z piętnowaniem środowiska LGBT. Na razie nie jesteśmy jeszcze na etapie, który znamy z Czeczenii, ale pierwsze kroki w tym kierunku zostały uczynione. Czego wyrazem są tzw. Strefy wolne od LGBT. Warto sprawdzić, jak to wyglądało w Czeczenii, żeby nie znaleźć się w przyszłości w tym samym miejscu.

Jesteście zainteresowani dokumentem, a może już widzieliście film “Witamy w Czeczenii”? Dajcie znać w sekcji komentarzy, co sądzicie o widowisku dostępnym od dziś na HBO GO.

Oglądaj film dokumentalny “Witamy w Czeczenii” w serwisie HBO GO ▶

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

joker hbo go

Premiera dnia: “Joker” na HBO GO

american horror stories

“American Horror Stories” i “American Crime Story: Impeachment”, czyli jeszcze więcej serialowej grozy od Ryana Murphyego