10 filmów o miłości i związkach, które warto obejrzeć w romantyczny wieczór

Dariusz Filipek
14 min czytania

Z ostatniej chwili

Jeśli szukacie filmu o miłości to mamy dla Was dziesięć propozycji, które wypełnią Wam romantyczny wieczór. Od “Zimnej wojny” po “Absolwenta”.

Filmowe romanse są na tyle pojemne, że wokół nich wytworzyło się wiele solidnych podgatunków i nurtów. W końcu miłość i związki to siła napędowa ludzkości, która na nieszczęście dla planety powstrzymuje nas od wyginięcia, więc objawia się na przeróżne sposoby. Dlatego nasza lista propozycji na romantyczny wieczór jest lustrzanym odbiciem filmowych romansów, w których zatapiamy się niemal od dnia, kiedy w ruch poszła pierwsza błona filmowa. Znajdziecie tu trochę łez, trochę grozy, trochę śmiechu, trochę pornografii, ale ani jednej księżniczki Disneya. Wszystko to z dwóch perspektyw — kobiecej i męskiej.

Filmy o miłości i związkach według Kingi Woźniakowskiej

Lukrowe serduszka, różowe pluszaki, serduszkowe balony i biżuteria z cyrkoniami od Swarovskiego – Happy Valentine’s Day! Jeśli… nie masz jeszcze planów na najważniejszy wieczór tego roku, to poniżej podsuwam pięć filmowych propozycji, które robią klimat i otaczają miłością, pokazują jej oblicza i przytaczają, jak wiele ona zmienia.

“Zimna wojna”

Zwiastun filmu “Zimna wojna”

Och… to zdecydowanie trudna miłość – oscarowo zagrana, ale trudna, wzruszająca! Akcja filmu rozgrywa się w ciężkich dla Polski latach 50 i 60. Wiktor Warski, w tej roli Tomasz Kot, wraz ze swoją znajomą, graną przez Agatę Kuleszę, są na etapie formowanie szkoły dla utalentowanych młodych polaków, których zadaniem będzie sławienie polskiej kultury. Jakież cudne folkowe brzmienia się tu pojawiają – wspaniałe!

W pewnym momencie na przesłuchania trafia nieoszlifowany diament – Zula (Joanna Kulig), dla której Warski byłby w stanie zrobić wszystko, ale już od początku pojawia się szereg przeszkód, które tej parze nie pozwolą być razem.

W filmie możemy obserwować sukcesy zespołu muzyczno-tanecznego i… propagandę, którą musi włączyć w swoje występy, by móc zapewnić sobie trasę po bloku wschodnim. Te sprawy mocno komplikują sytuację i doprowadzają do rozłamu… Warski i jego muza mają możliwość ucieczki za granicę, gdzie mogliby rozpocząć wspólne życie, jednak… jedno z nich nie stawia się we wskazanym miejscu.

Po latach Zula napotyka Wiktora we Francji, ich losy krzyżują się, gdy oboje już mocno zmienili swoje życia, a następnie znów widzą się po czasie w Jugosławii. Rozstania i powroty w trudnych czasach, przeciwności losu i gierki interpersonalne. Tak, można płakać. Ambitny film, pełen artyzmu, wzruszeń, miłości, rozczarowań – samo życie.

Film “Zimna wojna” obejrzycie online w serwisie Netflix ▶

“Moje wielkie greckie wesele”

Zwiastun filmu “Moje wielkie greckie wesele”

To zdecydowanie najsłodsza propozycja w tym zestawieniu i jednocześnie najmniej wymagająca. Postaw na stolę sałatkę grecką (oliwki, pomidory, ogórki, feta, sałata i oliwa z oliwek), świeczkę i taaaaaaaaadaaaaaaam! Jesteśmy uratowani.

