Szok! “Casablanca” i Żydzi wcielający się w nazistów

Łukasz Mendak
3 min czytania

Z ostatniej chwili

Akcja filmu “Casablanca” rozgrywa się w 1942 roku, w czasie II wojny światowej, w marokańskim mieście Casablanca, kontrolowanym wówczas przez Francję Vichy. Piętno wojny było przypisane tej produkcji na wielu poziomach.

Chociaż dzisiaj Casablanca to tętniąca życiem metropolia z ponad 3 milionami mieszkańców, to w filmie zyskała nieco małomiasteczkowy urok, który nie oddawał rzeczywistości. A wszystko dlatego, że większość zdjęć zrealizowano w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie to w studiu filmowym Warner Bros. w Burbank w Kalifornii!

Witajcie w Casablance!

Pierwotnie akcja miała rozgrywać się w Lizbonie, ale twórcy postawili na egzotyczną Casablankę, co nadało filmowi wyjątkowego klimatu. Głównym bohaterem jest Rick Blaine (w tej roli niezapomniany Humphrey Bogart), właściciel ekskluzywnego klubu Rick’s Café Americain, gdzie spotykają się uchodźcy i osoby szukające ucieczki przed wojną.

Ciekawostką jest to, że w tej całkowicie realnej Casablance otwarto w 2004 roku lokal o tej samej nazwie, który oddaje ducha filmowego materiału.

Kiedy do Casablanki przybywa Ilsa Lund (Ingrid Bergman) wraz ze swoim mężem, Victorem Laszlo (Paul Henreid), Rick staje przed trudnym wyborem. Czy pomoże Ilsie i Victorowi uciec, czy zatrzyma Ilsę dla siebie?

Żydzi jako naziści

Kontrowersje związane z obsadą wciąż budzą emocje. W rolach nazistów często obsadzano niemieckich Żydów, którzy uciekli przed nazistami. S.Z. Sakall, który zagrał kelnera Carla, był żydowskim Węgrem, który uciekł z Niemiec w 1939 roku. Helmut Dantine, filmowy hazardzista, był więźniem obozu koncentracyjnego. Curt Bois, który grał kieszonkowca, także był niemiecko-żydowskim uchodźcą.

Conrad Veidt, który wcielił się w majora Heinricha Strassera, był niemiecką gwiazdą filmową, który uciekł przed nazistami, ale często grał nazistów w amerykańskich filmach. Reżyser Michael Curtiz, imigrant węgiersko-żydowskiego pochodzenia, także miał rodzinę, która była uchodźcami z nazistowskiej Europy.

Psycholodzy zauważają, że bezpośrednie doświadczenia wojenne aktorów mogły zwiększyć autentyczność ich występów. Wiedza o realnym zagrożeniu i cierpieniu mogła dodać głębi ich grze aktorskiej.

“Casablanca” jest dostępna w serwisie Prime Video, gdzie film możecie wypożyczyć na dwie doby za 9,99 zł lub kupić za 39,99 zł. Widowisko nie jest na tę chwilę do obejrzenia w żadnym serwisie w modelu subskrypcyjnym.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Zostaw komentarz