Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi
Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi (źródło: HBO; edycja: Popkulturyści)
in

SUPER!SUPER! SZOKSZOK SMUTNESMUTNE

Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi – HBO o wielkim szwindlu

HBO pokaże w marcu film dokumentalny Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi, traktujący o Elizabeth Holmes, która w wieku 19 lat założyła firmę wartą w kulminacyjnym momencie 9 miliardów dolarów.

Bohaterka filmu dokumentalnego Wynalazczyni: Dolina Krzemowa miała być Zuckerbergiem medycyny i Apple przemysłu medycznego. Chciała zostać lekarzem, ale panicznie bała się igieł. Dlatego zdecydowała się na studiowanie inżynierii chemicznej. Szło jej świetnie, ale porzuciła studia i jako dziewiętnastolatka założyła firmę Theranos. Pracowała tam nad bezbolesnym pobieraniem i szybką analizą krwi. Miało wystarczyć kilka kropli z palca.

Wszystko, co przeczytacie poniżej, może być spoilerem.

Świat biznesu i medycyny ochrzcił Elizabeth Holmes złotym dzieckiem. W szczytowym momencie Theranos, w którym miała połowę udziałów, było warte 9 miliardów dolarów. W 2014 roku została najmłodszą miliarderką, która sama zarobiła pieniądze. Jednak jej technologia nie zdawała egzaminu, co spowodowało, że inwestorzy zaczęli się masowo wycofywać. W 2016 roku jej firma stała się bezwartościowa, a ona otrzymała zakaz badania krwi. Zaczęły się zwolnienia i zamykanie firmy.

W zeszłym roku Holmes i jej współpracownik Ramesh Balwani zostali oskarżeni przez komisję ds. papierów wartościowych o oszustwo. Skończyło się na oddaniu władzy nad spółką, jej akcji oraz grzywny w wysokości 500 milionów dolarów. Holmes dostała także zakaz zajmowania wysokich stanowisk w firmach notowanych na giełdach. To nie koniec kłopotów, bo w czerwcu 2018 roku FBI postawiło jej zarzut oszustwa na inwestorach, lekarzach i pacjentach.

Tyle wiedzy z Wikipedii. Dokument będzie miał premierę 18 marca. Będzie go można obejrzeć na HBO (28 marca) i HBO GO.

Film dokumentalny Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi w serwisie HBO GO >>

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

Cbs all access showtime cbs corporation

CBS All Access i Showtime chwalą się wzrostami

Serial Titans recenzja Titans Netflix Titans DC Universe
6/10

Titans – sezon 1 – recenzja serialu superbohterskiego DC Universe