The Boys sezon 4

Disney kupił 21st Century Fox: co dalej z filmami z X-Uniwersum?

Dariusz Filipek
9 min czytania
X-Universum Foxa to już przeszłość, wiec przygotujmy się na zmiany, które przedefiniują świat mutantów. (Marvel Comics/20th Century Fox)

Z ostatniej chwili

Idą zmiany. X-Uniwersum 20th Century Fox to już przeszłość i musimy się nastawić na to, że właśnie obserwujemy zmierzch tego, co było i jedną z niewielu produkcji, która wejdzie do poszerzonego Marvel Cinematic Universe, będzie Deadpool.

Ostatnie dwie dekady dla Disneya to seria kroków milowych. Jednak ani przejęcie Pixara, ani zakup Marvela, ani sięgnięcie po firmę Lucasa i jego Gwiezdne wojny, ani nawet ekspansja na Chiny nie może się równać z tym, co stało się kilkadziesiąt godzin temu. Zakup 21st Century Fox za 52,4 miliardy dolarów to sprawa niebagatelna, bo w przeciwieństwie do przejęcia Time Warnera przez AT&T, tutaj wielka korporacja nie przejęła firmy działającej na rynku rozrywkowym. Tutaj jedna firma rozrywkowa przejmuje znaczne aktywa drugiej. Tym samym tworzy się w tym segmencie biznesowym superkorporację. Jednak nie wszyscy wyjdą z tego bez szwanku. Problemy mogą mieć niektóre produkcje z X-Uniwersum Foxa.

- Reklama -
Ad image

#11 Deadpool 2

Deadpool 2
20th Century Fox

Praktycznie nie mam nic do dodania, gdyż już pisałem, że Bob Iger potwierdził, iż Deadpool nie tylko odnajdzie się w Marvelu, ale można sądzić, że będzie częścią poszerzonego o mutantów Marvel Cinematic Universe.

#10 X-Force

X-Force
20th Century Fox

X-Force to jedna z niewielu planowanych produkcji, której twórcy nie weszli na plan zdjęciowy, a może przetrwać trzęsienie ziemi. Ma to być spin-off Deadpoola z kategorią wiekową R, czy jak to powiedział słowotwórczo prezes Disneya Marvel-R. Jeśli Deadpool 2 będzie produkcją zacną i pojawiający się w niej Cable (lider komiksowego X-Factor) przypadnie do gustu widzom, jestem niemal pewien, że to widowisko ma zadatki na kolejną filmową trylogię od Fo… Tfu, Marvel Studios.

#9 X-Men: Dark Phoenix

x-me dark phoenix
20th Century Fox

Jaki będzie ten film, nikt nie wie. Jednak zakładam, że to ostatnia część serii zapoczątkowanej w 2000 roku i miękko, ale nie do końca udanie rebootowanej w X-Men: Przyszłość, która nadejdzie (chociaż film sam w sobie był świetny). Zapewne Kevin Feige będzie chciał świeżego startu dla mutantów. I jak się nie bał wprowadzić nowego Spider-Mana w Kapitanie Ameryce: Wojna bohaterów, tak i tym razem bez żalu pożegna się ze starą marką, której renomę nadszarpnięto poprzez niezbyt mądre prowadzenie łańcucha zdarzeń – niby wszystko dzieje się w jednym świecie, jest ciągłość, a przeciętny widz, który ogląda X-Men z części na część, niejednokrotnie krzyczy w środku WTFIGORN?!.

Czekam na Uncanny X-Men z oryginalną piątką mutantówCyclopsem, Marvel Girl, Icemanem, Beastem i Angelem, których Profesor X ostatecznie zagonił w paszczę Krakoa.

#8 Nowi Mutanci

nowi mutanci
20th Century Fox

Premiera Nowych Mutantów wkrótce. W Polsce film zobaczymy 13 kwietnia i zapowiada się niezwykle ciekawie. W zwiastunie produkcji Josha Boone’a horror miesza się z mainstreamowym kinem superbohaterskim. Przyznaję, że jest to jedno z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie widowisk przyszłego roku. Reżyser planuje trylogię.

- Reklama -
Skazana Max serial

Ciężko powiedzieć jak bardzo na uboczu Foxowego uniwersumNowi Mutanci. Tutaj wyjścia są trzy. Jeśli film będzie dobry i swoje zarobi, ale będzie mocno czerpał ze starego uniwersum, to kolejna część powstanie, ale skończy się najwyżej na trylogii, która nie jest związana z Marvel Cinematic Universe. Jeśli film będzie dobry i swoje zarobi, a jednocześnie odwołania do X-Uniwersum Foxa będą niewielkie, to można się spodziewać, iż jak Deadpool zespół młodych mutantów dołączy do wielkiej filmowej rodziny Marvela. Jeśli film będzie zły, niewiele zarobi, to oczywiście zostanie pogrzebany po pierwszej części – co do tego nie ma wątpliwości.

