Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi
Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi (źródło: HBO; edycja: Popkulturyści)
in

SUPER!SUPER! SZOKSZOK SMUTNESMUTNE

Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi – HBO o wielkim szwindlu

HBO pokaże w marcu film dokumentalny Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi, traktujący o Elizabeth Holmes, która w wieku 19 lat założyła firmę wartą w kulminacyjnym momencie 9 miliardów dolarów.

Bohaterka filmu dokumentalnego Wynalazczyni: Dolina Krzemowa miała być Zuckerbergiem medycyny i Apple przemysłu medycznego. Chciała zostać lekarzem, ale panicznie bała się igieł. Dlatego zdecydowała się na studiowanie inżynierii chemicznej. Szło jej świetnie, ale porzuciła studia i jako dziewiętnastolatka założyła firmę Theranos. Pracowała tam nad bezbolesnym pobieraniem i szybką analizą krwi. Miało wystarczyć kilka kropli z palca.

Wszystko, co przeczytacie poniżej, może być spoilerem.

Świat biznesu i medycyny ochrzcił Elizabeth Holmes złotym dzieckiem. W szczytowym momencie Theranos, w którym miała połowę udziałów, było warte 9 miliardów dolarów. W 2014 roku została najmłodszą miliarderką, która sama zarobiła pieniądze. Jednak jej technologia nie zdawała egzaminu, co spowodowało, że inwestorzy zaczęli się masowo wycofywać. W 2016 roku jej firma stała się bezwartościowa, a ona otrzymała zakaz badania krwi. Zaczęły się zwolnienia i zamykanie firmy.

W zeszłym roku Holmes i jej współpracownik Ramesh Balwani zostali oskarżeni przez komisję ds. papierów wartościowych o oszustwo. Skończyło się na oddaniu władzy nad spółką, jej akcji oraz grzywny w wysokości 500 milionów dolarów. Holmes dostała także zakaz zajmowania wysokich stanowisk w firmach notowanych na giełdach. To nie koniec kłopotów, bo w czerwcu 2018 roku FBI postawiło jej zarzut oszustwa na inwestorach, lekarzach i pacjentach.

Tyle wiedzy z Wikipedii. Dokument będzie miał premierę 18 marca. Będzie go można obejrzeć na HBO (28 marca) i HBO GO.

Film dokumentalny Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi w serwisie HBO GO >>

Znajdź nas na Facebooku

Dariusz Filipek

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Dodaj komentarz

Avatar

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Loading…

Cbs all access showtime cbs corporation

CBS All Access i Showtime chwalą się wzrostami

Serial Titans recenzja Titans Netflix Titans DC Universe
6/10

Titans – sezon 1 – recenzja serialu superbohterskiego DC Universe