To stara, bo już dwudziestoletnia, ale jakże przeurocza komedia o Touli, Greczynce, która wraz ze swoją obszerną rodziną od dłuższego czasu mieszka w USA. Choć już całkiem są zadomowieni na nowym kontynencie, to niezwykle istotne jest dla całej rodziny Portokalos kultywowanie greckich tradycji – w tym tych dotyczących zamążpójścia. Toula, choć nad życie kocha swoją rodzinę, to jest sama, a sytuację utrudnia fakt, że te amerykańskie standardy całkiem jej odpowiadają. Miłość w Touli zradza się, gdy ta poznaje typowego amerykańskiego kawalera Iana Millera.

Ian, aby poślubić Toulę, musi wkupić się w łaski jej wielkiej greckiej rodziny, co zdecydowanie nie jest łatwe.

Historia ta była na tyle urokliwa, że doczekała się także kontynuacji w „Moje wielkie greckie wesele 2”, więc jak dobrze wejdzie jedyneczka, to można lubą / lubego porwać na całkiem konkretny seans filmowy! Winko wskazane!

Film “Moje wielkie greckie wesele” obejrzycie online w serwisie Rakuten ▶

“Bo we mnie jest seks”

Zwiastun filmu “Bo we mnie jest seks”

Netflix niestety nie wyrobi się na walentynki z tą premierą, ale jeszcze w tym miesiącu na platformę wskoczy film o Kalinie Jędrusik – bardzo nietuzinkowej postaci w polskim show-biznesie. Przylgnęła do niej łatka naczelnej skandalistki PRLu – jesteś ciekawy dlaczego?

To kolejny film osadzony w latach 50-60 XX w., który zamieszczamy w tym zestawieniu. „Bo we mnie jest seks” jest też „przymiarką” do musicalu w polskim wydaniu… choć trochę mu do tego gatunku brakuje, to muzyczne wstawki, które przecinają fabułę filmu, są absolutnie rewelacyjne. Pięknie opracowany graficznie film przybliża postać Kaliny Jędrusik, jej fantastycznej kariery, ale też dość niestandardowego związku pełnego namiętności.

Coś dla miłośników dekadenckiego klimatu, artystycznych dusz i… tak – jest tam nagi Krzysztof Zalewski, polecam.

Film “Bo we mnie jest seks” obejrzycie online w serwisie Netflix ▶

Shortbus”

Zwiastun filmu “Shortbus”

Ta propozycja jest dla odważnych – z góry uprzedzam, można tym filmem strzelić sobie w kolano, ale… można też całkiem nieźle się bawić. Miłość ma wiele wymiarów, a jednym z fundamentalnych jest wymiar cielesny. Co jeśli mamy całkiem udany związek, z wyjątkiem braku orgazmu??? Zwłaszcza jeśli jest się seksuologiem? Co jeśli nasze fantazje są bardzo silne, ich realizacja w naszym codziennym życiu nie ma prawa bytu? Co w sytuacji, w której bardzo kogoś kochamy, ale boimy się mu powiedzieć o swoich problemach, pragnieniach, potrzebach?

Shortbus to klub swingerski, w którym spotykają się różne osoby, a powodem ich pojawienia się w tym miejscu jest zawsze coś, co intryguje, coś, co fascynuje, pozwala odkrywać nowe skale rozkoszy…

To też film o różnorodnych obliczach miłości i czasem skomplikowanych ludzkich temperamentach. Coś dla hetero, coś dla bi, coś dla homo – ogólnie dość odważne combo, które raczej w walentynkowych zestawieniach filmowych się nie pojawia w standardzie.

“Lektor”

Zwiastun filmu “Lektor”

Jeśli tematy “tabu” wzburzają waszą krew, to nie jest to dla Was dobra propozycja. Tutaj znów mamy do czynienia z bardzo tragicznym obliczem miłości.

Amerykańsko-niemiecki melodramat o bardzo ciekawej miłości w powojennych Niemczech. Młodemu chłopcu na ulicy pomocy udziela starsza o 20 lat, dojrzała kobieta – w tej roli Kate Winslet. Chłopak oczarowany jej urokiem, kobiecością, czułością, zakochuje się bez pamięci. Znajomość ta przeradza się w gwałtowny, pełny namiętności romans. Hanna prosi chłopca, by ten czytał jej książki – sceny te są przepiękne! Niestety tę rozwijającą się miłość przerywa tajemnicze zniknięcie kobiety.