#7 Gambit

x-men origins wolverine gambit 20th Century Fox
20th Century Fox

Gambit od lat ma olbrzymie problemy produkcyjne. Dziś już nie pamiętam ani nawet nie próbuję zapamiętać kolejnych nazwisk reżyserów, którzy zrezygnowali z udziału w produkcji, w której zagrać ma Channing Tatum. Jeśli widowisko powstanie w najbliższych latach, w co wątpię, to sądzę, że stary projekt zostanie zastąpiony czymś świeżym. Zakładam jednak, że grafik Marvel Studios jest już dziś na tyle ciasny, że nie ma w nim miejsca na Gambita.

#6 X-23

x-23
20th Century Fox

Chociaż Bob Iger powiedział, że Disney nie ma problemu z Marvel-R, tak nie sądzę, że ten spin-off Logana ma rację bytu. Solowy film o Laurze Kinney to świetny pomysł, ale nie wydaje mi się, że z domu Myszki Miki wyjdzie produkcja o nastolatce namiętnie szlachtującej przeciwników. Ponadto sądzę, że linia czasowa z Logana jest dla Kevina Feige martwa i jeśli jeszcze zobaczymy klona Wolverine’a, to nie zdarzy się to w filmie, który planowano.

#5 Multiple Man

multiple man x-factor madrox
20th Century Fox

Bardzo chętnie zobaczyłbym film o Jamesie Madroksie, mutancie umiejącym się wielokrotnie duplikować. Jednak wolałbym zespołowy X-Factor, który czerpałby z komiksu Mardox i trzeciej serii X-Factor. Bohater założył agencję detektywistyczną za pieniądze wygrane w Milionerach (oszukiwał) i prowadził śledztwa, które dotykały bezpośrednio świata mutantów. W filmie miał wcielić się w niego James Franco (w X-Men: Ostatni bastion Jamesa zagrał Eric Dane). Nie wiadomo co dalej z tą produkcją. Jest to dosyć świeży pomysł i zakładam, że trafi do kosza, a na filmowego lub serialowego Madroxa jeszcze sobie poczekamy.

- Reklama -
Shogun oglądaj online serial disney

#4 Alpha Flight

alpha flight film
FOX

Kanadyjski zespół superbohaterów… Darujcie. To się nie wydarzy. Na pewno nie w kinie, a przynajmniej nie w ciągu najbliższych 10 lat. Marvel ma wiele innych ciekawych bohaterów, zespołów i historii.

#3 Exiles

exiles marvel film
20th Century Fox

Pomysł ciekawy. Zarówno na film, jak i na serial. Koncepcja komiksu jest podobna do serialu Sliders: Piąty Wymiar. Mutanci, pod przywództwem Blink (jedna z bohaterek serialu The Gifted i filmu X-Men: Przyszłość, która nadejdzie) podróżują po przeróżnych alternatywnych światach. Nie rzadko nieźle pokręconych. Nie wiem, co i czy w ogóle Marvel Studios coś zrobi z tym pomysłem, ale cholernie chciałbym zobaczyć Exiles na dużym albo małym ekranie.

#2 Legion

Legion
FX

Seriale to rzecz nieco innej maści. Z jednej strony są bardziej, z drugiej mniej skomplikowane. Jedno jest pewne, Legion zostaje. Zamówiono drugi sezon, a Disney przejął stację FX, na której serial leci, a która słynie z jednych z najlepszych produkcji na kablówce. Jakkolwiek nie sądzę, żeby ktokolwiek myślał o tym, by włączyć Legion do Marvel Cinematic Universe. Najwyżej będzie jedną z niewielu pobocznych telewizyjnych historii, funkcjonujących we własnym małym, dziwnym świecie.

#1 The Gifted

The Gifted
FOX

Disney nie przejął naziemnej stacji telewizyjnej Fox. Nie dlatego, że nie chciał, a dlatego, że nie mógł. Jedno przedsiębiorstwo nie może posiadać dwóch kanałów ogólnodostępnych (Disney jest właścicielem ABC). Tak mówi prawo antymonopolowe w Stanach Zjednoczonych i kropka. I właśnie antena Foxa to dom serialu The Gifted. Nie sprawdzałem, ale sądzę, że Disney przejął studio telewizyjne, które produkuje owo widowisko. Ponadto oddział Marvel Television jest od początku zaangażowany w proces twórczy. Ostatecznie The Gifted może przetrwać, tak długo, jak długo oglądalność będzie zadowalająca. Nie liczcie na powiązania z Marvel Cinematic Universe. I dobrze. To do bólu przeciętna produkcja.

Po przejęciu 21st Century Fox przez Disneya – przeczytaj poprzednie artykuły:

Zanim Disney przejął 21st Century Fox – przeczytaj poprzednie artykuły:

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz