zaglada domu usherów mark hamill netflix serial
Mark Hamill wystąpi w serialowej "Zagładzie domu Usherów"
in

SUPER!SUPER!

Twórca “Nocnej mszy” wraca na Netflix z “Zagładą domu Usherów” z Markiem Hamillem

Mike Flanagan nie daje o sobie zapomnieć. Tym razem nadworny twórca horrorów Netflixa bierze się za prozę ikony klasycznej literatury grozy — Edgara Allana Poego i jego “Zagładę domu Usherów”.

Żona Flanagana, Kate Siegel, która będzie jedną z gwiazd adaptacji “Zagłady domu Usherów”, umieściła na Twitterze zdjęcie z planu serialu. Produkcja serialu jest na wczesnym etapie, ale już znamy kilka szczegółów. Wiemy, iż widowisko będzie miało 8 odcinków, a sama historia, chociaż oparta przede wszystkim na kanwie “Zagłady domu Usherów”, będzie szerzej czerpała z twórczości Poego.

Zagłada domu Usherów Kate Siegel
Kate Siegel prosto z planu “Zagłady domu Usherów”

Mark Hamill w obsadzie

Flanagan wyreżyseruje drugą, a Michael Fimognari pierwszą połowę sezonu (twórca innych produkcji Netflixa – “Do wszystkich chłopców: P.S. Wciąż cię kocham” i “Do wszystkich chłopców: Zawsze i na zawsze”).

Mark Hamill tym razem nie będzie machał mieczem świetlnym

Poza Siegel w obsadzie znaleźli się Frank Langella, Carla Gugino, Mary McDonnell, Carl Lumbly, Mark Hamill oraz wielu innych aktorów. W tym spore grono z tych, którzy wcześniej już współpracowali z Flanaganem.

Nadworny twórca horrorów Netflixa

Flanagan jest z Netflixem od lat i najwidoczniej ta współpraca układa się świetnie. Do tej pory zrealizował dla serwisu filmy “Hush” i “Gra Geralda” oraz seriale “Nawiedzony dom na wzgórzu”, “Nawiedzony dwór w Bly” oraz “Nocną mszę”. Zanim na ekrany wejdzie serialowa wersja “Zagłady domu Usherów”, Netflix pokaże inny jego serial, czyli “The Midnight Club”, który jest adaptacją powieści Christophera Pike’a.

Mike Flanagan Zagłada domu Usherów
Chociaż Netflix dorobił się kilku twórców, którzy od lat współpracują z serwisem, to niewielu z nich jest tak płodnych jak Mike Flanagan

Nie pierwsza “Zagłada domu Usherów”

“Zagłada domu Usherów” była wielokrotnie przenoszona na ekran. Już w 1928 roku francuski reżyser Jean Epstein zaadaptował opowiadanie. W tym samym roku na język filmu pracę Poego przełożyli James Sibley Watson i Melville Webber. W 1949 proza doczekała się reinterpretacji od Ivana Barnetta. W 1960 roku tego zadania podjął się Roger Croman, a sześć lat później Kim Mills stworzył swoją wersję dzieła dla telewizji. Do 1983 roku powstało jeszcze kilka reinterpretacji, aż właśnie w tym roku za “Zagładę domu Usherów” wziął się kontrowersyjny Jesus Franco. Opowiadanie wróciło jeszcze w filmowym wydaniu w 1988, 2006 i ostatnio w 2008 roku.

Audiobook “Zagłada domu Usherów”

Dodaj nas do ulubionych

Jeśli chcecie być na bieżąco, możecie śledzić nasz Facebook, Twitter, Reddit bądź Instagram. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. Piszcie na [email protected], gdybyście mieli jakieś pytania lub sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisał Dariusz Filipek

Redaktor naczelny. Przez lata nieszczęśliwie związany z e-commerce. Ogląda, czyta, słucha, pisze, rysuje, ale nie zatańczy. Publikował na łamach serwisów różnych i różniastych.

discovery 2022 netflix rekord

Discovery produkuje najwięcej programów telewizyjnych. Netflix i Disney w tyle

Bridget Fonda kiedyś i dziś

Bridget Fonda była niegdyś ikoną piękna, dziś jest nie do poznania