Po latach chłopiec – Michael jest studentem prawa, a w Niemczech trwają procesy zbrodniarzy nazistowskich. Ku zaskoczeniu, chłopak odkrywa, że wśród sądzonych jest jego miłość sprzed lat.

Niestety w imię dobra i miłości jedno z nich nie pozwala, by na nowo oboje przepadli w uczuciu. Choć ich relacja rzutuje na życie każdego z nich – podobnie jak w “Zimnej wojnie” – pewne przeciwności nie pozwalają im na połączenie losów. Tu pudełko chusteczek – obowiązkowo.

Coś ponadto?

Nie jest to zdecydowanie standardowa lista filmów o miłości. Przytoczone propozycje są z gatunku tych cięższych/trudniejszych/wymagających. Z kolei dla leniwych mam filmy “Planeta singli”, “Słaba płeć”, “Sposób na teściową”, “Jak stracić chłopaka w 10 dni”, “Chłopak (nie) potrzebny od zaraz”, “Mayday” – wszystkie są dostępne na Netfliksie! Dla singli: “Oszust z Tindera”, “40-letni prawiczek”, “Mamma Mia”, “Pod słońcem Toskanii” i “Zabawa, zabawa”.

Filmy o miłości i związkach według Dariusza Filipka

Jest mnóstwo dobrych historii o związkach, które z braku czasu i miejsca nie mogły się znaleźć na tej liście. Dlatego, chociaż nie znajdziecie tu “Casablanki”, to mam cichą nadzieję, że dostarczyłem kilka ciekawych, bardzo różnych pomysłów na spędzenie niekoniecznie walentynkowego wieczoru z jednym z poniższych widowisk.

“Ona”

Zwiastun filmu “Ona”

Spike Jonze zabiera nas w nieodległą przyszłość, w której Theodore zakochuje się w asystencie głosowym systemu operacyjnego, Samancie. Introwertyk starający sobie poradzić z uczuciami po zakończeniu długiego związku, staje się ofiarą własnego bólu. Samantha wydaje się odpowiedzią na jego samotność. Jest bystra, zabawna i odpowiada na jego emocjonalne potrzeby. Problematyczne jest to, że na koniec dnia pozostaje bezcielesnym kawałkiem kodu, a im dłużej Theodore romansuje z głosem w smartfonie, tym bardziej traci okazję na coś prawdziwego.

“Ona” to z jednej strony świetny obraz kogoś, kto zatraca się w związku z odbicia, który nie ma przyszłości, a jednocześnie opowieść o wpływie technologii na nasze życie. Ponadto film jest cudownie nakręcony, a narracja — jednocześnie subtelna i dynamiczna — nie pozwala się oderwać od ekranu. Dodajmy do tego cudowną rolę Joaquina Phoenixa w roli Theodora i elektryzujący głos Scarlett Johansson, aby dostać widowisko, obok którego nie można przejść obojętnie.

Film “Ona” obejrzycie online w serwisie HBO ▶

“40-letni prawiczek”

Zwiastun filmu “40-letni prawiczek”

Kilka razy prawie mu się udało. Jednak “prawie” robi ogromną różnicę i nieśmiały Andy ostatecznie nigdy nie uprawiał seksu. Dlatego koledzy z pracy postanawiają pomóc czterdziestolatkowi stać się mężczyzną. Jego droga do spółkowania będzie wyjątkowo wyboista.

Komedia Judda Apatowa, twórcy “Love”, “Wpadki” czy “Króla Staten Island”, dostarcza mnóstwo nieskomplikowanej rozrywki. Z kolei Steve Carell w roli Andy’ego to gwarant nadania bohaterowi maksymalnie komediowego sznytu. W końcu opowieści o romansach nie muszą być zawsze śmiertelnie poważne i czasem warto spojrzeć na nie z przymrużeniem oka.

Film “40-letni prawiczek” obejrzycie online w serwisie Netflix ▶

“O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu”

Zwiastun filmu “O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu”

Trochę to horror, trochę neowestern. “O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu” jest czarnobiałym romansem nakręconym w Stanach Zjednoczonych, ale po persku. Nieśpiesząca się opowieść zabiera nas do Bad City, w którym mieszka Arash. Nie dość, że mężczyzna ledwo wiąże koniec z końcem, to jeszcze musi opiekować się uzależnionym od heroiny ojcem. Jego droga przecina się z małomówną wampirzycą przemierzającą nocami miasto na deskorolce. Poharatani emocjonalnie bohaterzy rozumieją się niemal bez słowa.

Chociaż na papierze i stylistycznie film jest dosyć nietypowy, to jest w nim trochę magii nadto romantyzowanego “Bonnie i Clyde”, która w połączeniu z intymnością opowieści i jej niedopowiedzeniami, tworzy niezapomniane, wręcz liryczne doświadczenie.

Film “O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu” obejrzycie online w serwisie CDA ▶

Tajemnica Brokeback Mountain”

Zwiastun filmu “Tajemnica Brokeback Mountain”

Opowieść o romansie dwóch mężczyzn ma zaledwie siedemnaście lat, a w czasie premiery widowisko narobiło sporego szumu. Film zakazany w kilku krajach, a nawet w jednym ze stanów Stanów Zjednoczonych, spotkał się z ostrą krytyką środowisk prawicowych. Jednak nie przeszkodziło mu to w zdobyciu licznych nominacji i trzech Oscarów.

Przewrotnością jest fakt, iż “Tajemnica Brokeback Mountain” mówiła dokładnie o tym, co wykrzykiwali przeciwnicy filmu — o ostracyzmie i przemocy wobec osób homoseksualnych. Jednocześnie widowisko jest obrazem niespełnionej, brutalnie przerwanej miłości pomiędzy dwoma mężczyznami, która była okupowana wieloma poświeceniami i trudnymi wyborami. Ponadto dostaliśmy porażający obraz zaściankowego południa Stanów Zjednoczonych lat 60. i niezapomniane kreacje Heatha Ledgera i Jake’a Gyllenhaala w rolach kochanków.

Film “Tajemnica Brokeback Mountain” obejrzycie online w serwisie Netflix ▶

“Absolwent”

Zwiastun filmu “Absolwent”

Lekki, zabawny, a jednocześnie ostry jak żyleta obraz amerykańskiej klasy średniej. On (Dustin Hoffman) właśnie skończył studia i nie bardzo wie, co dalej robić z życiem. Ona (Anne Bancroft) jest znudzoną, szukającą odmiany żoną przyjaciela jego rodziny. Chociaż Benjamin nie bardzo chce, to namolna pani Robinson zaciąga go do łóżka. Problem w tym, że młody mężczyzna jest bardziej zainteresowany jej córką.

Pomimo że “Absolwent” ma już ponad pół wieku na karku, to jest jednym z tych obrazów, które nigdy się nie zestarzeją. Nawet mimo tego, iż adaptacja powieści Charlesa Webba traktowała o ówczesnym społeczeństwie, to poczucie znudzenia i niepewności nigdy nie tracą na aktualności. To produkcja pełna symboliki, świetnie nakręcona i zagrana, z genialnie wgryzającą się w widowisko muzyką Simon & Garfunkel i niezapomnianym finałem, który bez słów mówi “wszystko świetnie, tylko co dalej???”.

Film “Absolwent” obejrzycie online w serwisie Canal+ ▶

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami – dołącz do nas w mediach społecznościowych!

Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Threads, Facebooku, Twitterze, Linkedin, Reddicie i Instagramie. Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału RSS na Feedly lub Google News. W razie pytań lub sugestii piszcie do nas na [email protected]. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie zawsze na czasie z najnowszymi trendami i wydarzeniami! Nie zapomnijcie wpaść na nasz YouTube.

Zostaw komentarz